-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Politika
Zdaj lahko rečemo, da je vedno tako, saj se je zgodilo že velikokrat: po volitvah, ko Janezu Janši ne uspe prevzeti vlade, se za nekaj časa, navadno za več kot leto dni, umakne. Tako je bilo, ko je oblast prevzela koalicija pod vodstvom Boruta Pahorja in Mira Cerarja. Hitroprstni komentatorji ugotavljajo, da se je Janša spremenil in da nima več političnega zaleta. Nato se zgodi. V medijih se začno pojavljati afere, dokumenti, obtoževanja, nastopijo protestniški zbori, nenadoma se zdi, da je v državi vse narobe, začnejo se pozivi k zamenjavi oblasti.
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Politika
Rajko Kozmelj je večji del svoje kariere preživel kot strokovnjak za pregon organiziranega kriminala, služboval je v številnih mednarodnih organizacijah, dokler ni bil lani imenovan za direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Ta se je sedaj znašla v središču nove politične afere. Opozicija predsedniku vlade očita, da je v Sovi priskrbel službo svoji znanki, Kozmelj pa v pričujočem intervjuju za obveščevalca precej neposredno opisuje svoj pogled na ozadje. Ta pa je, če povzamemo, da je Sova trn v peti stranki SDS zaradi njenih povezav s skrajno desnimi in v tujini prepovedanimi političnimi skupinami. Ključno vprašanje naj bi tako bilo: Ali je Sovi treba dati dodatna pooblastila?
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Politika
Trend, ki je tudi v Evropski uniji vse bolj moderen, je enakost spolov. Evropsko komisijo tokrat prvič v zgodovini vodi ženska, Ursula von der Leyen, ki si je za enega glavnih ciljev vladavine zastavila spolno uravnoteženost. Komisija, ki jo bomo kmalu dobili, naj bi bila najbolj ženska doslej. In to na podlagi dobrega argumenta: »Ženske predstavljamo polovico populacije. In hočemo imeti ustrezen delež,« je dejala na svoji predstavitvi v EU parlamentu julija letos.
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Politika
Janševa pesnitev: Najlepša si, Slovenija
V kratki noči kres gori, žar v srcih prebudi.
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Politika
Janez Janša je v pesnitvi o lepotah Slovenije omenil domobransko pokopališče
Janševa domoljubna pesnitev, z vsemi pridevniki in presežki vred, posredno sporoča tudi nekaj drugega. Ne govori le o lepotah domovine, pač pa to domovino, pogled nanjo, postavi v točno določen kontekst.
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Kultura
Prejšnji teden so na festivalu stripa Tinta v Kinu Šiška predstavili strip z naslovom Partizan, ki ga je na podlagi raperskega besedila Darka Nikolovskega ustvaril priznani ilustrator Iztok Sitar. Zgodba govori o slovenskem najstniku, ki se na protifašističnih demonstracijah zaljubi v afriško begunko. Med ljubezensko zgodbo pa nas skozi poglede nazaj spremljajo prizori iz drugega časa – iz partizanskega odporniškega boja. Sitar opozarja, da bo v stripu bralec zaman iskal politično korektnost, uravnoteženost, spravo in »podobne nesmisle«. »Strip je črno-bel, tako kot karakterji protagonistov, pri katerih se točno ve, kdo je črn in kdo rdeč,« dodaja.
-
18. 10. 2019 | Mladina 42 | Kultura
Pevka Senidah, Slovenka, ki ji je na srbski glasbeni sceni uspel veliki met, se je za spot za svoj megahit Mišići iz kul uličnega dekleta, kakršnega smo spoznali v videospotih za prejšnje komade, na primer Sladjana in Belo, prelevila v divo v oblekah s pridihom starega hollywoodskega glamurja. Za stilsko preobrazbo je zaslužen Damir Raković Ponorelii, mlad slovenski modni oblikovalec (rojen leta 1986), sicer šolan kostumograf, ki kostumske elemente uspešno vnaša v pret-a-porter modo. Umetnosti oblačenja se posveča že petnajst let, zadnja leta pa nase opozarja vse glasneje – po modni reviji na ljubljanskem tednu mode spomladi je prodal skoraj vse predstavljene kose, predstavil se bo tudi na jesenski ediciji modnega tedna. Če je bila spomladanska kolekcija nosljiva, bo jesenska bolj kostumografska, primernejša za na oder, pravi Ponorelii, ki v edinstvene kreacije za nastope in spote oblači tudi glasbenico Kuklo.
-
18. 10. 2019 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V K4 bosta nastopila nemška DJ-ja in producenta Cedric Dekowski in Felix Reifenberg, v Božidarju britanski DJ in producent ter vodja založbe Timedance Batu, v Dvorani Gustaf zvezda temačnega drum'n'bassa Counterstrike, v Channel Zero pa prihaja britanski DJ Casement.
-
17. 10. 2019 | Politika
Žan Mahnič: Če Šarec laže o svoji ljubici, zakaj ne bi njegova dekla o Janši
Poslanec SDS Žan Mahnič, znan tudi po tem, da gre z besedami rad čez mejo (kot nemalokdo v njegovi stranki), je pred kratkim na Twitterju objavil zapis, v katerem se je obregnil v nedavno izjavo Jerca Korče, članice komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) iz stranke LMŠ, ki je po seji, ki je bila zaprta za javnost, na Twitterju zapisala, da naj bi ji predsednik SDS Janez Janša na seji grozil, da bodo padale glave.
-
17. 10. 2019 | Svet
Danes je mogoče študirati tudi menedžment veganske hrane
Število študijskih programov se v zadnjih letih ni povečalo samo na fakultetah in visokih strokovnih šolah v Sloveniji, ampak tudi v Nemčiji. Tam študenti danes lahko izbirajo med več kot 20 tisoč različnimi študijskimi programi in njihovo število še raste. Pred petimi leti jih je bilo še 17 tisoč. Nemški študenti imajo po poročanju Deutschlandfunk danes na voljo 40 odstotkov več študijskih programov s področja medicine, nege in zdravja kot leta 2014. Po poročanju Süddeutsche Zeitung lahko študirajo tudi dizajn prihodnosti, nego telesa, srednji vek in renesanso.
-
17. 10. 2019 | Družba
Vid Valič: Slovenci nismo imeli kraljev ali cesarjev, smo imeli pa kmečke upore in NOB
"Moja 97-letna babi je po ogledu filma Preboj rekla: "Slovenci nismo imeli kraljev ali cesarjev, smo imeli pa kmečke upore in Narodno osvobodilno borbo!" (Igralec Vid Valič na Facebooku po obisku premiere partizanskega filma Preboj, v katerem je v glavni vlogi nastopil njegov brat Domen)
-
17. 10. 2019 | Kultura
Prenova muzeja, vredna 400 milijonov evrov
Novi galerijski prostori v skupni velikosti približno 3700 kvadratnih metrov, prenovljeni hodnik, kavarna in trgovina, preurejena stalna zbirka ... vse to bo newyorški (in preostali) publiki na ogled 21. septembra, ko se ponovno odpre Muzej sodobne umetnosti (MoMA), eden največjih in najbolj priznanih muzejev sodobne umetnosti na svetu, od leta 1939 (sicer obstaja od 1929) umeščen v stekleno stavbo med peto in šesto avenijo na Manhattnu. Namesto 1000 umetnin, kot jih je bilo lahko maksimalno na ogled pred prenovo, je zdaj lahko v muzeju istočasno razstavljenih okoli 2400.
-
17. 10. 2019 | Politika
Janez Janša spet ustvarja izredne razmere in se nato predstavlja kot rešitelj naroda
To je naslovnica jutrišnje Mladine. Vabljeni k branju! Na prodajnih mestih od petka, 18. oktobra. #Mladina42
-
17. 10. 2019 | Svet
Demokrati zapustili sestanek s Trumpom
Bela hiša je v sredo sklicala sestanek s kongresnim vodstvom o položaju v Siriji, a so ga demokrati kmalu zapustili in opozorili, da se z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom ni mogoče racionalno pogovarjati. Predsednici predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi je Trump med drugim zabrusil, da je tretjerazredna političarka.
-
17. 10. 2019 | Družba
Ideja o Kurdistanu je zgolj obljuba za doseganje strateških interesov tujih sil. To so zopet dokazali Američani, ki se iz Sirije umikajo zaradi želje po končanju "večnih vojn". Tako Trump, ki je samo letos vojski namenil 4,7 % več sredstev kot lani, in z veseljem podpira nekatere druge konflikte po svetu.
-
17. 10. 2019 | Politika
Jerca Korče, LMŠ: Grožnje o padanju glav bi morale biti uvrščene na temno stran zgodovine
"Grožnje o padanju glav bi morale biti uvrščene na temno stran zgodovine. Pa vendar jih je slišati tudi v letu 2019. #knovs ko je želja po oblasti tako močna, da odpove razum in popustijo zavore." (Jerca Korče, članica komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) iz stranke LMŠ, je po seji, ki je bila sicer zaprta za javnost, na Twitterju zapisala, da naj bi ji predsednik SDS Janez Janša na seji grozil, da bodo padale glave)
-
17. 10. 2019 | Svet
Kanal za vse, ki so naveličani brexita
V ponudbi britanske televizije Sky News je od včeraj dalje tudi povsem nov kanal z novicami, med katerimi ne bo niti ene posvečene brexitu. Namenjen je vsem gledalcem, ki so po treh letih nenehnega poročanja o poteku pogajanj med EU in Združenim kraljestvom, naveličani s tem povezanih novic in so se zato celo začeli izogibati informativnim programom.
-
17. 10. 2019 | Svet
Huaweiju kljub pritiskom ZDA rastejo prihodki
Kitajski tehnološki velikan Huawei je v prvih devetih mesecih leta ustvaril 610,8 milijarde jenov (78,3 milijarde evrov) prihodkov, kar je 24,4 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Prihodke so povečali kljub pritiskom ZDA, ki so družbo dale na črni seznam z obtožbami, da ogroža nacionalno varnost.
-
17. 10. 2019 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo slovensko premiero dokumentarnega filma Mafija v objektivu, ki ga je posnela britanska dokumentaristka Kim Longinotto, letošnja prejemnica nagrade Darko Bratina in gostja festivala Poklon viziji, premiero drame Ure, dnevi, čas avtorice Anje Krušnik Cirnski v režiji Mojce Madon, ki je nastala po motivih romana Ure Michaela Cunninghama, 11. mednarodni festival novomedijske kulture Speculum Artium, ki predstavlja avtorje in projekte na prepletu umetnosti, znanosti in tehnologije, otvoritev 54. Festivala Borštnikovo srečanje s predstavo Poroka v izvedbi mednarodno priznanega fizičnega gledališča Gecko pod umetniškim vodstvom izraelskega performerja, koreografa, režiserja in profesorja Amita Lahava.
-
17. 10. 2019 | Kultura
Išče se baskitara Paula McCartneyja
V Nemčiji so 50 let po izginotju sprožili iskanje bas kitare, na katero je igral član nekdanjih Beatlesov Paul McCartney. McCartney je glasbilo znamke Höfner 500/1 kupil leta 1961 v trgovini v Hamburgu in nanjo igral dve leti, med drugim pri snemanju prvih dveh albumov skupine, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
16. 10. 2019 | Svet
Fotogalerija: Demonstracije v Barceloni
Spodaj v fotogaleriji si lahko ogledate fotografije z demonstracij v Barceloni, ki so nastale 14., 15. in 16. oktobra na več lokacijah, in sicer na Plaça de Sant Jaume, Passeig de Gràcia in Via Laietana (v bližini Case de la Seda).
-
16. 10. 2019 | Politika
Šarec: Kaj imam skupnega z Drnovškom? Gospoda Janšo in Podobnika.
"Stranka NSi želi priti v politično sredino, vendar je to, moje skromno mnenje, z ministriranjem gospodu Janši, težko dosegljivo. Naj na koncu parafraziram gospoda Erjavca. Kaj imam skupnega s pokojnim predsednikom vlade, gospodom Drnovškom? Gospoda Janšo in Podobnika. Žal je gospod Tonin izbral njiju in ne mene. Tudi jaz sem ljubitelj starodobnikov, a zgolj na področju avtomobilizma in kmetijske tehnike," je danes na Facebooku zapisal predsednik vlade Marjan Šarec.
-
16. 10. 2019 | Politika
Matevž Krivic: Jakliča je zaneslo daleč stran
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je odzval na ločeno mnenje ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki ga je presenetljivo izkoristil za osebni obračun s kolego ustavnim sodnikom Matejem Accettom.
-
16. 10. 2019 | Družba
Jacqueline Watson je potrebovala denar. Sin jo je zjutraj poklical iz zapora in jo prosil, naj mu na račun položi dobroimetje za klice. Denarja ni imela, ima pa nekaj, kar lahko vedno proda hitro in legalno – krvno plazmo. Zanjo dobi 30 dolarjev. Trg s plazmo je bil na globalni ravni po poročanju New York Timesa leta 2017 vreden 21 milijard dolarjev. Obvladuje ga peščica podjetij, farmacevtske družbe iz nje izdelujejo zdravila za reševanje življenj, ki so za sodobno medicino vse pomembnejša.
-
16. 10. 2019 | Družba
Iz trezorja Adrie Airways izginil denar
Stečajni upravitelj Adrie Airways je ugotovil, da je iz trezorja družbe izginilo pet tisoč dolarjev gotovine. Gre za rezervo, ki so jo na polete jemale posadke za nepredvidene stroške, poroča TV Slovenija. Kdo je vzel denar, preiskuje policija.
-
16. 10. 2019 | Svet
Več jutranjega spanja za šolarje
Guverner ameriške zvezne države Kalifornija Gavin Newsom je podpisal zakon, po katerem večina srednjih šol v državi od šolskega leta 2022/2023 ne bo smela začeti pouka pred 8. uro oz. 8.30. Zakon ima tako podpornike kot nasprotnike, saj je doslej že večkrat ni bil potrjen.
-
16. 10. 2019 | Kultura
Pričenja se največji knjižni sejem na svetu
V Frankfurtu se danes, 16. oktobra za strokovno javnost odpira 71. mednarodni knjižni sejem, na katerem se bo predstavilo okoli 7500 razstavljavcev iz 150 držav. Častna gostja Norveška, ki se bo v Frankfurtu predstavila pod motom Sanje v nas, bo na sejem pripeljala 100 avtorjev, med njimi bodo Jo Nesbo, Maja Lunde, Erik Fosnes Hansen, Jostein Gaarder, Tomas Espedal, Per Petterson in Maria Parr. Za slovensko predstavitev bo poskrbela Javna agencija za knjigo (Jak). Sejem bo za širšo javnost odprt konec tedna.
-
16. 10. 2019 | Svet
Prihaja televizijska serija o goreči katedrali Notre-Dame
Po požaru, ki je aprila močno poškodoval pariško katedralo Notre-Dame, bodo posneli televizijsko mini serijo. Producenta sta filmski koncern Pathe in Vendome Group, ki sta pridobila televizijske pravice za poročanje časnika The New York Times o vzroku požara ter prizadevanjih gasilcev in policije, da bi katedralo rešili pred popolnim uničenjem.
-
16. 10. 2019 | Družba
Še preden smo odstranili (celo po mnenju IMF) škodljive posledice postkriznega zategovanja pasov, smo se pričeli oklepati najnovejše modne muhe – digitalizacije socialne pomoči. Podporniki obljubljajo nižanje stroškov, večjo učinkovitost ter nikoli prej videno transparentnost. Revni so pač biznis in ker se "umetne inteligence" ne da prodati nikomur, ki ima moč rêči, da je ta tehnologija "en kup dreka", so ponudniki tovrstnih tehnologij stavili na sisteme državne pomoči.
-
16. 10. 2019 | Svet
Nobelova nagrajenka Olga Tokarczuk: Avtorji se bojijo političnih posledic
Poljska Nobelova nagrajenka za literaturo Olga Tokarczuk je na današnji novinarski konferenci Frankfurtskega knjižnega sejma izrazila skrb nad naraščajočo samocenzuro na Poljskem, obenem pa se je oddaljila od nasprotujočih si mnenj o drugem Nobelovem nagrajencu Petru Handkeju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.