Uredništvo
-
3. 1. 2022 | Politika
Manipulativna izjava Janeza Janše
Državni zbor je novembra lani sprejel zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenski vojski v letih 2021 do 2026, ustavno sodišče pa je 7. januarja zadržalo njegovo izvajanje, saj bi izvajanje domnevno ustavno neskladnega zakona povzročilo hujše posledice kot njegovo zadržanje.
-
2. 1. 2022 | Politika
Februarja je v državnem zboru med glasovanjem o osmem protikoronskem zakonu podpredsednik parlamenta Jože Tanko (SDS) poslanki LMŠ Tini Heferle skakal v besedo in ji na koncu tudi izključil mikrofon.
-
1. 1. 2022 | Družba
»Cepljenje ni brez smisla, tudi če se pozneje še enkrat okužimo«
"Proticepilce sprašujem: ali ste zboleli za tuberkulozo ali imeli oslovski kašelj, ošpice ali rdečke, vas je dušila davica, krotovičil meningitis, ste preboleli tifus ali v krču otrdeli zaradi okužbe z bacilom tetanusa? Če ste odkriti, bo večinski odgovor ne. Zakaj ne? Ker ste bili že kot otroci obvezno cepljeni proti tem boleznim, pa to veste ali ne. Sedanja cepiva so izdelana po istem principu kot za zgoraj omenjene bolezni. Zato je bojazen o njihovi neučinkovitosti ali škodljivosti odveč. Seveda pa smo ljudje različni. Tako kot sleherno zdravilo imajo tudi cepiva lahko neprijetne stranske učinke. To pa ne odtehta zaščitne moči pri večini prebivalstva. Navsezadnje tudi zdrave hrane ne prenašamo vsi enako. Šele ko začnemo bruhati, se vprašamo, kje smo ga pri vnosu hrane polomili. Od proticepilcev večkrat slišim ugovor, moj sosed, moja teta, moj znanec, vsi so bili cepljeni, pa so kljub temu zboleli, in vprašanje, kaj pravim na to in kaj se zgodi, ko se z injekcijo vbrizgajo na primer zamorjeni, torej neškodljivi virusi? Odgovarjam v prispodobi. Telo se jih skuša ubraniti tako, da ustvari vojake, specializirane za boj poti dotičnemu virusu, ki so potem v stalni pripravljenosti, da se z njimi spopadejo, kadar ti vstopijo v telo. Če je teh vojakov premalo ali pa je invazija virusov premočna, zmaga virus in človek kljub cepljenju zboli. Pri teh spopadih pa so kljub zmagi žrtve tudi v armadi virusov in je preostala vojska močno oslabljena in manj napadalna. Človek vseeno zboli, vendar ne v hudi obliki, ampak v milejši. Zato cepljenje ni brez smisla, tudi če se pozneje še enkrat okužimo."
-
1. 1. 2022 | Družba
Ko smo gledali slovenske in hrvaške resničnostne šove
Januarja je Stanka Prodnik pisala o hrvaškem resničnostnem šovu Ugodno oddam sina, v katerem se srečujejo matere, samski sinovi in dekleta, ki naj bi bila primerna za vsaj posteljne vragolije omenjenih sinov. "Saj ni nič drugače od Ljubezni po domače, le hrvaško je (izvirni naslov je Ženim sina?). Vse je enako, le da se tokrat vozimo po Hrvaški in spoznavamo kotičke države, ki jih večina Slovencev nikoli ne bi videla," je zapisala Prodnik.
-
30. 12. 2021 | Družba
»To so cilji, glede katerih bi morala vsaka zrela skupnost najti soglasje«
"Ne glede na stanje javne razprave o večini za skupnost pomembnih vprašanj bi se morala biti zdrava družba zmožna organizirati na način, da vsaj pri najpomembnejših eksistenčnih in razvojnih vprašanjih ne bi zapadla v polarizacijo, ki onemogoča konstruktivno izmenjavo argumentov in iskanje soglasja. Prilagajanje na podnebne spremembe, skrb za zdravo okolje in kakovost javnih storitev ter učinkovito spopadanje z epidemijo so cilji, glede katerih bi morala vsaka zrela skupnost najti soglasje."
-
30. 12. 2021 | Družba
Ko je babica skrbela za vnuke, ker niso mogli v vrtec in šolo
Januarja smo objavili pismo babice, ki je skrbela za vnuke, ker niso mogli v vrtec in šolo. "Njihovi starši pač ne morejo ves čas čepeti doma. Tak je pač zakon preživetja. Ste na vladi kdaj pomislili, kaj bo prinesla prihodnost? Po mojem zelo malo," je zapisala v pismu.
-
30. 12. 2021 | Politika
Mesec: »To je prva naloga, ki jo bomo naredili po volitvah«
"Kar smo videli v intervjuju z gospodom Janšo in gospodom Možino, je poskus normalizacije. Gospoda Janše že dolgo nisem videl tako prešernega, tako dobre volje, v prijateljski atmosferi na televiziji, kjer je poskušal podati državljanom pred novim letom nekako z nasmeškom občutek, da je vse v redu. Ampak glejte, ta iluzija, ki sta jo danes poskušala ustvarjati, bodisi z drobnimi lažmi, za 250.000 se je zlagal o številu cepljenih v Sloveniji, potem je rekel, da je Slovenija 20 odstotkov manj zadolžena oziroma da se je 20 odstotkov manj zadolžila kot povprečje Evropske unije, v resnici imamo pa naslednje leto drugi največji strukturni primanjkljaj v Evropi itd., do popolnoma izkrivljenih podob, češ po predsedovanju so nas zasuli s pohvalami, čeprav je vsa Evropa kričala, da je bilo s tem predsedovanjem vse narobe in da tako prostaškega vodenja Evropske unije še nismo videli in si ga nihče ni zamišljal. Hočem reči, današnja podoba Janeza Janše kot predsednika vlade in resnično stanje v Sloveniji sta dve popolnoma različni zgodbi in za to stanje je kriva vlada. Kaj bi mi naredili drugače? Poglejte, kot prvo, absolutno ne bi te krize uporabljali za to, da se napada medije, da se napada in prevzema policija, da se diskreditira sodstvo, da se diskreditira znanost. Mi imamo danes poskus tega spoja znanosti in oblasti, o katerem je govoril Janša. To je njegova politika in rezultati tega so zelo jasni. Zaupanje v policijo je zgrmelo, zaupanje v vlado je na psu."
-
29. 12. 2021 | Politika
Naslovnica zadnje letošnje Mladine: OSEBNOST LETA
Jutri izide nova Mladina, zadnja letos, tokrat zaradi prihajajočih novoletnih praznikov izjemoma v četrtek! Fotografija Nike Kovač na naslovnici je delo Uroša Abrama, za oblikovanje pa je poskrbel Ivian Kan Mujezinović. Zakaj smo za OSEBNOST LETA izbrali Niko Kovač, preberite jutri v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od četrtka, 30. decembra, dalje. V njej boste našli tudi intervju z Aleksandrom Čeferinom in obsežen pregled leta 2021. #Mladina52
-
29. 12. 2021 | Politika
»Vizjak je ob interpelaciji zatajil Boga in ugotovil, da šteje dejanje, ne beseda«
"Ob razkritju svojih rabot se je Vizjak zatekel k bogaboječi frazi 'naj vrže kamen, kdor je brez greha', toda ob interpelaciji je nenadoma zatajil Boga in ugotovil, da šteje dejanje, ne beseda. Ne beseda? Ne najprej je bila beseda, ne beseda Gospodova, ne mož beseda, ne beseda je meso postala, ne beseda loči človeka od živali, ne beseda šla je do srca, ne žal beseda? Torej dejanje? SSKJ: brezglavo uresničenje volje, nepremišljeno dejanje, nasprotje med besedami in dejanji, tj. nevarno, sovražno početje? A je hotel torej povedati, da v vladi in ministrstvih sploh ne razmišljajo (ker mišljenje zunaj besed ni možno), ampak se dan za dnem valjajo po tleh, se mikastijo, si tiskajo denar, zakopavajo zaklade, vadijo streljanje in kopljejo rov pobega za primer, če ljudstvo navali?"
-
29. 12. 2021 | Politika
Rode: »Ne bojte se, ne bom delal nobenih nemirov«
"Slovenija ima vse možnosti, da raste, da se utemelji v solidarnosti in v povezanosti vseh, da raste v demokratičnem duhu, v spoštovanju različnosti, da se med seboj malo manj kregamo in malo manj napadamo in da ustvarimo ozračje, ki bo sproščeno in res bratsko. Odlikovanje doživljam kot objem domovine, kot prijazno roko, ki mi jo podaja Slovenija, kot čast in priznanje naše mlade države Sicer pa razmišljam, da bi se mogoče počasi poslovil od Rima in se vrnil v Slovenijo. Ne bojte se, ne bom delal nobenih nemirov tukaj."
-
29. 12. 2021 | Politika
Ko se je Kacin opravičil, da bo nekaj rekel prvič
Januarja je Jelko Kacin, vladni govorec za covid-19, na novinarski konferenci govoril o tem, kaj je po njegovem krivo za porast števila okužb.
-
28. 12. 2021 | Družba
FOTOGALERIJA: Spopadi med protestniki in policijo
Včeraj se je pred parlamentom in na Trgu republike zbrala skupina protestnikov, ki so nasprotovali predlogu desetega protikoronskega zakona (PKP10) o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19.
-
28. 12. 2021 | Politika
Ko je bilo Hojsa sram pred svojo mamo
Februarja je kolumnist Leon Magdalenc pisal o smislu vztrajanja Aleša Hojsa na poziciji prvega kaznovalca v državi po tem, ko se mu je zgodil fiasko na meji.
-
28. 12. 2021 | Politika
»Včasih podtaknjenec na prvi pogled celo zasleduje legitimne cilje«
"Podtaknjenec in podtikanje postajata pogosti označbi, ki ju slišimo iz državnega zbora. Lahko gre za manever, s katerim vlada oziroma vladajoča koalicija po tihem in tik pred zdajci v zakonske predloge, navadno v obliki amandmajev, vrine sporna določila, za katera računa, da jih bodo državnozborski vojščaki zvesto podprli. Podtaknjenci imajo tudi vsebinsko lastnost. So določila, ki s temeljnimi rešitvami zakonskega predloga pogosto nimajo nobene zveze, temveč služijo zgolj ozkim interesom posameznikov ali skupin. Včasih pa podtaknjenec na prvi pogled celo zasleduje legitimne cilje, a je nalašč zastavljen preširoko, preveč splošno in brez varovalk – za potrebe kasnejših zlorab."
-
28. 12. 2021 | Družba
»To še zdaleč ne pomeni, da je cepljenje nesmiseln ukrep«
"Če je epidemija covida-19 prinesla kakšno spoznanje, je to neprijetno, a enostavno. Čudežnega orožja, ki nas bo rešilo nevarnosti, ni. Pred dobrim letom dni smo živeli v fantazijskem svetu čudežne moči telefonske aplikacije, ki bo poskrbela, da bomo ostali zdravi, a je zaščita, ki jo omogoča cepljenje, višja. A je daleč od nadnaravne moči. To še zdaleč ne pomeni, da je cepljenje nesmiseln ukrep. Več ko bo cepljenih, bolj se bo povečevala verjetnost, da se bodo verige prenosov okužb pretrgale. Več ko bo pretrganih verig prenosov, manj ljudi bo zbolelo."
-
28. 12. 2021 | Družba
V Ljubljani na silvestrovo ekološki ognjemet
Na silvestrovo bo ob polnoči v primeru jasnega vremena nebo nad Ljubljano razsvetlil ekološki ognjemet z Ljubljanskega gradu. Rakete iz papirja in razgradljivih materialov bodo tudi letos v barvi Ljubljane - zeleni in silvestrskih barvah, kot so srebrna, zlata in modra. V primeru megle, povečane oblačnosti ali močnega vetra bo ognjemet zvočni, z nizko letečimi raketami. Silvestrovanj na prostem pa tudi letos ne bo, so zapisali v Turizmu Ljubljana.
-
26. 12. 2021 | Politika
Kako RTV Slovenija ni zmogla obsoditi napadov na novinarje
V začetku leta je Boris Vezjak napisal komentar o tem, kako so v oddaji Odmevi na TV Slovenija 18. februarja predvajali prispevek o Janševem obračunu z novinarko bruseljskega Politica. "Prvi del prispevka je bil korekten, drugi bistveno manj. Razlogov za zanimanje javne radiotelevizije glede pritiskov na medijev bi moralo biti še več, saj mu vlada streže po življenju. Zdaj je tudi Evropska komisija obsodila zapis slovenskega premierja, ki je Lili Bayer obtožil, da laže in da zapisuje situacijo po diktatu političnih strank v Sloveniji. Nedostojnim tvitom slovenskega premierja je bil potem posvečen velik del tiskovne konference v Bruslju, saj je bilo zanimanje novinarjev glede odziva Evropske komisije veliko," je zapisal Vezjak.
-
27. 12. 2021 | Družba
Zakaj na druge pravice ne smemo pozabiti
"Ukrepom, sprejetim zavoljo varnosti, je sledil odziv, ki je poudaril, po mojem mnenju zelo utemeljeno, da na druge pravice ne smemo pozabiti. Vsak izredni pojav – tak pojav je tudi covid-19 – celotno skupnost strese kot močan potres in zamaje tudi njene vrednotne temelje. Izredni pojavi vzbujajo občutke, da je treba postopati povsem drugače. Slediti pa mora razmislek o ustreznem celovitem odzivu. Ustavno sodišče k temu razmisleku ne želi prispevati kot antagonist drugih vej oblasti, temveč kot njihov sogovornik."
-
27. 12. 2021 | Družba
»Državi je v interesu, da ima reveže«
"Sistem ne rešuje stvari tam, kjer bi jih moral že v osnovi. Torej pri prihodkih ljudi, ki so tako nizki, da se enostavno prej ali slej mora zgoditi tragedija. In deložacije so zagotovo hude osebne travme in tragedije. Državi je v interesu, da ima reveže, tako ima maso ljudi, ki je popolnoma neaktivna, to ni kritična masa. Naši politiki, ne glede na to, za katero vrsto gre, so predvsem od velike krize 2008 oziroma leta 2013, ko se je izrazila pri nas, ugotovili, tako kot sedaj z epidemijo, da je to zelo dober inštrument za obvladovanje mase, da se s tem ne doseže neke kritične točke."
-
26. 12. 2021 | Družba
»V družbi z nezaupanjem v politični sistem upada tudi vera v znanost«
"Kako razumeti, zakaj danes kljub dosežkom medicinske znanosti ali morda ravno zaradi njih, v družbi z nezaupanjem v politični sistem upada tudi vera v znanost, še več, da smo priča uporu proti njej? Na valovih populističnega nezaupanja do znanosti sicer prednjači skrajna desnica, vendar jim pri tem občasno pomagajo tudi iz radikalne levice. Na eni strani se znanstveniki bojijo, da bo širjenje nezaupanja do znanosti pripeljalo do zatona zahodne civilizacije, medtem ko se na drugi strani nasprotniki lockdowna in covidni skeptiki bojijo, da bodo znanstveno programirani posegi zatrli individualne svoboščine, oropali ljudi za svobodo in suverenost ter na koncu še za telo."
-
26. 12. 2021 | Družba
»Iz zgodovine bi se lahko marsikaj naučili, a smo slabi učenci«
"Iz zgodovine bi se lahko marsikaj naučili, a smo slabi učenci. Kar zadeva ponavljanje, klasičnega ponavljanja ni, okoliščine so vselej drugačne, ostajajo pa podobni vzorci obnašanja, ki privedejo do rezultatov. Določeni družbeni procesi in pojavi so stalnica našega razvoja, govorim o imperialističnih prizadevanjih do migracij. Zato se nam zdi, da se srečujemo s pojavi in dogodki, ki so zelo podobni preteklim, to drži."
-
26. 12. 2021 | Politika
Kako je Janša vidno izgubljal svojo moč
Luka Mesec, koordinator Levice, je februarja letos poskrbel za najbolj brano izjavo dneva na Mladininem spletišču. V pogovoru za oddajo Studio City na TV Slovenija je spregovoril o tem, da v Koaliciji ustavnega loka (KUL) proti trenutni Janševi vladi niso nemočni.
-
26. 12. 2021 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Neže Maurer iz zbirke Vsi moji dnevi so sobote.
-
25. 12. 2021 | Politika
»Tako si Janševa SDS zagotavlja glasove«
"Janša in njegovi partnerji načrtujejo na videz zapleteno, a v resnici jasno razvidno preobraženje piramide znanja. Poteka sporen razpis za podelitev koncesij zasebnim visokošolskim zavodom, med drugim za študije medijev in novinarstva. Napoveduje se poseg v avtonomijo fakultet, ki bi lahko – v skrajnem primeru – privedel do razpada ljubljanske univerze. Koalicija ustanavlja javno univerzo v Novem mestu in iz javnih sredstev namenja financiranje visoki šoli Grm v Novem mestu. Ta je osebni projekt kmetijskega ministra Jožeta Podgorška. Tako si Janševa SDS zagotavlja glasove, ki jo vzdržujejo na oblasti, hkrati pa krepi svojo ideološko bazo in v ozadje potiska kritično akademsko skupnost."
-
25. 12. 2021 | Družba
Ihan: »Ta epidemija je daleč od tistih, ki so povsem razbile civilizacijsko smer«
"Epidemija, kakršno doživljamo, je daleč od tistih, ki so v zgodovini povsem razbile življenje in civilizacijsko smer. Sedanja epidemija je samo okrušila nekaj civilizacijske glazure, ki nas z odsevanjem lastne optimistične podobe rešuje pred pogledom na krhkost, ki je del našega bitja. Pogled skozi okrušeno glazuro je zato v nekaterih sprožil jezo in obtoževanje mnogih, ki naj bi bili 'krivi' za razpokano glazuro civilizacijskega občutka varnosti, udobja, zagotovljenih pravic. Iz istega ogorčenja so v šestem in štirinajstem stoletju začeli 'iskati' in pobijati krivoverce, čeprav je vse skupaj zakuhal banalen vulkan na drugem koncu planeta."
-
25. 12. 2021 | Politika
Jelko Kacin, takrat še vladni govorec za covid-19, je januarja letos pred tiskovno konferenco, ne vedoč, da ga mikrofoni in diktafoni že snemajo, izjavil: "Pejmo se mal' hecat!" Takrat smo se državljani in državljanke spraševali, ali je to, glede na resno zdravstveno stanje in slabo epidemiološko sliko v državi, primerno.
-
24. 12. 2021 | Družba
Kaj nam bo letos odnesel hudiček?
Uredništvo in sodelavci Mladine vam želimo vesele božične praznike in vse dobro v novem letu!
-
24. 12. 2021 | Politika
Petkovi protivladni protesti se bodo nadaljevali vsaj do volitev
V Protestni ljudski skupščini, ki sodeluje pri petkovih protivladnih protestih, so nam pojasnili, da bodo s shodi nadaljevali vsaj do volitev. V času pred volitvami pa se bodo v povezavi z iniciativo civilne družbe Glas Ljudstva ponovno razširili tudi po celi Sloveniji. "Ker parlamentarna demokracija pri nas ne deluje več, seveda nimamo iluzij, da bi katerega izmed članov koalicije predčasno srečala pamet. Je pa zelo pomembno, da tudi na ulicah opozarjamo na vse nesprejemljive poteze s katerimi ta vlada postreže vsak teden, da v imenu 70 odstotkov populacije izrazimo odločno nasprotovanje in predvsem, da že zdaj mobiliziramo rekordno udeležbo na volitvah," so dejali petkovi protestniki in protestnice.
-
24. 12. 2021 | Politika
Ko je Bojana Beović dejala, da je nedopustno, da ima blagajničarka enako plačo kot medicinska sestra
Februarja je nova predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović v intervjuju za STA dejala, da ne gre pozabiti na težave v kadrovsko podhranjeni zdravstveni negi in da je klinični center v zadnjih letih izgubil na stotine medicinskih sester.
-
24. 12. 2021 | Družba
Ko je bil intervju prevelik za Mišo Molk
Decembra je Stanka Prodnik pisala o intervjuju Miše Molk z igralko Mio Skrbinac na TV Slovenija. "Ne vemo, kaj je Mišo Molk vodilo k temu, da je v studio povabila igralko in žrtev spolnega napada Mio Skrbinac. Morda se je z njo (najprej) celo solidarizirala, morda se ji je zdelo razkritje spolnega nadlegovanja profesorja Matjaža Tribušona, ki sicer še čaka sodni epilog, žgečkljiva in televizična tema. Izpovedi žrtev so nekaj, kar ima gledanost, odmevnost, odkrivanje družbenih temnin je nekaj, čemur se gledalci ne znamo upretii," je zapisala Prodnik.