• Monika Weiss

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Politika

    Najslabša lokacija za sežigalnico

    Leta 2007 je bila narejena obsežna študija mogočih lokacij za gradnjo sežigalnice odpadkov v Ljubljani. Lokacija na Barju, ki jo župan Zoran Janković zdaj razglaša za »najboljšo možno«, je bila takrat na podlagi več deset meril, ki so zajemala prostorske, okoljske, funkcionalne, ekonomske in družbene vidike, prepoznana kot druga najslabša; med 15 lokacijami se je uvrstila na predzadnje, 14. mesto. Kako je torej mogoče, da lokacijo Barje zdaj na občini poudarjajo kot najprimernejšo? Kaj se je spremenilo? Zdi se, da predvsem to, da je v vmesnem času na Barju zrasel Regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana), v katerega zdaj smeti vozi že 58 občin ali tretjina Slovenije, priznavajo v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (Te-Tol).

  • O korenčku in palici / Predsednica republike je obiskala romsko naselje

    Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala romsko naselje Lepovče v občini Ribnica. Presenetila je z izbiro besed, kakršnih doslej visoki državniki, ne glede na politični predznak, niso izrekali.

  • Jure Trampuš

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Politika

    Priznanje Palestine

    V sredo malo po deseti zvečer je pred parlamentom zaplapolala palestinska zastava. Državni zbor je nekaj minut poprej z 52 glasovi za potrdil sklep vlade o tem, da država Slovenija priznava Palestino. Od prve uradne pobude, ko je novembra 2014 odbor za zunanjo politiko vladi Mira Cerarja naložil, naj prizna Palestino, je minilo skoraj deset let.

  • STA

    17. 6. 2024  |  Politika

    »Narava je ključna za boj proti posledicam podnebnih sprememb«

    Zakonodaja o obnovi narave, ki so jo danes dokončno potrdile članice EU, je bistvenega pomena za ohranitev načete evropske narave, so prepričani v stranki Vesna. Kot so izpostavili, je narava ključna za blažitev in boj proti posledicam podnebnih sprememb.

  • Borut Mekina

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Politika

    Samovoljni župan in Titova ulica

    Oktobra 2011 je ustavno sodišče sprejelo presenetljiv sklep in z njim razveljavilo odlok, s katerim je ljubljanska občina novo ulico, ki se vije v okolici Stožic, poimenovala Titova. Večina ustavnih sodnikov se je strinjala s tezo, da ime Josipa Broza - Tita simbolizira totalitarni režim, zato naj bi bilo novo poimenovanje ulic njemu v čast in v spomin razumljeno kot podpora nekdanjemu režimu. Takšno pojmovanje zgodovine je rokohitrsko, a odločitve ustavnega sodišča se pač upoštevajo. Ljubljana je nato novo vpadnico preimenovala v Štajersko cesto. Ta odločitev ustavnega sodišča ne velja za stara poimenovanja cest in trgov, v Mariboru je tako še vedno Titova cesta, prav tako v Senovem in Slovenski Bistrici, v Velenju, Postojni in Kopru pa imajo Titov trg.

  • Luka Volk

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Družba

    Je svetnica javne radiotelevizije prestopila mejo?

    Voditeljica Rosvita Pesek je v oddaji Odmevi gostila ministrico za kulturo Asto Vrečko. Pogovor je tekel o razmerah na RTV Slovenija. Intervju je voditeljica vodila s trdo roko, kot je zanjo značilno, kadar se v studiu znajde kakšen politik, ki ji svetovnonazorsko ni najbliže, med vrsticami pa si je privoščila tudi kritiko svetnikov. »Vi govorite, da ste umaknili politiko,« je dejala ministrici. »Kaj pa ta konflikt med upravo, med tistimi, ki res dobro poznajo zavod, in svetom, v katerem so ljudje, ki pridejo za nekaj ur na mesec na svet in želijo vedeti, kdo je pravi za vodenje in kdo ni?« V tem se je prepoznala ena od svetnic, Barbara Brezavšček Stegeman, predstavnica zaposlenih v svetu, in je zato novinarki (in varuhinji pravic gledalcev in poslušalcev ter odgovorni urednici informativnega programa Poloni Fijavž) poslala pismo, v katerem voditeljico obtožuje kršenja programskih standardov in poklicnih meril.

  • Vanja Pirc

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Kultura

    Nagajanje ali poslovni ukrep?

    V splošnih knjižnicah si trenutno – od 1. do 17. junija – ne moremo izposoditi e-knjig, čeprav njihova priljubljenost naglo narašča; število izposoj se je v desetletju z 8000 (2013) povzpelo na 300 tisoč (2023). Založba Beletrina je 1. junija namreč ugasnila svoj sistem Biblos, prek katerega smo si e-knjige izposojali doslej. To bi vsekakor storila najpozneje 17. junija, ko bodo javne knjižnice prešle na nov, težko pričakovani sistem izposoje e-knjig COBISS Ela; tega, drugače od Biblosa, ki je projekt zasebne založbe, pripravlja javni zavod IZUM. Poslej bo to torej projekt javnega sektorja, Beletrina pa bo s tem izgubila dolgoletni dober posel, financiran z javnimi sredstvi. Prav v tem bi morali iskati razloge za odklop Biblosa še pred začetkom delovanja sistema COBISS Ela.

  • Monika Weiss

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Politika

    Prodaja državnega deleža v vodnogospodarskih podjetjih?

    Aprila je javnost, zlasti sindikate, močno razburila zamisel finančnega ministrstva, da bi se družbi Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav v temeljnem dokumentu o upravljanju državnih naložb prekvalificirali iz strateških naložb v pomembne naložbe države. Ta prekvalifikacija bi omogočila, da se delež države v obeh družbah zmanjša do 25 odstotkov plus delnico; zdaj ima država v Pošti stoodstotni delež, v Triglavu pa nadzira 62,7-odstotnega. In čeprav je minister Klemen Boštjančič zatrjeval, da »v ozadju prekvalifikacije niso težnje po prodaji obeh podjetij« in da vsi vse razumemo narobe, je vlada v končnem predlogu vseeno spremenila mnenje in v odloku o strategiji upravljanja naložb države, ki je zdaj pred poslanci, Pošta in Triglav ostajata med 34 strateškimi naložbami države.

  • Luka Volk

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Politika

    Vrača se Farage

    Minuli konec tedna se je na ulice Londona zgrnilo na tisoče protestnikov pod vodstvom Tommyja Robinsona, skrajnega desničarja, samooklicanega zagovornika svobode govora, nogometnega huligana in ustanovitelja Angleške obrambne lige (EDL), katere poslanstvo je »postaviti se po robu islamizaciji Britanije« in je v preteklosti z zborovanji namensko strašila lokalne pripadnike azijske in muslimanske skupnosti. Protest je imel protimigrantsko sporočilo. »To je London, ne Londonistan,« je pisalo na transparentu, ki ga je na čelu shoda nosil Robinson.

  • N'toko

    N'toko

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Žive meje

    Komentar / Inovativna država

    Pomislimo za trenutek, kako smo se počutili spomladi 2022. Epidemija je bila v zaključni fazi, skupaj z njo pa tudi vlada Janeza Janše. Pred vrati so bile volitve, ki so bile simbolni zaključek večletne krize. Po obdobju korone smo bili jezni, izčrpani, nezaupljivi. Razprlo je vse luknje, ki so se z leti zažrle v državne sisteme, in pokazalo, kako malo naš svet zares loči od kolapsa. Videli smo, da državne institucije niso zmožne ustaviti pohoda diktature. Da je javno zdravstvo v zadnjih vzdihljajih. Da je šolstvo globoko v krizi. Da je RTV na robu smrti. Da dostopnih stanovanj ni. Da so upravne enote, inšpekcije in policija komično disfunkcionalne. Po desetletjih neoliberalizma, ko so nas hipnotizirali s trditvami o vsemogočnosti trga, nas je zadelo, kako hudo odvisni smo od javnih sistemov, ki so medtem propadali. In iz dima, dvigujočega se iz ruševin, se je pojavila figura, ki je s svojimi valovitimi kodri, odporom do Janše in izkušnjami upravljanja velikega energetskega sistema v ljudeh obudila upanje. Kot nekakšen Prešeren zelenega prehoda je utelesila ljudsko hrepenenje po novem narodnem prebujenju.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Kolumna

    Komentar / Enaki pa niso

    Letošnje volitve v Uniji in ZDA lahko pomembno vplivajo na prihodnost prve in drugih in prihodnost sveta. Evropejci bodo volili pred Američani in to je dobro – če bo v Ameriki zmagal Trump, se bodo mali trumpi v Evropi še bolj razmnožili. Zahod ostaja v marsičem povezan, medsebojni vplivi pa se širijo predvsem iz Amerike v Evropo. Žal.

  • Uredništvo

    7. 6. 2024  |  Politika

    »Obraz, ki ga bomo kazali Evropi, mora biti pravi obraz Slovenije, ne pa obraz Janeza Janše«

    "Tukaj ne gre za imena, temveč vrednote. Živimo v državi, kjer je desni populist tisti, ki dominira na desnici, ne pa zmerna desna stranka, zato se v vsakem neposrednem soočenju z Janezom Janšo zelo jasno pokaže, kakšne so vrednote, na katerih temelji SDS, in kakšne so vrednote tihe večine v Sloveniji. Mislim, da je prav, da se to pokaže, ker mora biti obraz, ki ga bomo kazali Evropi, pravi obraz Slovenije, ne pa obraz Janeza Janše. Prevečkrat se sprijaznimo s tem, da prepuščamo evropske volitve Janezu Janši. Vsi skupaj se moramo potruditi, da Evropi pokažemo pravi obraz Slovenije. Ni nujno, da je to obraz Roberta Goloba, govorim o vrednotah in o tem, da morajo na evropskih volitvah v Sloveniji večino dobiti tiste stranke, ki zagovarjajo evropske vrednote, kot so demokracija, vladavina prava in socialna država. To so vrednote, na katerih lahko Evropa raste, vrednote suverenistov, ki jih zaradi svojih vezi z Viktorjem Orbanom zagovarja Janez Janša, pa bodo razgradile Evropo."

  • Komentar / Davčni gordijski vozel

    Polovica mandata Golobove vlade konec maja 2024 je sovpadla z napovedjo prvega svežnja toliko želene davčne reforme. Fiskalna in razvojna politika države veljata za tradicionalno ogledalo uspešnosti vladnih administracij. Zato je podoba napaberkovanih davčnih sprememb dobro ogledalo kaotičnega kolaža dveletnega delovanja Golobove vlade, pa tudi dometov njenega finančnega ministra. Očitno v tej državi nismo kos sistemskim reformam, karkoli že pomenijo v slovenski politični srenji. Obvladovanje davčnega področja je žal ekonomsko eno najkompleksnejših in politično najzahtevnejših opravil vodenja države. Manevrskega prostora za davčne spremembe je običajno manj od želenih ciljev, učinki so težko napovedljivi in pogosto protislovni. Kdor temu ni kos, je bolje, da davčni sistem in njegovo reformiranje pusti ob strani. Povzroči lahko več škode kot koristi in to velja tudi za Golobovo administracijo. Davčni sistem pomeni vez med interesi zasebnih davčnih komitentov in javnim interesom države. V kolesju zavoženega neoliberalnega kapitalizma potrebujemo radikalno nov način sodelovanja med državo in biznisom. In tu se pri nas očitno zatika povsod, od nesposobnosti državne uprave do nezaupanja deležnikov in neodgovornih politikov. Davčni gordijski vozel je zanje preprosto nerešljiv.

  • Dora Trček

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Kultura

    Porcelan, budistični kipci in rezbarije

    Ivan Skušek mlajši in Cuneko Kondo Kavase (angl. Tsuneko Kondō Kawase) sta leta 1920 z njenima otrokoma in osmimi psički pekinžani z vlakom prispela v Ljubljano. On je bil mornariški oficir, rojen leta 1877 v Metliki. Vstopil je v avstro-ogrsko cesarsko kraljevo mornarico in se ob začetku prve svetovne vojne znašel v internaciji v Pekingu. Tam je srečal Cuneko, rojeno leta 1893 v prefekturi Gifu na Japonskem. Iz zakona z nemškim uradnikom Paulom Heinrichom Schmidtom je že imela sina in hčerko, poleg tega pa ji ni bilo tuje poznavanje nemškega jezika in kulture. Spoznala naj bi se v njeni prodajalni cvetja, nato pa se je družina preselila v Ljubljano in leta 1927 se je par tudi cerkveno poročil. Cuneko Kondo Kavase je bila od takrat uradno Marija Skušek.

  • STA

    7. 6. 2024  |  Svet

    Zelenski / »Ukrajina je ključ do varnosti Evrope«

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes v nagovoru poslancem francoskega parlamenta dejal, da Evropa ni več kontinent miru, in opozoril na možnost širjenja ruske agresije tudi izven Ukrajine. Ob tem je izrazil upanje, da bo mirovna konferenca za Ukrajino, ki jo bo ta mesec gostila Švica, pospešila pot do "pravičnega konca vojne".

  • STA

    7. 6. 2024  |  Svet

    »Države članice zveze NATO niso vojaško ogrožene«

    Nobena od držav članic Nata trenutno ni vojaško ogrožena, je med današnjim obiskom na Švedskem izjavil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • STA

    7. 6. 2024  |  Svet

    EU / Ukrajina in Moldavija izpolnili vse pogoje za začetek pristopnih pogajanj

    Ukrajina in Moldavija sta izpolnili vse pogoje za dejanski začetek pristopnih pogajanj z EU, so danes povedali na Evropski komisiji. Zdaj je odločitev o tem v rokah držav članic, so dodali.

  • Uredništvo

    7. 6. 2024  |  Družba

    Kako seksati feministično?

    "Zame 'feminističen seks' pomeni zavedanje vloge, ki jo je v naših spolnih življenjih igrala mizoginija. Ogromno ljudi je v času odraščanja nezavedno ponotranjilo cel kup lažnih prepričanj o seksu – da je spolna sla nekaj, česar se je treba sramovati, da so nekatere oblike spolnosti moralno boljše in pomembnejše od drugih, da naša telesa niso vredna užitka, če ne ustrezajo točno določenim estetskim merilom. Feministično seksati pomeni analizirati vsa ta prepričanja in si dati dovoljenje za tako spolno življenje, kakršno si želiš imeti."

  • Damjana Kolar

    8. 6. 2024  |  Kultura

    Film tedna / Črni čaj

    Na Kinodvorišču (Atrij Slovenskih železnic) bo, 12. junija ob 21.30 premiera filma Črni čaj. Režiser Abderrahmane Sissako v skrivnostnem in melanholičnem filmu o ljubezni in svobodi razčlenjuje ločnice med Afriko in Kitajsko, sanjami in realnostjo ter preteklostjo in sedanjostjo.

  • Damjana Kolar

    7. 6. 2024  |  Kultura

    REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / Voli ljubezen

    V petek izide nova Mladina! V 23. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 7. junija, poudarjamo, da je potrebno na prihajajočih evropskih volitvah voliti ljubezen. Kaj s tem mislimo, smo pojasnili v obsežnem vodniku po evropskih volitvah, v katerem boste našli vse odgovore na vprašanja, zakaj voliti in (predvsem) koga. Ilustracijo na naslovnici Mladine je ustvaril naš hišni karikaturist in nagrajenec Prešernovega sklada Tomaž Lavrič. 

  • STA

    6. 6. 2024  |  Politika

    Korupcijska tveganja pri javnem naročilu za vojaški resničnostni šov

    Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila postopek v zvezi s sumi nepravilnosti pri izvedbi javnega naročila ministrstva za obrambo za produkcijo dokumentarne resničnostne serije Vojak v akciji. Pri javnem naročilu je zaznala več korupcijskih tveganj, zadevo pa odstopila računskemu sodišču in Državni revizijski komisiji.

  • STA

    6. 6. 2024  |  Politika

    Evropske volitve in referendum / Koliko ljudi je predčasno glasovalo prva dva dni?

    Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je v sredo predčasnega glasovanja na evropskih volitvah udeležilo 20.686 volivcev, na referendumu o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja pa 20.656. Drugi dan je tako svoj glas oddalo 1,3 odstotka volilnih upravičencev, skupaj v obeh dneh 2,5 odstotka, so sporočili z DVK.

  • STA

    5. 6. 2024  |  Politika

    Tanja Fajon za CNN / »Slovenija s priznanjem Palestine pošilja sporočilo Izraelu in Hamasu«

    Slovenija s priznanjem Palestine pošilja sporočilo tako Izraelu kot Hamasu o potrebi po prekinitvi ognja, nadaljevanju pogajanj, izpustitvi talcev in okrepitvi dobave humanitarne pomoči, je za oddajo Isa Soares Tonight na CNN dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob tem je izrazila željo, da bi Sloveniji sledile tudi druge države v Evropi.

  • STA

    6. 6. 2024  |  Svet

    Vsak četrti otrok, mlajši od pet let, živi v hudi prehranski revščini

    Vsak četrti otrok na svetu, ki je mlajši od pet let, živi v hudi prehranski revščini, razkriva danes objavljeno poročilo Sklada Združenih narodov (ZN) za otroke (Unicef). To pomeni, da približno 181 milijonov otrok na dan zaužije največ dve skupini živil, zaradi česar pri njih obstaja tudi do 50 odstotkov višja verjetnost, da bodo trpeli zaradi akutne podhranjenosti.

  • STA

    5. 6. 2024  |  Svet

    »Vpliv človeštva na podnebje je kot meteor, ki je uničil dinozavre«

    Vpliv človeštva pri uničujočem segrevanju planeta je primerljiva z meteorjem, ki je uničil dinozavre, je dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres in ponovno pozval k ukrepanju za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Prav tako je države pozval, naj prepovejo oglaševanje podjetij, ki proizvajajo fosilna goriva.

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Družba

    »EU bi se morala znova vprašati, pri čem, kdaj in zakaj sodeluje«

    V članku z naslovom Nekoč, ko EU zbrala bo pogum, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, filozof dr. Peter Klepec piše o tem, da smo zadnja leta priča pospešenemu razpadu mednarodnega reda, vzpostavljenega po drugi svetovni vojni. EU bi se tu morala znova vprašati, pri čem, kdaj in zakaj sodeluje.

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Svet

    »Izraelske univerze vsak dan omogočajo genocid«

    »V zadnjih osmih mesecih je Izrael bombardiral tudi na stotine šol v Gazi. Pred vojno jih je tam delovalo 737. Po podatkih ZN-a je bilo v Gazi oktobra lani 625.000 učenk in učencev ter več kot 22.500 učiteljev. Zdaj nobena šola ne deluje več. Izraelska vojska je načrtno uničila ali poškodovala tudi vseh 11 univerz v Gazi in ubila najmanj 95 univerzitetnih profesorjev.«

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Družba

    »Največ, kar je kadar koli uspelo kateremu koli nasmešku naše dežele«

    "Nika Kovač je nasmešek, ki bi ga morali v teh deževnih, grenkih dnevih evropske kampanje slaviti na polikanih plakatih, mestnih krožiščih, vaških blagoslovih in v tišinah naših src. Ne le zaradi nagrade, ki jo je prejela (in ki je največ, kar je kadar koli uspelo kateremu koli nasmešku naše dežele), pač pa tudi zaradi načina, kako s svojim nasmeškom opremlja ključne boje našega sveta, našega zadrgnjenega, prestrašenega, militantnega časa. Radodarno in nalezljivo. Nika Kovač ve, da zadrgnjen, prestrašen in militanten čas pred ničimer ne trepeta bolj kot pred širokim nasmeškom z rdečo šminko in visečimi uhani, ki se zmore razširiti kot ogenj v hiši. In vendar sumim, da njen nasmešek ni narejen iz tega razloga. Ker, pač, njen nasmešek … ni narejen."

  • STA

    5. 6. 2024  |  Svet

    Slovenija opozarja Irak, naj sprejme zakonodajo proti spolnemu nasilju

    Namestnica veleposlanika pri ZN Ondina Blokar Drobič je na današnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN o 12. poročilu Preiskovalne skupine ZN za promocijo odgovornosti za zločine Islamske države (Unitad) iraško vlado pozvala, naj sprejme zakonodajo proti spolnemu nasilju, pri čemer pa ne sme biti smrtne kazni.