-
22. 6. 2018 | Mladina 25 | Politika
Iskanje grešnih kozlov, beguncev in drugih šibkih članov naše skupnosti, stavljenje na avtoritarnega voditelja, jeza in strah so pričakovane posledice neuspelih politik, pomanjkanja solidarnosti in obupa. V naši neposredni okolici lahko opazujemo, kako so državljani po desetletju (neo)liberalnih politik, obljubah o nevidni roki, ki da bo sama poskrbela za pravičnost, obupali nad demokracijo.
-
22. 6. 2018 | Mladina 25 | Politika
Ilegalnih prehodov meje je manj, ne več
V sredo je bil v Ljubljani in drugod po državi topel poletni dan. A drugače kot drugod po državi je na muzejski ploščadi Slovenskega etnografskega muzeja sonce sijalo na obraze različnih barv. Begunci in prosilci za azil so kuhali kavo, predstavljali kraje, od koder prihajajo, ter tamkajšnje običaje, prepevali in recitirali pesmi … Dan je bil namenjen spoznavanju drugačnosti in premoščanju razlik med lokalnim prebivalstvom in novimi prebivalci Slovenije. Ali kot so zapisali organizatorji dogodka »Med nami in z nami«, je bil ta namenjen »soustvarjanju vključujoče družbe, prostora za vzajemno učenje med lokalno skupnostjo in prosilkami in prosilci za mednarodno zaščito, begunkami in begunci ter osebami z migrantsko izkušnjo…«. V sredo je bil namreč svetovni dan beguncev.
-
22. 6. 2018 | Mladina 25 | Družba
Je docent na oddelku za sociologijo mariborske Filozofske fakultete, njegova kritika neoliberalnega modela, ki skupnost vleče v dirko proti dnu, iz njenih prebivalcev pa dela otopele zombije, je med najbolj argumentiranimi. Ko je v kolumni za Finance opozoril na problematičnost razvpite animacije z vlakcem, s katerim je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) predstavljala ostale družbene podsisteme kot zaviralce gospodarske rasti, so delodajalci zagnali vik in krik. Toda Rudi Klanjšek, ki ima ob doktoratu iz sociologije še diplomo iz ekonomije, se je v letih kritičnega delovanja pritiskov že navadil. Še naprej razmišlja o prehodu v novo fazo družbenega razvoja in pozorno proučuje stanje v družbi, še posebej med mladimi, ki jih s sodelavci analizira v okviru periodičnih raziskav.
-
22. 6. 2018 | Družba
"Ni potrebno, da obstaja samo ena beseda, ki bi nas vse opisala"
Rudy Loewe svoje izkušnje uporablja za pripovedovanje zgodb skozi stripe in ilustracije, v katerih se primarno osredotoča na življenja temnopoltih oseb, obenem pa načenja diskusije o intersekcionalnosti. Rasizem, spolna identiteta, spolna usmerjenost so med osrednjimi temami, ki jih obravnava Rudy Loewe, gost_ja letošnjega ljubljanskega festivala Parada ponosa, ki bo svoj sklepni dogodek, torej povorko oziroma pohod po središču mesta in osrednjo prireditev na Novem trgu, obeležil v soboto, 23. junija.
-
22. 6. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Zadnji dogodek klubske sezone v K4 bo SOLVD obeležil z domačo zasedbo. Nastopili bodo Evident, Christian Kroupa / Alleged Witches in Alex Ranerro. V Klubu Tiffany in Monokel bo potekala zaključna zabava Parade ponosa, na kateri bodo za glasbo poskrbeli: Protein, Naj, Karin Bossman in Volk.
-
21. 6. 2018 | Politika
Ni mogoče graditi zaporov za dojenčke. Ni mogoče ločevati otrok od mater in očetov. Ni mogoče uporabljati moči ameriške vlade za vzpostavitev in nadzor programa za zlorabo otrok s podporo države. Ni mogoče imeti sistema, kjer sta proces in možnost za vnovično združitev nejasna in morda nesmiselna. Ničesar od tega ni mogoče narediti in pričakovati, da pošteni ljudje ne bi dvignili glasu in se uprli, v New York Timesu piše Charles M. Blow.
-
21. 6. 2018 | Politika
To je jutrišnja naslovnica Mladine
Več si preberite jutri v novi Mladini! #Mladina25 #NOVAsmer
-
21. 6. 2018 | Kultura
Danes tudi v Sloveniji praznujemo glasbo
Slovenski Praznik glasbe je kulturni dogodek usmerjen v promocijo slovenske glasbe in njenih ustvarjalcev, promocijo žive glasbe ter vzpostavljanju odnosa tišina – glasba. Je enodnevni festival, na katerem se na zunanjih prizoriščih v mestu predstavijo tako ljubiteljski kot poklicni glasbeniki različnih žanrov, od rocka in popa do elektronike in klasične glasbe.
-
21. 6. 2018 | Kultura
V Nuku na ogled prepovedane knjige
V preddverju Velike čitalnice Narodne in univerzitetne knjižnice (Nuk) so danes odprli razstavo del, ki so bila v preteklosti označena za versko, moralno ali politično sporna ter zato uvrščena na seznam prepovedanih knjig.Razstavo, ki je del raziskovalnega projekta o knjižni cenzuri na Slovenskem v zgodnjem novem veku, sta pripravila znanstveni sodelavec z Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede pri ZRC SAZU Luka Vidmar ter raziskovalka rokopisov, redkih in starih tiskov iz Nuka Sonja Svoljšak.
-
21. 6. 2018 | Družba
Včeraj je v Mestni hiši potekala novinarska konferenca o Evropski noči raziskovalcev, ki se bo letos odvila 28. septembra in tudi prihodnje leto ob istem času. Noč raziskovalcev je evropski projekt, kjer se v eni noči zvrstijo številni dogodki na temo raziskovanja in inovacij. Kljub temu, da sta noči ločeni, so dejavnosti obeh dogodkov prepletene, to leto bo poudarek na evropskem letu kulturne dediščine, naslednje leto pa bo posvečeno 100. obletnici Univerze v Ljubljani.
-
21. 6. 2018 | Svet
Melania Trump očitno le ima vpliv na odločitve ameriškega predsednika
Največ zaslug, da se je predsednik ZDA Donald Trump odpovedal politiki odvzemanja otrok migrantov staršem v ZDA, ima njegova soproga in prva dama ZDA Melania Trump, poroča ameriški časnik Washington Post. To je po podpisu izvršnega ukaza proti ločevanju otrok od staršev potrdil tudi Trump sam. Dejal je, da sta nanj pritiskali Melania in hči Ivanka Kushner, ki ima tri majhne otroke. Tiskovna predstavnica prve dame ZDA je že v nedeljo sporočila, da Melania Trump nasprotuje ločevanju otrok in staršev, kar je bilo v času, ko je Trump še kljuboval vse večjemu ogorčenju doma in v tujini ter krivdo valil na demokrate in neobstoječi zakon.
-
21. 6. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo razstavo Petre Varl, ki je nastala v sodelovanju z islandskim glasbenikom Ólafurjem Arnaldsom in oblikovalcem oblačil Urošem Belantičem, otvoritev cikla filmov Davida Lyncha z dokumentarnim portretom David Lynch: Umetnost življenja, premiero performansa Staging a Play: Antigona koreografa in plesalca Matije Ferlina, Festival Lent, ki bo potekal od 22. do 30. junija.
-
20. 6. 2018 | Družba
Begunska kriza ni kriza bogatega sveta
Združeni narodi (ZN) so pred 18 leti 20. junij razglasili za svetovni dan beguncev, na katerih usodo je spričo migrantske krize v Evropi in drugod ter naraščanja nestrpnosti danes verjetno treba opozoriti še bolj kot v preteklosti. Beguncev ali notranje razseljenih zaradi konfliktov in preganjanj je že 68,5 milijona ljudi.
-
20. 6. 2018 | Svet
"Vse, kar Trumpa zanima, je obramba Izraela"
Ameriški konservativci in izraelski premier Benjamin Netanjahu so pozdravili torkovo odločitev ZDA o umiku iz Sveta Združenih narodov (ZN) za človekove pravice, organizacije za človekove pravice pa so kritične in opozarjajo, da bodo posledice čutili tisti, ki najbolj trpijo. Kritični so tudi v Združenih narodih.
-
20. 6. 2018 | Družba
Politika zaprtja pristanišč za migrante je kriminalna propaganda
»Nikoli nisem imel večje potrebe da spregovorim. Nikoli nisem imel večje potrebe, da pojasnim, zakaj tej italijanski vladi ni mogoče dovoliti, da preživi. Še preden je začela delati, je naredila toliko nepopravljive škode,« je svoj komentar v Guardianu začel avtor knjige Gomora Roberto Saviano.
-
20. 6. 2018 | Kultura
Dva najprodornejša državna muzeja nimata zagotovljenih osnovnih sredstev za redno delo
Dva državna muzeja, Moderna galerija in Muzej za arhitekturo in oblikovanje sta javnosti poslala pismo, da sta globoko zaskrbljena zaradi nepojasnjenih rezov v njuna programska sredstva, ki ogrožajo rast, razvoj in predstavljanje njunih zbirk, ki predstavljajo slovenske zaklade 20. in 21. stoletja na področju umetnosti, arhitekture in oblikovanja. "Moderna galerija, ki je državni muzej za moderno in sodobno umenost ter Muzej za arhitekturo in oblikovanje v letu 2018 nista prejela sredstev za odkupe za svoji zbirki. Ministrstvo za kulturo je letos za ta namen predvidelo 300.000 evrov, vendar zbirkam Moderne galerije in MAO ni namenilo niti evra. Problem ni nov, saj sta oba muzeja brez sredstev za odkupe ostala že lani, Moderna galerija pa je minimalna sredstva dobila šele naknadno in ne po osnovni odločbi, ki v začetku leta določi obseg financiranja s strani Ministrstva za kulturo", so zapisali v sporočilu.
-
20. 6. 2018 | Družba
Transspolnost zdaj tudi uradno ni več označena kot duševna bolezen
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj objavila prenovljen katalog 55.000 bolezni, poškodb in vzrokov smrti, v katerem transspolnost ni več uvrščena med duševne bolezni. Ob tem so pri WHO izrazili upanje, da bo to zmanjšalo stigmo, ki spremlja transspolne osebe. Novi katalog morajo odobriti še članice Združenih narodov (ZN).
-
20. 6. 2018 | Kultura
Na obrežju reke Drave bo med 22. in 30. junijem potekal Festival Lent, ki velja za največji slovenski festival na prostem. V okviru festivala se odvija več festivalskih sklopov, ki bodo tudi letos ponudili žanrsko pisano paleto prireditev. Eno od prizorišč bo že štirinajsto leto tudi Mladinin oder v Jazz klubu Satchmo, ki bo vsak večer predstavljal najbolj prodorne mlade in neuveljavljene glasbene ustvarjalce v Sloveniji in širši regiji.
-
19. 6. 2018 | Politika
Intelektualci pozivajo k oblikovanju leve koalicije
Spoštovana predsednica, predsedniki!
-
19. 6. 2018 | Svet
Angela Merkel si ne želi (še enega) spora zaradi Grčije
Ministri za finance iz držav z evrom bodo na zasedanju v četrtek obravnavali pogoje, pod katerimi bo grška vlada lahko zaključila tretji program mednarodne pomoči. Vlada Aleksisa Ciprasa zahteva odpis dela dolga in plačilo v višini 15 milijard evrov, da bodo finančni trgi lahko bolj zaupali, da Grčija zdaj lahko stoji na lastnih nogah. To bo glavna tema pogovorov do četrtka, saj nekateri svarijo, da Grčiji grozi četrti finančni zlom, če dogovora o odpisu dolga ne bo, poroča Guardian.
-
19. 6. 2018 | Politika
Združeni narodi pozivajo ZDA, naj takoj prenehajo prisilno ločevati otroke migrantov od staršev
Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid Ra'ad Al Hussein je bil včeraj kritičen do "šovinističnega nacionalizma", ki se širi po svetu. Med drugim je obsodil ZDA zaradi ločevanja otrok migrantov od staršev in to označil za brezvestno. Zeid je ob začetku 38. zasedanja Sveta ZN za človekove pravice kritiziral "sebične in hladnokrvne voditelje". Številne vlade se pretvarjajo, da podpirajo skupne cilje, borijo pa se samo za lastne interese, je še dejal. Kot je dodal, od ZN vzamejo, kar lahko dobijo, same pa ne vlagajo v uspeh. Pri tem sicer ni omenil posameznih držav. ZN po njegovih besedah pri tem preveč klečeplazijo in bi morali bolj protestirati.
-
19. 6. 2018 | Kultura
V Ravnikar Gallery Space v Ljubljani bodo danes, 19. junija ob 18.00 odprli mednarodno skupinsko razstavo AIR4, na kateri se bo predstavilo 100 neuveljavljenih kot že uveljavljenih umetnic in umetnikov mlajše generacije, ki so posebej za to priložnost ustvarili 100 originalnih umetniških del. Cena posameznega umetniškega dela na dan odprtka bo 100 evrov.
-
18. 6. 2018 | Politika
Bo Ljerko Bizilj na mestu direktorja TV Slovenija zamenjal Andrej Stopar?
Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc bo danes na seji programskega sveta skušal dobiti predhodno soglasje k imenovanju Andreja Stoparja za v. d. direktorja nacionalne televizije. Kadunca namreč nista prepričala ne Mojca Šetinc Pašek ne Zoran Medved, ki sta pravočasno oddala popolni prijavi na razpis za direktorja televizije. Po naših informacijah se je na razpis prijavila tudi Miša Molk, vendar je bila njena prijava nepopolna, ena prijava pa je prispela prepozno.
-
18. 6. 2018 | Svet
Protibegunska os po zgledu zavezništva nacistične Nemčije
Avstrijska vlada pred prevzemom polletnega predsedovanja svetu EU s prvim julijem predlaga vedno nove ukrepe proti beguncem. Zadnji tak ukrep je predlog kanclerja Sebastiana Kurza za vzpostavitev protibegunske »osi voljnih« med Avstrijo, Italijo in Nemčijo.
-
18. 6. 2018 | Družba
Športni sodniki ves svoj prosti čas namenijo sojenju, ki je zelo naporno in zelo slabo plačano
Pogajanja o višini sodniških stroškov so še vedno v teku. Spomnimo, Izvršni odbor KZS je na seji 30. maja 2017 sprejel sklep o višini sodniških stroškov. Sodniške takse so ostale nespremenjene glede na pretekle sezone, Izvršni odbor je opredelil višino taks za prijateljske in trening tekme, določil število brezplačnih sojenj sodnikov v času pripravljalnega obdobja klubov ter določil višino kilometrine na 0,18 evra na kilometer. Zaradi določene višine kilometrine, ki se je znižala za skoraj 44 odstotkov je v začetku tekmovalne sezone 2017/2018, od 1. septembra do 15. oktobra 2017, prišlo do stavke sodnikov, ki niso želeli soditi tekem pod okriljem KZS. Posledica te odločitve je bil zamik tekmovanj v vseh kategorijah. Sprte strani so dorekle, da bodo do 30. aprila sprejele dogovor o višini stroškov za prihodnjo tekmovalno sezono. Zamik konca moratorija je bil nato soglasno podaljšan do petka 15. junija.
-
18. 6. 2018 | Kultura
Četrta sezona koncertov pred Pritličjem
Poletne mesece pred ljubljanskim lokalom Pritličje bo že četrto leto zapored popestrila serija koncertov na prostem #Selekcija, ki bo predstavila "sodobno robno elektronsko glasbo mladih in že uveljavljenih domačih ter tujih izvajalcev in izvajalk." S koncertnim ciklom elektronsko glasbo predstavljajo zunaj komercialnega in klubskega konteksta ter jo približujejo širši publiki v koncertni različici. V prvem delu cikla bodo nastopili Tami T, Container Doxa in ManMachine.
-
18. 6. 2018 | Svet
Melania Trump proti ločevanju otrok migrantov od staršev, ki ga je uvedel njen soprog
"Moramo biti država, ki spoštuje vse zakone, a tudi država, ki vlada s srcem," je včeraj v enem redkih sporočil za javnost, ki se dotikajo političnih tem, poudarila prva dama ZDA Melania Trump. Slednja se je tako odločno odzvala na vse resnejše težave zaradi politike ničelne tolerance do migrantov, pri kateri vztraja njen soprog Donald Trump. Od sredine aprila je Trumpova administracija od njihovih družin ločila več kot dva tisoč otrok priseljencev.
-
18. 6. 2018 | Kultura
Zgodbe pogosto pozabljenih in premalokrat slišanih
Slovenska filantropija od leta 2010 svetovni dan beguncev (20. junij) obeležuje s Festivalom migrantskega filma. Letošnji deveti festival bo potekal od 18. do 21. junija v Ljubljani (Kinodvor, Slovenska kinoteka, Slovenska filantropija) in enajstih drugih krajih po Sloveniji. V ospredje postavlja aktualne zgodbe, povezane z azilnimi politikami, migracijami in begunstvom ter zgodbe tistih, ki so pogosto pozabljeni in premalokrat slišani.
-
18. 6. 2018 | Družba
Umetna inteligenca ne bo uporabljena v vojne namene
Prvi mož spletnega koncerna Google Sundar Pichai je v zapisu na svojem blogu poudaril, da Googlova umetna inteligenca ne bo uporabljana za tehnologije, ki ljudem povzroča »poškodbe«.
-
15. 6. 2018 | Mladina 24 | Uvodnik
Slovenija je zelo zaprt ekosistem. Res čudno v dobi interneta in sodobnih komunikacij. Oziroma kot je v prejšnji Mladini dejal sociolog in filozof Filip Dobranić: »Internet nam ni prinesel nekih sanj o globalizaciji, kot smo si predstavljali še leta 2000, češ da bo zdaj ves svet povezan v eno, ampak je pocenil ustvarjanje namišljenih skupnosti in povzročil njihovo drobljenje. Namesto da bi vsi naselili skupno, globalno resničnost, se je zgodilo ravno nasprotno – še učinkoviteje smo se informacijsko zaprli v drobne, specifične skupnosti.« Enak je bil učinek padlih meja z drugimi državami: postali smo le še bolj zaprti, čeprav smo pričakovali strašen prepih. Še nikoli ni v splošno javnost prihajalo tako malo informacij o tem, kaj se dogaja v svetu.