• Danes je nov dan

    24. 6. 2019  |  Družba

    Za korupcijo sta potrebna vsaj dva

    Da se pri večmilijonskih poslih nekaj denarja “izgubi“ v žepih političnih funkcionarjev, je javna skrivnost. Tako sta dve naftni multinacionalki s poslom OPL 245 v Nigeriji več kot milijardo dolarjev namenili koruptivni mreži tamkajšnjih politikov.

  • Uredništvo

    24. 6. 2019  |  Kultura

    Ko je Nemčija razpadla na dve državi

    Od 26. junija dalje bo v Kinodvoru na ogled epska drama Delo brez avtorja v režiji Floriana Henckla von Donnersmarcka, ki skozi delno biografsko pripoved predstavi tri desetletja nemške zgodovine, ki zajemajo nacizem, vojno, sovjetsko nadvlado, vzpostavitev berlinskega zidu in protagonistov pobeg na Zahod. Skozi napeto, vznemirljivo družinsko sago izriše posvetilo osvobajajoči moči umetnosti.

  • Lara Paukovič  |  foto: Uroš Abram

    26. 10. 2018  |  Mladina 43  |  Kultura

    Bronja Žakelj, pisateljica: K sebi sem prihajala pol leta. Bilo je res težko. 

    Bronja Žakelj, ki se je rodila leta 1969, je diplomirala iz novinarstva, pozneje pa se je znašla v povsem drugih vodah, v ekonomiji in bančništvu. Z romanom Belo se pere na devetdeset, ki je pravkar izšel pri založbi Beletrina, se je prvič preizkusila v vlogi pisateljice, kar je bila od nekdaj njena velika želja, a za pisanje zaradi obilice drugih obveznosti ni našla časa. Snov je črpala kar iz svojega življenja, pravi, da jo najbolj zanimajo odnosi med ljudmi, teme »s pločnika«, toda njen roman ni kratkočasno čtivo – čeprav v njem najdemo tudi humorne prvine –, pač pa gre za delo o neizmerni bolečini. Ne le da je pri 14 letih zaradi raka izgubila mamo in malo po 20. letu še sama zbolela za hudo obliko raka, Hodgkinovim limfomom, nekaj let zatem se je v gorah smrtno ponesrečil še mlajši brat Rok, na katerega je bila zelo navezana; star je bil komaj 19 let. Smrti se kljub temu ne boji, čeprav ve, da je to eden največjih strahov sodobnega zahodnega človeka.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Uvodnik

    Sledi neke nevednosti

    »Glede na včeraj videno v oddaji o sanaciji bank bi moral SDH krepko razmisliti o nadaljevanju prodaje Abanke. Zlasti ne vprašljivim skladom. Prakse tedanje Evropske komisije so bile močno nenavadne.«
    —Premier Marjan Šarec 7. junija še ne ve, da bo 19. junija prodal Abanko

  • Izak Košir

    21. 6. 2019  |  Politika

    Radio Mladina: Kako si je tobačni kapital podredil 38 slovenskih poslancev

    Novinar Mladine Borut Mekina razkriva, kako so si tobačne multinacionalke podredile 38 poslancev. Več pa v novi Mladini oziroma v naslovnem članku >> #Mladina25 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/639483810&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • V službi tobačnega kapitala

    Bil je 10. junij, ko je 38 poslancev s prvopodpisanim Jernejem Vrtovcem (NSi) v parlamentarni postopek vložilo predlog zakona o spremembah zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Na videz še en popravek zakonodaje, vložen po skrajšanem postopku. A ta predlog zakonskih sprememb je napisan izjemno pedantno, z mnogimi statističnimi vložki, mednarodnimi primerjavami, argumentativnimi bravurami. V njem so citirane številne vladne in nevladne organizacije, predsedniki vlad si iz odstavka v odstavek podajajo besedo, avtorji kot za šalo navajajo evropske direktive. Skratka, res odlično opravljeno delo poslancev in njihovih strokovnih sodelavcev. Izdelek razkriva poslansko svetovljanstvo. A to bi lahko zapisali le, če predlog zakona ne bi bil dejansko ena nižjih točk slovenskega parlamentarizma. Gre namreč za navaden plagiat lobističnega gradiva.

  • Izak Košir

    21. 6. 2019  |  Družba

    Sobota je dan za parado ponosa

    Parade ponosa po svetu postajajo dobro obiskani mainstream dogodki (prejšnji teden je dunajska podrla rekord s pol milijona udeleženci), ki presegajo mejo aktivističnih shodov ter se spreminjajo v pisana množična rajanja, mestoma tudi sponzorirana s strani velikih multinacionalk, še posebej v zahodnih metropolah. Ljubljanska parada, ki se bo odvila v soboto, 22, junija, ostaja politična, torej družbeno-kritičen protest za vidnost LGBT+ oseb. To pa ne pomeni, da se je ne morajo udeležiti svobodomiselni podporniki, ki prihajajo zunaj LGBT+ skupnosti, saj gre za slavje različnosti in spomin na tragičen dogodek leta 1969, ko je newyorška policija izvedla nasilno racijo v LGBT+ lokalu Stonewall. Taista policija se je letos tudi uradno opravičila. Nekatere queer organizacije ga sicer niso sprejele, saj menijo, da so lokalne oblasti to storile neiskreno in s figo v žepu. 

  • Staš Zgonik  |  foto: Uroš Abram

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Družba

    Jonas Sonnenschein, okoljski ekonomist: Z nazadnjaškimi okoljskimi stališči bo vedno težje zmagati na volitvah

    Dr. Jonas Sonnenschein zadnje leto z družino živi v Sloveniji. Je Nemec, poročen s Slovenko, ki jo je spoznal med študijem na Švedskem. Kljub bivanju v Sloveniji je še vedno zaposlen kot raziskovalec na Inštitutu za industrijsko okoljsko ekonomijo Univerze v Lundu.

  • Bor Pungerčič

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Družba

    Kako obuditi najemniška stanovanja?

    Slabih trideset let po spremembi političnega sistema, s katerim smo ukinili socialistično stanovanjsko politiko, je Slovenija pri dnu evropske lestvice po deležu najemnih stanovanj. Soočeni z nereguliranim trgom nepremičnin, slabo pravno zaščito najemnikov in naraščajočimi cenami najema se ljudje večinoma odločajo za nakup nepremičnine. Naložijo si dolgoročne kredite, ki jih finančno bremenijo, jim manjšajo kupno moč ter tako manjšajo tudi splošno potrošnjo in prilive v gospodarstvo. Seveda, vse to velja le za tiste, ki si nakup lahko privoščijo. Nizke plače in nestalne zaposlitve ter visoka zahtevana lastna udeležba mnogim dostop do nepremičninskih kreditov popolnoma onemogočajo. Zaradi visokih cen najema nepremičnin in porasta prekarnega dela vse več mladih ostaja pri starših, ker si najema stanovanja preprosto ne morejo privoščiti.

  • Jure Trampuš

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Družba

    Cerkev ni država

    Konec junija bodo v Vatikanskih muzejih odprli razstavo Plečnik in sveto; razstavljeni bodo Plečnikovi sakralni objekti, kelihi, monštrance, ciborije, opremljeni z videozapisom o arhitektovem sakralnem opusu, ki ga je pripravil Tone Stojko. Jože Plečnik bo tako prvi slovenski umetnik, katerega delo bo krasilo Vatikanske muzeje. Na odprtju razstave bosta tudi slovenski premier Marjan Šarec in minister za kulturo Zoran Poznič. In ker bosta konec naslednjega tedna v Vatikanu, se bosta srečala tudi s papežem Frančiškom. To bo Šarčev prvi obisk papeža. Stiki med slovensko državo in Svetim sedežem so kar pogosti: pred pol leta, lanskega novembra, je bil v Vatikanu zunanji minister Miro Cerar.

  • Marjeta Doupona

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Družba

    Smisel šolskega ocenjevanja

    Pred približno enim letom so na Tajskem iz podzemne jame reševali 12 dečkov, ki jih je tam ujela narasla voda. O tem so poročali po vsem svetu, pa tudi o rehabilitaciji in očitno uspešni vrnitvi v vsakdanje življenje, saj so fantje kaj kmalu po dogodku zaradi nogometa potovali naprej po svetu. Tu, v Sloveniji, o Tajski še zdaleč ne vemo dovolj, da bi lahko interpretirali, v čem se njihova družba tako loči od naše, da je bilo kaj takega sploh mogoče: da se namreč fantje, še skoraj otroci, niso zlomili pod težo bremena tako travmatičnega dogodka.

  • Danes je nov dan

    21. 6. 2019  |  Družba

    Je suis LGBTQIA+

    Doslej politično neangažirana ikona srčkanih heteroseksualnih razmerij Taylor Swift želi z novim poletnim hitom pokazati svojo naklonjenost mavrični skupnosti. V besedilu enači svoj pritisk slave s pritiskom, ki ga čutijo pripadniki spolnih in seksualnih manjšin zaradi diskriminacije. S svojim vplivom sicer pripomore gibanju (Equality act), a ga tudi monetizira in banalizira.

  • Izak Košir

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Kultura

    Kitara je ženskega spola

    Kitara je bila v medijih skozi desetletja predstavljena kot falični simbol, zato so mesta kitarskih bogov sodobne glasbe, predvsem v rocku in bluesu, večinoma zasedali moški. Erica Claptona so že v šestdesetih letih okronali za boga, boginje pa nikoli nismo dobili, čeprav je bilo v zgodovini kar nekaj odličnih kitaristk, ki so bile žal spregledane ali zapostavljene ter zato manj znane. Kitaro so glasbeni kritiki opevali kot žensko, saj naj bi njene obline spominjale na žensko telo, igranje kitaristov pa kot ljubljenje. Pri ženskih kitaristkah taisti pisci tega niso omenjali, torej so se že v izhodišču kitaristk lotevali previdneje, s predsodkom, v rokavicah in z dvojnimi merili. A tudi glede kitare se odvija mala revolucija, saj so ženske kitaristke v zadnjih letih vse vidnejše.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Hrvaška

    Biti Srb

    Veste, kako je biti Srb na Hrvaškem? Večina Hrvatov bi na to v resnici ironično vprašanje s plakata, s katerim je vodilna srbska stranka nastopila pred evropskimi volitvami, odgovorila, eh, ti Srbi, morali bi biti srečni že zato, ker jim je sploh dovoljeno živeti na Hrvaškem, manjšina pa bi malodušno ugotovila, da se Srbom godi enako slabo kot Hrvatom. Iz odgovorov torej razberemo bodisi nezatrto nacionalistično sovraštvo bodisi popolno nezanimanje za nedopustno bridko usodo naroda, katerega pripadniki so se, občutno zdesetkani, odločili, da bodo vendarle še naprej živeli na Hrvaškem, ker so se tu rodili, ker so njihovi predniki tu živeli več stoletij, ker so tu preživeli pogrome nekdanje ustaške države, čeprav jih danes pesti novi hrvaški fašizem.

  • N'toko

    N'toko

    21. 6. 2019  |  Mladina 25  |  Žive meje

    Miti o nevladnih organizacijah

    Še nedavno je bil velik del slovenske javnosti navdušen nad preprostim in zdravorazumskim načinom komuniciranja Marjana Šarca. Njegova PR-ekipa je očitno dojela, da lahko nerazgledan politični novinec kljub ozkemu intelektualnemu dometu izžareva duh modre starešine, če na vsa vprašanja, ki jih ne razume, odgovarja v obliki ljudskih truizmov. »Če ne zalivamo vrta, nam v vročini rože ovenijo!« Uredniki to formo obožujejo, saj dobijo na pladnju servirane všečne enostavčne naslove za prispevke. No, v zadnjih mesecih so imeli aktivisti, nevladniki in strokovnjaki na različnih področjih priložnost videti, za kaj v resnici gre.

  • Uredništvo

    20. 6. 2019  |  Politika

    Levica: Nedopustno je, da smo za drobiž prodali še zadnjo sistemsko banko v državni lasti

    Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je danes sprejel sklep, da se Abanka, tretja največja slovenska banka, proda ameriškemu finančnemu skladu Apollo Global Management, ki je tudi lastnik Nove KBM. Prodajno pogodbo, vredno 444 milijonov evrov, naj bi podpisali jutri. Privatizacijo Abanke pozdravlja tudi Evropska komisija, saj gre za eno od ključnih zavez, na podlagi katerih je komisija tej banki odobrila državno pomoč. Nova KBM pa bo morala pridobiti tudi dovoljenje varuha konkurence, saj bo skupaj z Abanko pridobila 22,5-odstotni tržni delež, s čimer se bo približala NLB. Na prodajo Abanke so se ostro odzvali predvsem v Levici. 

  • Damjana Kolar

    21. 6. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    V portoroški Tivoli Club prihaja ukrajinska techno virtuozinja Marika Rossa, v klubu Monokel bo nastopila Deena Abdelwahed, ki je začela svojo glasbeno kariero kot del kolektiva World Full of Bass v Tunisu ter jo nadaljevala v kolektivu Arabsazy, v K4 pa se bo predstavila Vera, nemška veteranka in rezidentka kultnega kluba Robert Johnson.

  • IK, STA

    20. 6. 2019  |  Svet

    Iran sestrelil ameriško brezpilotno letalo

    Iranski izstrelek zemlja-zrak je ameriški vojaški dron sestrelil v mednarodnem zračnem prostoru nad Hormuško ožino, je po poročanju Reutersa potrdil neimenovani ameriški predstavnik. Dodal je, da je šlo za brezpilotno letalo ameriške mornarice vrste MQ-4C triton. Ostale podrobnosti niso znane. 

  • Darja Kocbek

    20. 6. 2019  |  Politika

    Izredno stanje

    Po Konstanci, Kielu, Bernu, Oltnu in Baslu je tudi majhna, idilična občina Michaelerberg-Pruggern na avstrijskem Štajerskem na pobudo enega od hotelirjev razglasila izredno podnebno stanje. Te občine, v kateri živi tisoč duš, za zdaj še ne ogroža nobeno neurje ali vročina. Po besedah župana je to simbolično dejanje.

  • Uredništvo

    20. 6. 2019  |  Politika

    Kako so si tobačne multinacionalke podredile 38 poslancev?

    Jutri izide nova Mladina! To je njena naslovnica, ki jo je oblikoval Damjan Ilić. Kako so si tobačne multinacionalke podredile 38 poslancev, si preberite v jutrišnji Mladini! #Mladina25 

  • Danes je nov dan

    18. 6. 2019  |  Družba

    Kje je sešita tvoja srajčica?

    Prejšnji teden smo tudi pri nas evforično sprejeli še enega giganta tekstilne industrije, ki ponuja majice za dva evra. Ni skrivnost, da poceni oblačila šivajo v spornih razmerah, zagotovo poznamo tudi zgodbo bangladeških šivilj, ki se jim je med delom na glavo podrla tovarna

  • Damjana Kolar

    20. 6. 2019  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo razstavo Instinkt, na kateri so predstavljena dela, ki raziskujejo, kako je odnos med živaljo in človekom ideološko poudarjen ali prikrit, prvi koncert cikla Selekcija#, na katerem bo nastopila Perera Elswhere, skupinsko razstavo Dokaz št. 1, premiero dramedije Izkoristi in zavrzi me mlade avtorice Ize Strehar v režiji Gregorja Grudna, razstavo fotografij Igorja Andjelića z naslovom Casa come me ob 100-letnici umetniške šole Bauhaus, trap dogodek Pimped Out, na katerem bodo nastopili: Capo Plaza, Matter, Yugos, Drill, Klinac, Mito - Egon in drugi.

  • Danes je nov dan

    19. 6. 2019  |  Družba

    Kozmetični popravki socialne politike

    Vlada RS je nedavno sporočila, da je pripravila novelo Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS), ki prinaša vrsto popravkov na področju socialnih transferjev. Zakon bo pospešil postopke pri reševanju vlog državnih štipendij, ukinja pa tudi dosedanjo prakso zaračunavanja t. i. fiktivnih socialnih pravic, ki je mnogim upravičencem umetno zniževala različne socialne transferje.

  • Darja Kocbek

    19. 6. 2019  |  Svet

    Sobivanja kapitalizma in demokracije je konec

    Kapitalizem in demokracija še nikoli nista bila tako visoko razvita kot danes. Obenem pa sta postala krhkejša in ranljivejša. Ravnotežje med politiko in gospodarstvom se je porušilo. Wolfgang Merkel, profesor političnih ved na univerzi Humboldt v Berlinu, v eseju v die Zeit s tremi tezami pojasnjuje, kako je do tega prišlo.

  • Damjana Kolar

    19. 6. 2019  |  Kultura

    Začenja se Lent

    Od 20. do 29. junija bo v Mariboru potekal Festival Lent, ki velja za največji slovenski festival na prostem. V okviru festivala se odvija več festivalskih sklopov, ki bodo tudi letos ponudili žanrsko pisano paleto prireditev. Eno od prizorišč je že petnajsto leto zapored tudi Mladinin oder - prizorišče vzhajajočih zvezd, namenjen mladim glasbenikom in skupinam, ki se letos seli na mali oder v kleti Narodnega doma. V desetih dneh se bodo zvrstili izvajalci različnih glasbenih žanrov - od prodorne akustične glasbe,  do v živo izvajane elektronike, od progresivnega punk-rocka, do zabrisanih mej hip hop in house ter techno glasbe.

  • Darja Kocbek

    18. 6. 2019  |  Politika

    Peticija za hitri vlak med Mariborom in Ljubljano

    Več kot 800 ljudi je že podpisalo peticijo v podporo pobudi 50 minut med Mariborom in Ljubljano, s katero skupina državljanov s stalnim ali začasnim prebivališčem v Mariboru, opozarja na nesprejemljivost dolgotrajne poti med dvema največjima mestoma v državi, ki lahko traja tudi več ur.

  • Danes je nov dan

    18. 6. 2019  |  Družba

    Ena država, dva sistema, več protestov

    Minuli teden so v Hongkongu potekale demonstracije proti zakonu o izročitvi osumljencev Kitajski, ki so na ulice pripeljale več sto tisoč ljudi. Protestniki se bojijo, da bo z novim zakonom Kitajska lahko dosegla politične nasprotnike na tem delno samostojnem teritoriju.

  • Damjana Kolar

    18. 6. 2019  |  Kultura

    Ljubljana ima najstarejši jazz festival v Evropi

    Od 18. do 22. junija bo v Ljubljani potekal 60. Jazz festival Ljubljana, najstarejši evropski jazz festival, ki je leta 2018 prejel nagrado Evropske jazz mreže (Europe Jazz Network) za drzen in vizionarski program. Na jubilejnem festivalu, ki sta ga zasnovala Bogdan Benigar in Edin Zubčević, se bo na osmih prizoriščih zvrstilo več kot 30 koncertov priznanih tujih jazzovskih izvajalcev (John Zorn, Snarky Puppy in Nubya Garcia), rekordno pa bo tudi število domačih glasbenikov. 

  • Darja Kocbek

    17. 6. 2019  |  Družba

    Peticijo za razlastitev stanovanjskih koncernov je podpisalo že 77 tisoč ljudi

    V nemški prestolnici Berlin je 77 tisoč ljudi podpisalo peticijo za razlastitev nepremičninskih koncernov, kot je Deutsche Wohnen. To je več kot tri krat več od minimalnega števila podpisov, ki jih je potrebno zbrati za začetek postopka za izvedbo referenduma. Jenny Stupka, govorka pobude, je za die Zeit povedala, da je tolikšno število podpisov nedvomno dokaz, da so ljudje zelo frustrirani zaradi dobičkov, ki jih s stanovanji ustvarjajo koncerni. Veljavnost podpisov še preverjajo. Če jih bo vsaj 20.000 veljavnih, se bo postopek za razpis referenduma uradno začel.