-
21. 8. 2020 | Mladina 34 | Dva leva
Prejšnji teden smo imeli visok, pa tudi precej okrogel obisk. Namreč ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea. Vidno vzhičeni in vznemirjeni Borut Pahor je ob obisku sla svetovnega gospodarja rekel, da »imata državi glede vrste vprašanj zelo, zelo sorodne poglede«. »In to je dobro,« je pripomnil. Da imata aktualni državni politiki obeh dežel podobne poglede, je sicer res. A to ni dobro, ampak slabo. Predvsem zato, ker te poglede, kot se je še enkrat potrdilo z ekspresnim obiskom na Bledu, misli in definira samo en partner v odnosu. Vendar v tem naša sedanja oblast ne vidi težave. Neenakovrednost v odnosu razume kot naravno stanje. Pač, avtoritarna pamet ne zna misliti enakovrednih odnosov. Z Adornovo prispodobo rečeno zaznamuje avtoritarno osebnost biciklistična narava: ali se podrejaš, ko si šibkejši, ali si podrejaš, ko si močnejši. To se je ob Pompeovem obisku še enkrat potrdilo.
-
21. 8. 2020 | Mladina 34 | Družba
Po milo rečeno nenavadnem šolskem letu 2019/20 so učenci brezskrbno na počitnicah, ki pa letos minevajo v senci negotovosti glede prihajajočega šolskega leta. Prav v času dopustov se v organih, ki odrejajo šolsko politiko, sprejemajo pomembne odločitve o poteku šolanja od 1. septembra. Sprejemajo se različni modeli organizacije šolanja, zbirajo in obdelujejo se pridobljene izkušnje, primeri dobre prakse, pripravljajo enotne internetne platforme itd. V šolskem letu 2020/21 bo nad nami verjetno ves čas visela grožnja šolanja da daljavo.
-
21. 8. 2020 | Mladina 34 | Kultura | TV
Dva bleferja in gosposki voditelj
Pa smo dočakali dan, ko je ministrica za šolstvo Simona Kustec, ministrica širokega nasmeha, ki tako neizmerno uživa v svoji funkciji, da tega sploh ne more skriti, predstavila, kako bo potekala šola. »Šola bo!« je skorajda vzkliknila, kot da je to vse, kar nas je zanimalo po dveh mesecih domnevnih mučnih priprav. Štirje modeli so, je bila zadovoljna s svojim delom. Najverjetnejši je model B, normalen pouk za vse z nekaterimi omejitvami. To je vsa vsebina, to je bilo to. Igor Bergant ji je sicer – uglajen kot vedno – postavil tudi podrobnejša vprašanja, ampak je ministrica presodila, da si starši sredi počitnic ne zaslužijo odgovorov. Ko se je po svojem praznem nastopu poslovila s kacinovsko puhlico »Uživajte še zadnje počitniške dni«, je Bergant že nakazal, da je bilo nekaj narobe pri tem nastopu – da se namreč ministrica ni izogibala le vprašanjem, ampak tudi soočenju. Takole je sporočil gledalkam in gledalcem, kaj se je dejansko zgodilo, le trenutek po koncu pogovora z ministrico: »Ker o nekaterih podrobnostih izvajanja pouka še ni bilo odločeno, se ministrica nocoj ni želela soočiti v širši razpravi.« In v naslednjem trenutku napovedal ločen pogovor z uglednim ravnateljem in predsednikom združenja ravnateljev osnovnega šolstva Gregorjem Pečanom.
-
21. 8. 2020 | Mladina 34 | Kolumna
V Odmevih je novinar Edvard Žitnik rekel, da Slovenija nima druge možnosti, kot da s Trumpovo Ameriko podpiše sporazum o telekomunikacijskem omrežju 5G. To ne drži, cela vrsta članic EU takega sporazuma ni sklenila. A če ga Slovenija ne bi podpisala, zunanjega ministra Pompea seveda ne bi bilo k nam in Janša, Logar, Pahor se mu ne bi mogli pokloniti. Vsak visoki ameriški obisk je v Sloveniji predvsem stvar veljave, zanj pa je treba tudi kaj žrtvovati. Taka je tradicionalna logika slovenske politike in očitno tudi umevanje našega Edvarda.
-
21. 8. 2020 | Mladina 34 | Kultura
Najprej zagledamo to, kar skozi okno svoje kabine visoko nad gradbiščem, na katerem rastejo nebotičniki, znaki kapitalističnega triumfa, vidi kitajski žerjavist. Ne vidimo ga. Vidimo le to, kar vidi on. Njegove oči so kamera – no, telefon ali kamkorder. Njegova kabina se počasi obrača – in kamera tudi. Žerjavist izgleda kot najbolj osamljen človek na svetu, toda to radikalno odrezanost od sveta – družbe, človeštva – si lajša s spletnim prenosom, live-streamingom. To, kar vidimo, namreč v živo predvaja na spletu. Da ne bi bil tako jebeno osamljen, izključen in odrezan, da bi se počutil bolje, da bi bil del nečesa, da bi se povezal s človeštvom.
-
20. 8. 2020 | Družba
"Ker se počitnice počasi končujejo in se politiki vračajo k svojim represivnim ukrepom, klientelizmu in korupciji, moramo tudi mi ponovno zaostriti svoje delovanje. Pripravili jim bomo prav posebno "dobrodošlico" in jih opomnili, da se njihov čas nepreklicno izteka", so zapisali organizatorji.
-
20. 8. 2020 | Politika
To je jutrišnja naslovnica Mladine
Jutri izide nova Mladina! Za tokratno naslovnico sta poskrbela Uroš Abram (fotografija) in Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje). Dekle z naslovnice je Klara Kuk, za ličenje pa je poskrbela Ana Lazovski. Več o tem, da je razkol med urbanim in ruralnim zaradi hujskačev postal glavna politična delitev v Sloveniji, si preberite jutri. Nova številka Mladine bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani od 21. avgusta dalje. #Mladina34
-
20. 8. 2020 | Družba
Res se spodobi in je pravično, da se družba kolektivno sooča s pretečo nevarnostjo porasta okužb. Za vse prebivalce bi morala veljati enaka pravila.
-
20. 8. 2020 | Družba
Društvo je upravičeno opozarjalo na nedoslednosti v projektu HE Mokrice
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je 18. julija v intervjuju za Dnevnik dejal, da društvo za preučevanje rib zlorablja zakonodajo s tem, ko nasprotuje hidroelektrarni Mokrice in išče upravne nedoslednosti pri pridobivanju soglasja za njeno gradnjo.
-
20. 8. 2020 | Družba
Danes se začenja Festival Grounded
Festival, ki prepleta elektronsko glasbo, kritično misel in aktivizem in na svojevrsten način promovira razpravo o pomembnih družbenih vprašanjih, bodo odprli ob 18. uri z uvodnima predavanjema dr. Igorja Bijukliča z naslovom Svet kot dobava in nakup in dr. Vlaste Jalušič z naslovom (Politična) odgovornost v času organiziranega laganja.
-
20. 8. 2020 | Politika
Vlada bo danes Hrvaško uvrstila na rdeči seznam držav z znatnim tveganjem za okužbo z novim koronavirusom. Vse, ki bodo od petka naprej odšli na Hrvaško, čaka ob povratku 14-dnevna karantena, tisti, ki so že tam, pa bodo imeli nekaj dni za vrnitev. Po seji bo več znanega tudi o možnosti, da bi s 1. septembrom v šolo odšli vsi učenci in dijaki.
-
20. 8. 2020 | Politika
"Amerika je nefunkcionalna kot država. Na veliko opevana demokracija se je izkazala za to, kar je vedno bila: demofobična oligarhija. Ljudstvo je izključeno iz odločanja, spopad med frakcijami oligarhov pa je ohromil delovanje političnega sistema. Medtem ko plutokrati odločajo, kdo bo vodil državo, ne morejo kupiti novega političnega sistema in nobene volitve ne morejo več rešiti politične krize. Dolgoletna negativna selekcija in korupcija sta pripeljali do tega, da si na predsedniških volitvah stojita nasproti dva starca, en narcisistično infantilen in drugi dementen."
-
20. 8. 2020 | Kultura
TV napovednik od četrtka do nedelje
Priporočamo dokumentarec Ustvarjalka vladarjev o dinastiji Marcos, dokumentarni film Ples srca: Balet Klavir, v katerem kultni film Jane Campion Klavir interpretirata priznana češka plesalca Jiří in Otto Bubeníček, film Nikoli zares tukaj, o nekdanjem vojaku, ki ga najamejo, da poišče izginulo najstnico, hčerko ambicioznega politika, igrano dokumentarno dramo Dnevnik Diane Budisavljević, o ženi uglednega zagrebškega zdravnika, ki izve, da ustaška vojska pravoslavne ženske in otroke zapira v taborišča, kjer umirajo od lakote in bolezni.
-
19. 8. 2020 | Družba
Nasilje v Belorusiji se stopnjuje iz dneva v dan. Gumijaste naboje so že zamenjali tudi pravi, iz zaporov, kamor vozijo protestnike, odmevajo kriki bolečine, po spletu pa krožijo grozljivi posnetki pretepenih aktivistov.
-
19. 8. 2020 | Družba
Preplet elektronske glasbe, kritične misli in aktivizma
Od 20. do 22. avgusta bo pred Švicarijo v Parku Tivoli potekala četrta izdaja Festivala Grounded, ki prepleta elektronsko glasbo, kritično misel in aktivizem in na svojevrsten način promovira razpravo o pomembnih družbenih vprašanjih. Na festivalu se bo odvilo več kot deset pogovornih in glasbenih dogodkov z več kot 50 sodelujočimi.
-
19. 8. 2020 | Svet
V Berlinu moški namerno povzročil več nesreč
Na avtocesti v nemški prestolnici Berlin je moški v torek zvečer namerno povzročil več nesreč, v katerih je bilo poškodovanih šest ljudi, od tega trije huje. Po dosedanjih ugotovitvah preiskovalcev je šlo verjetno za napad s političnim oziroma islamističnim ozadjem, nikakor pa ne za nesrečo, je povedal tiskovni predstavnik tožilstva.
-
19. 8. 2020 | Politika
Uvedba karantene konec tega tedna
Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je napovedal, da bo vlada odločitev o uvedbi karantene za osebe, ki bodo v Slovenijo vstopale iz Hrvaške, sprejela v četrtek zvečer. Ljudem želijo dati lčas, da se pravočasno vrnejo domov, a je realno pričakovati, da se bo ta čas iztekel pred začetkom prihodnjega tedna, je povedal na novinarski konferenci.
-
19. 8. 2020 | Politika
Rupel: »Majniška deklaracija je eden od petih temeljev slovenske samoodločbe«
"Uspeli smo v eni zadevi, ki se ji reče samoodločba. Sami odločamo o svoji usodi. Tega ni bilo nikoli prej v zgodovini. Tako da s tega vidika je bilo to, kar smo storili, zelo dobro, zelo učinkovito, zelo velik dosežek. Veste, tista Majniška deklaracija je eden od petih temeljev slovenske samoodločbe – Majniška deklaracija, vojna, plebiscit, referendum 2003 o Natu in Evropski uniji ... in seveda ustava. Majniška deklaracija je povedala vse, kar je bilo treba povedati. Tako rekoč vse."
-
19. 8. 2020 | Družba
Pred-akcija pred petkovim protestom
Na Prešernovem trgu bo danes ob 19.00 potekala Protestna pred-akcija, na kateri bodo posneli kratek video, v katerem bodo povedali zakaj vztrajajo na protestih, hkrati pa bodo tudi pozvali čim večje število sodržavljanov, da se jim pridružijo v petek na protestih.
-
19. 8. 2020 | Politika
Aplikacijo #OstaniZdrav si je naložilo skoraj 5000 prebivalcev
Aplikacijo #OstaniZdrav, ki je uporabnikom naprav s sistemom android na voljo od ponedeljka, si je že naložilo okoli 5000 prebivalcev, je navedel minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Znova je poudaril, da aplikacija ne uporablja lokacijske informacije, se pa boji, da bomo potrebovali tudi aplikacijo, ki bo obvezna in na kateri že delajo. Aplikacijo so sicer pripravili tudi za uporabnike naprav z operacijskim sistemom iOS, zanje pa bo v Applovi spletni trgovini predvidoma na voljo do konca avgusta, saj preverjanja tam trajajo nekoliko dlje, je pojasnil minister.
-
19. 8. 2020 | Družba
Svetovni dan humanitarnosti, ki ga obeležujemo danes, je letos posvečen spominu na humanitarne delavce, ki so bili tarča napadov, ter vsem, ki še naprej rešujejo in nudijo podporo ljudem v stiski. Pri Združenih narodih in Evropski uniji opozarjajo, da pandemija covida-19 za humanitarne delavce predstavlja še dodaten izziv. Dan je mišljen kot zahvala humanitarnim delavcem, ki so svoja življenja posvetili drugim v najbolj skrajnih razmerah po svetu, poudarjajo pri ZN.
-
18. 8. 2020 | Družba
J. Marion Sims velja za očeta moderne ginekologije, za njegov uspeh pa so zaslužne temnopolte sužnje, na katerih je v 19. stoletju v ZDA izvajal poskusne kirurške posege in operacije. Kljub dosegljivosti anestezije v času njegovega eksperimentiranja je na svojih temnopoltih pacientkah ni uporabljal.
-
18. 8. 2020 | Družba
Rode: »Raje imajo hlapčevski molk in idejno meglo«
"Očitali so mi, da vnašam razdor v slovenski prostor, da sejem sovraštvo do drugače mislečih in podobno. Niso razumeli ali niso hoteli razumeti, da nisem govoril iz potrebe po protagonizmu ali iz želje po oblasti, ampak iz notranje nuje, kot pastir, ki je pred Bogom odgovoren za svojo čredo, prepričan, da je tu v igri njegova večna usoda. Tega neverni seveda niso mogli doumeti. Razumeli pa so me verniki in duhovniki, ki so jih boleli napadi na pastirja."
-
18. 8. 2020 | Politika
Septembra v šolo vsi učenci in dijaki
Trenutno kaže, da se bodo lahko 1. septembra v šole vrnili vsi dijaki in učenci, a ob upoštevanju priporočil za preprečevanje okužb z novim koronavirusom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. "Če pa se bo epidemiološka slika v prihodnjih 14 dneh bistveno poslabšala, bomo morali to spoštovati," je dejala.
-
18. 8. 2020 | Politika
Marioneta levičarskih skrajnežev
Ameriški predsednik Donald Trump je v času demokratske nacionalne konvencije obiskal Minnesoto in Wisconsin, kjer je predsedniškega kandidata opozicije Joea Bidna označil za marioneto levičarskih skrajnežev. Trump se je v Minnesoti srečal z lastniki trgovin in drugih dejavnosti, ki so bili poškodovani v času protestov proti policijskemu nasilju po smrti temnopoltega Georgea Floyda, ki ga je 25. maja v Minneapolisu ubil policist.
-
18. 8. 2020 | Svet
V puščavski Dolini smrti v ameriški zvezni državi Kalifornija so v nedeljo izmerili 54,4 stopinje Celzija, kar je verjetno najvišja temperatura, ki so jo doslej na svetu zanesljivo izmerili. Tako visoko temperaturo je izmeril avtomatski sistem nacionalnega meteorološkega centra ob 15.41 po lokalnem času. Podatek mora sicer še potrditi Svetovna meteorološka organizacija.
-
18. 8. 2020 | Družba
Kamen z Lune in replika vesoljske obleke
Ameriško veleposlaništvo v Sloveniji je v sodelovanju z ameriško vesoljsko agencijo NASA Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju včeraj predalo eksponat vzorca kamnine, prinesene z Lune. Kamen, ki so ga pridobili na površju Lune 14. decembra 1972 med misijo Apolla 17, bo razstavljen v Centru Noordung od 18. avgusta do 31. decembra kot simbol skupne predanosti raziskovanju vesolja.
-
18. 8. 2020 | Kultura
Newyorške galerije in muzeje bodo odprli naslednji teden
Newyorški muzeji, galerije in druge kulturne ustanove bodo svoja vrata lahko ponovno odprli 24. avgusta, je v petek po petmesečnem zaprtju zaradi epidemije novega koronavirusa napovedal guverner Andrew Cuomo. Pri tem bodo obvezne obrazne maske, vstopnice bodo časovno razporejene, zasedenost pa bo lahko le 25-odstotna, je zapisal na Twitterju.
-
18. 8. 2020 | Svet
Dodatne sankcije za kitajski Huawei
Ameriška administracija je včeraj še dodatno razširila sankcije zoper kitajsko podjetje Huawei in s tem tehnološkemu velikanu dodatno omejila dostop do računalniških čipov in drugih tehnologij. Ameriške oblasti že dlje časa trdijo, da Huawei zaradi povezav z vlado v Pekingu predstavlja tveganje za ameriško nacionalno varnost, kar družba ves čas zanika.
-
17. 8. 2020 | Družba
Abecedarij svobode govora: umetnost
Svoboda govora je ključen gradnik umetniške svobode. Umetnost, katere funkcija leži onkraj vzbujanja prijetnih občutij, hodi po robu družbeno sprejemljivega. V preseganju preprostih zahtev po lepem, prijaznem in luštnem se skozi različne prijeme od estetike premika k etiki. Da bi lahko podala svoje sporočilo, posega tudi po mejnih temah in artikulacijah, običajno se prva od družbenih institucij sooča z najglobljimi tabuji, neznosnimi strahovi in grožnjami, skače v prazno, eksperimentira, izziva ... Ne zato, da bi človeka pomirila in pasivizirala, pač pa zato, da bi ga zdramila in opolnomočila.