-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Politika
Po vse prej kot uspešni uvedbi aplikacije za preverjanje izpolnjevanja pogojev PCT, ki naj bi ga izvajali organizatorji prireditev (aplikacijo je razvil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)), se je ponovno začelo iskanje krivca za še en vladni neuspeh. In našli so ga – kot že enkrat prej, kakopak, v informacijski pooblaščenki Mojci Prelesnik. Čeprav državni organ, ki ga zastopa, v inšpekcijskem postopku zoper aplikacijo še ni ničesar odredil, niti z aplikacijo nikoli ni bil uradno seznanjen.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Družba
Vpis v srednješolske izobraževalne programe je stresen že sam po sebi. Najprej izbira prave šole. Štetje točk, primerjanje ocen zadnjih treh razredov s sošolci, razbijanje glave: Je šola sploh primerna zame? Se bom zlahka vključil/a? Bom sprejet/a ali ne? Če se izkaže, da ne, je naslednji korak še bolj stresen: učenci, ki niso dosegli dovolj točk za izbrano šolo, se morajo odločiti za kar deset novih možnosti, med katerimi je kakšna zdaj gotovo manj dostopna, kot je bila na začetku, ker se je naval na šolo v drugem krogu povečal. In tako dalje. Toda za 201 slovenskega najstnika je bil ta proces letos še večja mora kot za njihove preostale vrstnike. V procesu vpisa so namreč izpadli – ni se jim uspelo vpisati na nobeno srednjo šolo, ostali so pred vrati. Kako se je to lahko zgodilo?
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Politika
Bi lahko novela zakona o tujcih rešila stisko tujih študentov?
Sprememba zakona o tujcih, ki omejuje bivanje tujcem v Sloveniji, zadeva tudi tuje študente iz tretjih držav. Prej je bilo za pridobitev dovoljenja za bivanje v Sloveniji med študijem dovolj potrdilo o zadostnih sredstvih staršev, zdaj morajo tuji študenti na začetku študijskega leta – če nameravajo zaprositi za enoletno bivanje v državi – na računu imeti 5000 evrov. Težava je preprosto rešljiva, notranje ministrstvo bi se lahko odločilo drugače interpretirati enega izmed členov zakona, zdaj pa jo bo z novim predlogom zakona poskušala reševati opozicija.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Družba
Na ljubljanskem letališču je bilo v prvem polletju letos manj kot devet odstotkov potniškega prometa iz prvega polletja leta 2019, kažejo zadnji podatki nemškega Fraporta. Letošnji promet je manjši tudi od lanskega: skozi ljubljansko letališče je šlo letos 70.011 potnikov, v istem času lani dobrih 197 tisoč, predlani, v prvem polletju predkoronskega leta 2019, pa skoraj 860 tisoč.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Družba
Kako poskrbeti, da bo digitalna družba resnično vključujoča
V tujini in pri nas uporaba spleta – in s tem družabnih omrežij – med starejšimi že več let narašča, povečevanje deleža starejših uporabnikov pa je bilo v preteklem letu še opaznejše kot doslej. Po podatkih državnega statističnega urada je leta 2020 družabna omrežja v Sloveniji uporabljala približno polovica posameznikov, starih od 55 do 64 let, in okoli četrtina tistih, starih od 65 do 74 let, kar je skoraj dvakrat toliko kot leto prej. Rednih uporabnikov spleta je še več: v starostni skupini od 55 do 64 let jih je skoraj 80 odstotkov, med starejšimi pa polovica. Mladi raziskovalec na oddelku za psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani Žan Lep meni, da so razlog za porast predvsem »številne prednosti, ki jih je splet prinašal v času splošne izolacije«. Opisano naraščanje števila uporabnikov spleta je po svoje seveda pozitivno, meni Lep, »čeprav ne gre brez pasti«.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kultura
Poletni knjižni plonklistek 2021
Že tradicionalno smo za vas izbrali nekaj del, bralnih vrhuncev prve polovice letošnjega leta, ki se bodo prilegli na dopustu ali doma. Da bo izbira pestrejša, smo za poletne bralne sezname prosili še tri uveljavljena imena iz sveta medijev in kulture.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kultura
Poletna bralna priporočila Mance G. Renko
Čeprav sem si še spomladi zastavila, da bom do konca poletja prebrala celoten cikel letnih časov Ali Smith (Autumn, Winter, Spring, Summer), sem ostala zataknjena v jeseni in namesto tega za začetek prebrala zadnji deli Rachel Cusk (Second Place) in Deborah Levy (Real Estate), ki sta izšli pozno spomladi. Obe moji najljubši avtorici se ukvarjata s temo doma; občutka domačnosti (kletka ali varen pristan?) in tudi samega postavljanja nepremičnine, zidov, in vloge ženske znotraj in zunaj teh zidov. Če ne marate brati v angleščini, lahko nekatere knjige obeh avtoric dobite tudi v slovenščini; posebej priporočam Ceno življenja Deborah Levy ali pa, če vam je blizu zahtevnejša, nekoliko lynchevska naracija, roman Mož, ki je videl vse. Poleg tega sem v enem dnevu začela in končala roman, prvenec, Assembly mlade britanske avtorice Natashe Brown ter manifest francoske avtorice Pauline Harmange Moi les hommes, je les déteste (Sovražim moške). Obe knjigi sta idealni za branje na dušek; kratki in učinkoviti. Prijateljica Staša mi je ravno podarila roman Fake Accounts Lauren Oyler, ki ga bom, če bo le pandemija dopuščala, vzela s seboj na morje. Dan pred mojim dopustom pa bo izšel tudi roman Sally Rooney Beautiful World, Where Are You, ki sem ga že pred meseci prednaročila na spletni strani človeka, ki se je ravno te dni izstrelil v vesolje v raketi v obliki penisa. Pri tem z nelagodjem pomislim, da sem mu v pandemičnih letih, ko ni bilo druge izbire, s svojimi knjižnimi nakupi nedvomno financirala delček te bizarne poti.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kultura
Poletna bralna priporočila Klare Širovnik
Letos sem na morju v vodo stopila trikrat. Zasluge za to, da sem preostanek dopusta preležala v senci borovca in se domov vrnila domala enako bledolična, kot sem se tja odpravila, imata Wiesław Myśliwski in njegov Traktat o luščenju fižola. Nepredstavljivo je, da se lahko srčna in čutna zgodba – z obilico filozofskih primesi – naplete okoli tako preprostega (in skorajda banalnega) opravila, kot je luščenje fižola. Pripovedovalec (in hkrati osrednji protagonist) je ostarel moški, ki skrbi za počitniško naselje, obiskovalcu pa ob luščenju razkrije svojo življenjsko zgodbo; pri tem šaljivo in pronicljivo razmišlja o svobodi, predanosti, ljubezni, ženskah, glasbi in veri.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kultura
Poletni bralni seznam Andreja Blatnika
Etgar Keret: Še zadnja zgodba in konec in Poleti že! (prevod Julija Potrč Šavli)
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Družba
Družbi Pristop se obeta nova kampanja. Konec julija je kmetijsko ministrstvo pod Jožetom Podgorškom ugotovilo, da je najustreznejša za nov polmilijonski trženjski posel (458.492 evrov brez DDV), povezan s promocijo lokalnih rib za hrano.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kolumna
Violeta Bulc, nekdanja komisarka v evropski komisiji, pravi, da je pripravljena voditi Slovenijo, ta pa potrebuje prelom, nov začetek. V tem ima gospa prav, a dvomimo, da bi tak začetek lahko prinesla prav ona, ta nenavadna mešanica nekakšne vesoljske metafizike, neoliberalizma, visokih ambicij. Tudi stranke še nima in v kak pomemben nov obraz se ne bo razvila.
-
6. 8. 2021 | Mladina 31 | Kultura
Ljubljana je leta 1997 gostila Evropski mesec kulture in na prireditvi ob odprtju je skupina Laibach nastopila z orkestrom Slovenske filharmonije. Naša svetovno znana glasbena zasedba, kritična do vseh režimov in centrov moči, se je ravno vrnila z odlično obiskanih koncertov po Evropi in ZDA, takrat pa je v polnem Cankarjevem domu, kjer so v prvih vrstah sedeli diplomati, predsedniki držav, cerkveni dostojanstveniki in drugi visoki gostje, s svojo glasbo neposredno soočila elite. Nastop je bil že sam po sebi političen, še dodatno ga je politizirala pridiga Petra Mlakarja, v kateri je ta med drugim rekel: »Politika je hroma vlačuga, ki ga ne dvigne nobenemu več.« Odzivi so bili nasprotujoči si, tudi zelo siloviti. Takratni nadškof Rode je protestno zapustil prizorišče.
-
6. 8. 2021 | Kultura
V Radovljici se 18. avgusta obeta pester filmski večer. Kolektiv Kino Bled in Studi Slog bosta predstavila spoj lokalnih ustvarjalcev in hollywoodskih blockbusterjev. Ob 20. uri v Linhartovi dvorani Kina Radol'ca na sporedu kratki film Velika noč, stvaritev lokalnih blejskih filmarjev, ki bodo o kratkometražcu spregovorili tudi po projekciji. O "štiblah" in koncu sveta se bodo pogovarjali Tim Luznar, Matija Valant in Aljaž Markelj. Ob 20.30 pa bo na vrsti Kralj plaže (The Beach Bum, 2019), celovečerni film, v katerem igrata Matthew McConaughey in Snoop Dogg. O filmu je Marcel Štefančič, jr. v Mladini zapisal sledeče: "Moondog je mistik, ki se zabava. Igra ga Matthew McConaughey. Ne boste ga prepoznali. A tudi noče, da bi ga prepoznali. Ko ga gledate, imate občutek, da si želi tako – kot blaženi Moondog – živeti do konca sveta."
-
5. 8. 2021 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: NEZADOSTNO
Jutri izide nova Mladina! Naslovnico prihajajoče Mladine je oblikoval Ivian Kan Mujezinović, fotografija pa je z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Prihaja četrti val epidemije, ministrica za šolstvo Simona Kustec pa ni storila še nič, da bi preprečila širjenje bolezni. Več o tem, zakaj smo ministrico ocenili z nezadostno, preberite jutri v naslovni temi nove Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 5. avgusta, dalje. #Mladina31
-
5. 8. 2021 | Družba
Kaj je glavni razlog, da se nekdo ne namerava cepiti
Med razlogi, da se nekdo ne namerava cepiti, prevladuje zaskrbljenost zaradi neželenih učinkov. Visok je delež oseb z vsaj eno zdravstveno težavo po preboleli okužbi. Tako je pokazala najnovejša raziskava NIJZ.
-
5. 8. 2021 | Politika
Ministrica Kustec, ne drži, da država deset let ni investirala v vrtce in osnovne šole
Država deset let ni namenila denarja za sofinanciranje investicij v vrtce in osnovne šole, je na 24. redni seji državnega zbora zatrdila Simona Kustec, ministrica za izobraževanje, znanost in šport. Odzvala se je na vprašanje poslanke Janje Sluga, ki je opozorila, da osnovna šola Hudinja v Celju ni prejela sredstev na razpisu ministrstva za sofinanciranje infrastrukture v vrtcih in osnovnih šolah.
-
4. 8. 2021 | Politika
SDS ni uspela obsoditi poveličevanja Adolfa Hitlerja
Stranka SDS in predsednik vlade po pričakovanjih in napovedih nista uspela obsoditi poveličevanja Adolfa Hitlerja v izjavi ene od vodij rumenih jopičev, Urbana Purgarja. Podobno se po poročanju POP TV na dogajanje ni želelo odzvati Ministrstvo za kulturo, ki je društvu častilca vodje Tretjega rajha podelilo privilegirani status in s tem bonitete. Dobra novica je bil vsaj odločen odziv politične opozicije.
-
5. 8. 2021 | Politika
Trenutna oblast poveličevalce nacizma ščiti in spodbuja z dodelitvami denarnih sredstev
ZZB NOB se zgraža in ostro nasprotuje izjavi o poveličevanju nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja kot »heroja«, ki zadnje dni odmeva v naših medijih. Vse vrednote sodobnega sveta, Evropske skupnosti in Republike Slovenije temeljijo na zmagi nad nacizmom, zato je nedopustno poveličevanje nacističnega voditelja, odgovornega za najbolj strahotne zločine v zgodovini človeštva. Adolf Hitler in nacizem sta namenila smrt in uničenje celotnim rasam in narodom, kot »manjvredni« narod smo bili smrti in uničenju namenjeni tudi Slovenci. Zato je poveličevanje nacističnega voditelja ostudno in zavrženo dejanje, ki mora biti ne samo javno obsojeno s strani vseh najvišjih predstavnikov države, temveč mora biti tudi zakonsko preganjano kot širjenje sovraštva in zanikanje nacističnih zločinov.
-
4. 8. 2021 | Politika
Zaradi protestov trem policistom opozorila pred odpovedjo
Na Generalni policijski upravi so za STA potrdili, da je bilo na podlagi strokovnega nadzora trem policistom PU Ljubljana vročeno pisno opozorilo pred redno odpovedjo zaradi kršitev pogodbe o zaposlitvi. Gre za ravnanje na shodu 25. junija in primer kršitev pred DZ oz. napadov na poslance. V sindikatu policistov menijo, da gre za nezakonit ukrep.
-
5. 8. 2021 | Družba
»Gospod premier, to je Slovenija, ki vam nikoli ni bila blizu«
"Zakaj ne ostanete na svojem in pri svojem, gospod premier? Zakaj si niste zvesti in ne razdvajate, ne žalite, ne blatite, ne ločujete, ne ponižujete tudi zdaj? Zakaj skačete na vlak, ki ni vaš? Ker ne more biti vaš. Ker je to vlak neke Slovenije, ki je nočete. Ki je nikoli niste hoteli. Ker to je Slovenija, ki vam nikoli ni bila blizu in s katero nikoli niste ne znali ne hoteli živeti. To je Slovenija vseh tistih ljudi, ki jim priimek Čebašek pomeni povsem enako kot priimek Murić. Vseh tistih ljudi, ki jim ime Zoran pomeni povsem enako kot ime Klemen. Vseh tistih ljudi, ki jim je božič 7. januarja vreden enakega spoštovanja kot božič 25. decembra ali kot bajram. Vam, gospod premier, ni. Nikoli vam ni bilo enako, nikoli niste bili niti blizu temu – nemogoče je prešteti, kolikokrat ste to dokazali s svojimi besedami mržnje, izključevanja, ločevanja, neenakosti, delitve, zagrenjenosti in mračnosti. Ta reprezentanca, ta Slovenija bi bila manj vaša le še v primeru, če bi bil en košarkar v njej potomec najnovejšega vala nesrečnih migrantov iz drugih delov sveta, en pa odkrit homoseksualec. Ali če bi eden klečal v podporo pravicam temnopoltih, eden pa bi bil zavit v mavrično zastavo. Tudi taka, kot je, pa je ta Slovenija daleč od vaše Slovenije. Zelo daleč."
-
5. 8. 2021 | Družba
Odgovorni na RTV Slovenija gojijo seksizem kot svoj prepoznaven slog
Del sicer manj osrednjih medijev je na podlagi zgražanja na socialnih omrežjih vendarle opazil, da sta športna komentatorja RTV Slovenija Peter Kavčič in Andrej Stare v svojih komentarjih neposrednih prenosov na olimpijskih igrah v Tokiu občasno tudi šovinistična in seksistična. Toda njuno ravnanje so potem opremili z evfemističnimi opisi, kot je tisti, da sta se pač »spozabila«.
-
4. 8. 2021 | Politika
Nemško veleposlaništvo hvaležno, da so številni slovenski državljani obsodili poveličevanja Hitlerja
"Z ozirom na izjavo, ki poveličuje Adolfa Hitlerja, in ki je bila pred kratkim objavljena na socialnih omrežjih, želimo še enkrat poudariti, da je glede na zgodovino dolžnost Nemčije, da ohranja spomin na grozote nacističnega režima in se spominja njegovih žrtev. Hvaležni smo za takojšnje reakcije številnih slovenskih strank in članov slovenske družbe, ki so obsodili to izjavo."
-
5. 8. 2021 | Kultura
»Današnja Evropa je na površju idilična in urejena, pod površjem pa se dogaja marsikaj grozljivega«
Režiser Goran Vojnović je slovenskemu občinstvu predpremierno predstavil svoj tretji celovečerec Nekoč so bili ljudje, ki je nastal na podlagi drame Tommasa Santija. V pogovoru za STA je povedal, da film govori o tem, "kako nas nek tok dogodkov pelje stran od tistega, v kar verujemo, od vrednot, ki jih gojimo, in celo od ljudi, ki jih imamo radi".
-
5. 8. 2021 | Družba
NIJZ za letos naročil več odmerkov cepiva proti gripi
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je za letošnjo sezono naročil 360.000 odmerkov cepiva proti gripi, so pojasnili za STA. Ali bo tudi letos cepljenje brezplačno za vse skupine prebivalstva, še ni znano. Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da pogovori glede tega še potekajo.
-
4. 8. 2021 | Politika
Vlada sprejela odlok o načinu ugotavljanja izpolnjevanja pogojev PCT
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela odlok o načinu ugotavljanja izpolnjevanja pogojev prebolevnosti, cepljenosti in testiranja (PCT) v zvezi z nalezljivo boleznijo covid-19. Če bo izpolnjevanje pogojev potekalo z odčitavanjem kode QR v aplikaciji, bosta uporabniku na vpogled osebno ime in letnica rojstva preverjane osebe.
-
5. 8. 2021 | Kultura
Po letu dni zatišja vrnitev reggae festivala
Po letu dni zatišja bodo v tolminskem Sotočju zopet pričarali reggae ritme, in sicer na devetem mednarodnem reggae festivalu Overjam. Do nedelje bodo obiskovalci lahko prisluhnili znanim reggae izvajalcem, kot so Gentleman, Anthony B, Dub FX, Raymond Wrigth, Jah Mason in mnogi drugi. Organizatorji so poskrbeli tudi za številne dnevne aktivnosti.
-
3. 8. 2021 | Politika
Bo tožilstvo dopustilo, da je Hitler pri nas lahko razglašen za heroja?
Nikakor nas ne bi smelo zavesti, če sodobni neonacisti običajno ne priznavajo, da so častilci in poveličevalci Hitlerja ali Breivika, na podoben način pa zanikajo ali racionalizirajo tudi svojo ksenofobijo, homofobijo in antisemitizem. Iz tega razloga je prejkone Urban Purgar, eden od vodij rumenih jopičev in odgovorni urednik portala NTA, moral svoj svež in zelo nedvoumen komentar, da je Hitler heroj, takoj označiti za provokacijo.
-
4. 8. 2021 | Politika
Kacin: »Vse kaže, da se bo Slovenija obarvala oranžno«
"Govorimo res o eksponentni rasti virusne različice delta, ki se širi po Sloveniji zelo hitro, popolnoma je izpodrinila britansko različico alfa, tako da smo res v zelo težkem položaju. Vse kaže, da se bo (Slovenija) obarvala oranžno, zato je zadnji trenutek, da začnemo ozaveščati ljudi, da se pospešeno cepijo, preden bo obseg tega virusa dosegel take številke, da bi morali znova začeti zapirati gospodarstvo in druge dejavnosti."
-
4. 8. 2021 | Svet
Župan New Yorka: »Če nisi cepljen, potem na žalost ne boš mogel sodelovati pri številnih stvareh«
Ameriški predsednik Joe Biden je v torek kritiziral nekatere republikanske politike, ki zavračajo maske in ne prepričujejo svojih volivcev, naj se cepijo proti covidu-19. Po ZDA sicer spet uvajajo različne ukrepe za zajezitev pandemije, ki jo krepi različica novega koronavirusa delta.
-
30. 7. 2021 | Mladina 30 | Svet
Pomanjkanje čipov je posledica epidemije in naše požrešnosti
Vse večja težava svetovnega gospodarstva je pomanjkanje procesorjev, po domače – čipov. Gre za najosnovnejše, ključne elemente računalnikov. To se morda ne sliši ravno kot huda težava – računalnikov ne menjavamo prav pogosto. Zavedati pa se moramo, da smo danes obdani z njimi.