-
3. 10. 2020 | Politika
Mesec: »Ukinja se redna zaposlitev, predvsem za mlajše«
"Svetovalec vlade Simič napoveduje, da bo odpravil 'birokratsko oviro', po kateri mali podjetnik (s. p.) ne sme delati samo za enega delodajalca."
-
3. 10. 2020 | Družba
»Če pripadniki nekdanjih republik uporabljajo besedo čefur, ne gre za slabšalni ton«
"Naboj besede se čez leta lahko zelo spreminja. Dober primer je slabšalna beseda čefur. Ta je bila v 90. letih izredno negativna, zelo smo se je izogibali. Nato se je zgodilo nekaj nepričakovanega, popkultura je osvojila to besedo, z uporabo v skoraj ironičnem tonu ji je vzela delno negativen naboj. Poznamo Magnificovo pesem Kdo je čefur, s pisateljem Goranom Vojnovićem pa je postal mainstream, kar naenkrat ta beseda ni več tako negativno nabita, kot je bila v 90. letih. Seveda to še ne pomeni, da jo lahko vedno uporabljamo."
-
3. 10. 2020 | Politika
Trump glavni krivec za dezinformacije o koronavirusu
Ameriški predsednik Donald Trump, pri katerem so včeraj potrdili okužbo z novim koronavirusom, je med pandemijo gonilna sila dezinformacij o covidu-19, je pokazala v četrtek objavljena študija ameriške univerze Cornell. Ekipa strokovnjakov je preučila 38 milijonov medijskih člankov, ki so bili objavljeni v angleščini, med januarjem in majem letos.
-
3. 10. 2020 | Politika
Po poročanju ameriških medijev je demokratski predsedniški kandidat Joe Biden septembra postavil nov rekord po zbranem denarju za predsedniško kampanjo. Veliko sredstev se je na njegov račun steklo po torkovem soočenju z Donaldom Trumpom v Clevelandu. Natančne številke Bidnova kampanja še ni objavila, vendar pa zaupni viri iz kampanje zatrjujejo, da gre za večjo vsoto od dosedanjega rekorda, ki ga je Biden postavil avgusta s 364,5 milijona dolarjev.
-
3. 10. 2020 | Kultura
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo 7. oktobra ob 20.30 slovenska premiera mednarodne koprodukcije Oče v režiji Srdana Golubovića. Film je na letošnjem 70. Berlinalu v sekciji Panorama prejel nagradi občinstva in ekumenske žirije. Srbski režiser Srdan Golubović je tudi letošnji prejemnik nagrade Darko Bratina in osrednji gost festivala Poklon viziji. Po projekciji bo sledil pogovor z režiserjem, ki ga bo vodila Patricija Maličev.
-
3. 10. 2020 | Kultura
Na gradu Grad v Krajnskem parku Goričko je še danes in jutri na ogled razstava Goričko: nov pogled na podeželje, sobivanje arhitekture in krajine, na kateri so predstavljena dela študentov arhitekture treh univerz in petih mentorjev. V šolskem letu 2019/20 so Tehnična univerza v Gradcu, Univerza v Ljubljani in Tehnična univerza na Dunaju preučevale možne načine bivanja in dela na podeželju. Za raziskovanje teme gradnje na podeželju so izbrale regijo v okolici Krajinskega parka Goričko. Področje na slovenski severni meji je povečini rahlo hribovito in nepozidano, prevladujejo pa osamljene kmetije. Slednje so po večini majhne, vasi pa je prizadelo odseljevanje prebivalstva.
-
3. 10. 2020 | Svet
Prepoved kajenja na balkonih večstanovanjskih hiš
Prebivalci Litve ne bodo smeli več kaditi na balkonih večstanovanjskih hiš, če bo to motilo vsaj enega njihovega soseda. To predvideva sprememba zakona o tobačnih izdelkih, ki jo je parlament v Vilniusu potrdil v četrtek in bo začela veljati s prihodnjim letom. Novo zakonodajo mora sicer potrditi še litovski predsednik Gitanas Nauseda.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Uvodnik
Slovenska opozicija se je pretekli teden nenavadno odzvala na pozive, da je morda čas, da uredi svoje vrste, da neha medsebojno obračunavati in ugotovi, ali je zmožna pred volitvami ustaviti spreminjanje Slovenije v malo Madžarsko z enim voždom in eno politično stranko s sateliti, z omejeno medijsko svobodo, s strankarsko upravljanim gospodarstvom itd.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Čez kakšnih 15 let se bodo javne finance razvitih držav, in z njimi tudi slovenske, znašle pod velikim pritiskom. Najdrznejši govorijo celo, da bo to točka, ko bo prišlo do zloma medgeneracijske solidarnosti. Problem se sicer zdi oddaljen, a je tako velik, da ga države upoštevajo že pri današnjem ravnanju. Med letoma 2035 in 2040 se bo namreč razmerje med aktivnim delom prebivalstva, med tistimi, ki so zaposleni in plačujejo v pokojninsko blagajno, ter upokojenci začelo bliskovito slabšati. Vrhunec bo ta »kriza« po dosedanjih projekcijah dosegla okoli leta 2050.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Družba
»Privatizacija nikakor ni rešitev. Daleč od tega.«
Doc. dr. Antonija Poplas Susič je med najbolj cenjenimi zdravnicami ne zgolj v Sloveniji, temveč tudi v tujini; pred šestimi leti jo je Evropsko združenje zdravnikov družinske medicine imenovalo za evropsko zdravnico leta. Predava študentom na fakultetah v Ljubljani in na Jesenicah, je avtorica sistema referenčnih ambulant, ki imajo ključno vlogo pri preprečevanju kroničnih bolezni. Predvsem pa ima neposreden uvid v delovanje javnih zdravstvenih zavodov in tudi koncesionarjev; polnih 27 let je delovala kot družinska zdravnica v Zdravstvenem domu Ljubljana, danes je namestnica direktorja, zadnja tri leta ob tem deluje tudi kot koncesionarka v svoji ambulanti. V pogovoru za Mladino je predstavila svoje poglede na težnje po privatizaciji slovenskega zdravstva, pa na kontroverzni, 42 milijonov evrov vredni razpis ministra Gantarja za skrajševanje čakalnih dob in na pozive po izločitvi zdravnikov iz plačnega sistema za javni sektor.
-
2. 10. 2020 | Politika
Vložena obtožnica zoper Janeza Janšo
Specializirano državno tožilstvo je včeraj na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico zoper predsednika vlade Janeza Janšo, potem ko se je februarja po več kot petih letih končala sodna preiskava zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti, je neuradno izvedel časnik Večer. Janši očitajo zlorabo položaja ali pravic.
-
2. 10. 2020 | Svet
Donald in Melania Trump okužena z novim koronavirusom
Ameriški predsednik Donald Trump je danes na Twitterju potrdil, da sta s soprogo Melanio okužena z novim koronavirusom. Oba sta v karanteni. Trumpov zdravnik je sporočil, da se ameriški predsednik dobro počuti in da bo še naprej "brez motenj" opravljal svoje naloge, med okrevanjem pa bo ostal Beli hiši.
-
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Od četrtka je regulacija trga s pogonskimi gorivi, bencinom in dizlom popolnoma v rokah dveh trgovcev s prevladujočim tržnim deležem v Sloveniji – Petrola in OMV. Vlada je prejšnji teden namreč sklenila popolnoma odpraviti državni nadzor nad ceno naftnih derivatov. Po petih letih prizadevanj je gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku vendarle uspelo najti vlado, ki je bila pripravljena prisluhniti njegovim načrtom in željam naftnih trgovcev.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Novica o vladni odločitvi, da ne bo več regulirala cen naftnih derivatov, je povzročila skokovito rast vrednosti delnic Petrola na borzi. Še v sredo prejšnji teden se je cena ustavila pri 301 evru za delnico, v ponedeljek je bilo treba za delnico odšteti že 332 evrov. To je močno razveselilo okoljskega ministra Andreja Vizjaka, ki je spomladi kupil za kar 120 tisoč evrov delnic največjega slovenskega naftnega trgovca. Poteza vlade, katere član je, mu je prinesla veliko zasebno finančno korist.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Politično kadrovanje, nova normalnost
Pred letom dni je Slovenijo pretresla afera, pri kateri se je na tnalu znašla tedanja infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek. V člankih in televizijskih prispevkih so mediji v lasti ali blizu SDS objavljali nove in nove podrobnosti »škandala SODO« (citiramo Požareport). Šlo pa je zato: odkar je bil leta 2007 Sodo, ta sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo, ustanovljen, ga je vodil Matjaž Vodušek. Voduška je tja imenovala prva vlada Janeza Janše, in ker je SDS imela v tej organizaciji zaposlene tudi svoje člane, med drugim so obvladovali tudi nadzorni svet, je Vodušek ostajal. Bratuškova je nato s spremembo statuta tega podjetja dosegla, da je bil lahko nov direktor imenovan le s soglasjem ministrstva, tja pa je poslala tudi svojega nadzornika iz ministrstva Hinka Šolinca, direktorja direktorata za energijo na ministrstvu, magistra elektrotehnike. Šolinc je bil strokovnjak, a je vendarle nato izbruhnila afera o »političnem vdoru Bratuškove na kadrovanje v SODU« (citiramo izjave SDS).
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Družba
Nesmiselnost splošnega merjenja telesne temperature na delovnem mestu
Vlada je pred dvema tednoma v okviru zaostrovanja ukrepov za preprečevanje širjenja okužb sprejela sklep, naj se »ob vstopu v delovne prostore redno meri temperatura zaposlenih in obiskovalcev«. Številni delodajalci so hiteli naročati merilnike telesne temperature, trgovci s takšno opremo so bili naenkrat zasuti s povpraševanjem. A kmalu je postalo jasno, da gre za ukrep, katerega učinkovitost, zanesljivost in s tem smiselnost so vprašljive. Jasno je postalo tudi, da vladni sklep ni predvidel sankcij za morebitne kršitelje.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
V Sloveniji sodnike imenuje oziroma voli politika, točneje državni zbor, torej poslanke in poslanci. Zato se tudi zgodi, da kak kandidat za sodnika ni izvoljen, ker pač ni všeč dovolj veliki večini političnih strank.
-
2. 10. 2020 | Družba
FOTOGALERIJA: Študenti dali glas kulturi
Včeraj je na Prešernovem trgu v Ljubljani potekala umetniška intervencija in protestna akcija študentk in študentov AGRFT z naslovom "Glas kulturi". Šlo je za instalacijo belih križcev na varnostni razdalji po celem Prešernovem trgu in zagrajen spomenik z napisi "Pozor, umetnost", "Nevarno, umetnost!".
-
2. 10. 2020 | Politika
FOTOGALERIJA: Protest na bencinski črpalki zaradi ministrovega nakupa delnic Petrola
Na bencinskem servisu Petrola ob Tivolski cesti v Ljubljani je včeraj popoldne potekal manjši protest, v katerem je sodelovalo tudi nekaj znanih obrazov rednih petkovih protestov v prestolnici. Razlog je bil nakup večjega paketa delnic Petrola, ki ga je izvedel minister za okolje Andrej Vizjak. Okoli deset protestnikov je za krajši čas preprečilo uvoz vozilom na bencinski servis. V rokah so držali transparent: "Zaprto zaradi korupcije." Po nekaj minutah je prišla policija in protestniki so se umaknili.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Družba
Natanko štiri leta minevajo, odkar so nasprotniki pravice do splava izpeljali doslej najbolj usklajeno akcijo proti 55. členu slovenske ustave. Ta pravi, da je v naši državi odločanje o rojstvih otrok svobodno, da je to avtonomna pravica žensk in deklet, ki zanosijo. Gre za pomembno pravico, ki je bila izborjena in legalizirana pred 68 leti, pred 29 leti pa je bila še dodatno zavarovana z vpisom v ustavo, a je vedno znova na udaru, vedno znova je ogrožena. Oktobra 2016 so nasprotniki te pravice hkrati neprestano predvajali promocijski film na pročelju cerkve na Prešernovem trgu v Ljubljani, neprestano so molili pred ljubljansko porodnišnico in medije hranili z udarnimi izjavami.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
V Velenju, v tej skorajda poslednji rdeči trdnjavi, se obetajo županske volitve. SDS v rudarskem mestu ni bila nikoli preveč priljubljena, vsaj na lokalnih volitvah je vedno zmagovala SD. To je za delavsko, rudarsko mesto pričakovano, vsi župani do sedaj so bili bolj ali manj povezani z rudarstvom.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Kdo je torej grožnja vladavini prava?
V zadnjih letih smo v nekaterih evropskih državah priča političnemu podrejanju sodstva, pravosodja in siceršnjemu ogrožanju vladavine prava tudi v povezavi s političnim podrejanjem drugih družbenih podsistemov, na čelu z mediji. Med dokaj odločnimi nasprotniki teh procesov najdemo tudi evropsko komisijo, najbolj aktualna posledica njene aktivnosti pa je vseevropsko preverjanje stanja vladavine prava v vseh članicah EU. Ti postopki pa ne odmevajo le na Poljskem ali Madžarskem, kjer so bili dosedanji politični posegi v demokratične ustanove najvidnejši, pač pa tudi v Sloveniji.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Skoraj 2500 podpisnikov – med njimi je več uglednih imen – je doslej izrazilo podporo peticiji, namenjeni predsedniku republike Borutu Pahorju in naslovljeni: Ivan Gale si zasluži državno odlikovanje. Pobudniki peticije so v utemeljitvi med drugim zapisali:
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Družba
Na spletni strani Športne loterije ni mogoče staviti zgolj na izide športnih tekmovanj. Pod zavihkom »druge stave« sameva še ena možnost. Stavite lahko na izid ameriških predsedniških volitev, ki bodo v začetku novembra. V tujini so takšne stave nekaj običajnega, pri nas pa te navade ni.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Drugačna slika, kot jo vidi Janša
Evropska komisija je prvič v svoji zgodovini pripravila poročilo o stanju na področju vladavine prava v vseh državah članicah EU. Kar se tiče Slovenije, je poročilo načeloma ugodno. Opozarja pa na določene težave, a še zdaleč ne na tiste, ki jih je želela poudariti trenutna vlada. Ta je v postopku priprave poročila evropsko komisijo poskušala prepričati, da pravosodje in tudi medije obvladujejo neformalni postkomunistični centri moči, zaradi česar pravosodje in medijski trg potrebujeta reforme po zgledu sosednje Madžarske, kjer je pod podobnim izmišljenim izgovorom vladajoča stranka Viktorja Orbána v dobršni meri že izvedla politične prevzeme.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Družba
Že Mladinska aktivistična organizacija (MAO) je dokaz, da mladim v Sloveniji ni vseeno. Hodijo na proteste, so družbeno in politično dejavni, udeležujejo se akcij, predvsem pa se trudijo biti vidni in slišani. Da si bodo morali izboriti svoj prostor pod soncem, se zavedajo tudi v gibanju Mladi za podnebno pravičnost, ki ga je medijski radar ponovno zaznal v zadnjih nekaj tednih. Njihov večmesečni molk je sicer posledica ukrepov za zajezitev covid-19, vseeno pa je težko konkurirati medijski pozornosti, ki jo je v okoljevarstvo usmerila mlada švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg. Slednja je v boju za podnebno pravičnost združila mlade po svetu ter sprožila shode, poimenovane Petki za prihodnost, ki smo jih lahko spremljali tudi v Sloveniji. Cinične pripombe, da so se mladi protestov udeleževali zgolj zato, da jim ni treba sedeti pri pouku, se danes zdijo kot škodoželjne opazke tistih, ki so še vedno slepi za težave, s katerimi se sooča sodobna družba.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Kultura
Še več knjig moških, ki so jih izdali moški
Pred kratkim je izšel prvi letnik knjig iz zbirke Klasična Beletrina, ki prinaša izbor klasičnih del v novih prevodih in z novimi spremnimi besedami. Skupno bo knjig 25, toda med njimi sta samo dve deli avtoric, Selme Lagerlöf in George Eliot. Novi prevodi klasikov so dobrodošli – a kako je mogoče, da se sodobni izbor klasike bolj malo razlikuje od tistega iz, denimo, šestdesetih in sedemdesetih let, ko se je v kultno zbirko Sto romanov uvrstilo le pet avtoric?
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Hrvati, Srbi in kočevski Nemci
V Sloveniji posebne manjšinske pravice uživata le madžarska in italijanska narodna skupnost. Proces priznanja vsaj nekaterih manjšinskih pravic drugim, po številu precej večjim narodnim skupnostim, kot so recimo Hrvati, Srbi in Bošnjaki, pa tudi Albanci in Romi, se vleče že četrt stoletja.
-
2. 10. 2020 | Mladina 40 | Politika
Niso vse policije enake. Še zdaleč ne. Med njimi so velike razlike, čeprav na papirju povsod velja, da gre za tisti državni organ, ki varuje red, skrbi za javno varnost in je torej predvsem v službi ljudi. V številnih državah so policije nasilne, podkupljive, vzdržujejo neenakost, socialne razlike, zlorabljajo svojo represivno moč ... V Sloveniji ni tako, slovenska policija je počasi, a vztrajno v zadnjih desetletjih pridobivala zaupanje javnosti. V naprej posameznik doslej ni dvomil v njeno ravnanje, zgolj izjemoma. A to se zelo hitro spreminja.