• Luka Volk

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Politika

    Sodišča so jasna: verižno vračanje beguncev je nezakonito

    Rimsko sodišče je v sodbi, izrečeni na podlagi pritožbe 27-letnega Pakistanca, ki ga je policija prisilno vrnila čez slovensko mejo, ugotovilo, da je tako vračanje nezakonito. Sodišče je presodilo, da sodelovanje v verižnem vračanju, saj Slovenija nato migrante izroča naprej hrvaškim oblastem, te pa jih vračajo v Bosno in Hercegovino (BiH), pomeni kršitev italijanske zakonodaje, italijanske ustave in tudi vrednot, zapisanih v listini Evropske unije o temeljnih pravicah. V skladu z 10. členom italijanske ustave, ki pravi, da mora biti tujcu, ki so mu v domačem okolju kršene človekove pravice in svoboščine, omogočena pravica do zaprositve za azil, je sodišče odločilo, da se tujcu ponovno omogoči vstop v državo.

  • »Živi za nič ali umri za nekaj!«

    Wilbur Glenn Voliva, ameriški evangelist, vodja sekte Christian Catholic Apostolic Church, ki je oznanjal, da je Zemlja ploščata, je neprestano napovedoval konec sveta. Najprej je rekel, da bo konec sveta leta 1923 – pa ga ni bilo. Potem je rekel, da bo konec leta 1927 – pa ga ni bilo. Pa ga je napovedal za leto 1930 – pa ga ni bilo. Potem je rekel, da bo konec leta 1934 – pa ga ni bilo. Pa je rekel, da bo konec leta 1935 – pa ga ni bilo. Znova in znova je v svoji napovedi zgrešil, toda publike – vernikov, zlatih prinašalcev darov in dolarjev – ni izgubil.

  • Staš Zgonik

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Družba

    Stari virus se bo počasi poslovil, nadomestile ga bodo nadležnejše različice

    Virusi nenehno mutirajo. V vsakem okuženem človeku hkrati obstaja na stotine različnih mutacij virusa. Večina teh naključnih mutacij virusu ne prinese nikakršne koristi. Včasih pa se po naključju zgodi, da je mutacija koristna. Bodisi se virus lažje izogne celicam našega imunskega sistema bodisi je zaradi sprememb na genomu uspešnejši pri prenosu na nove gostitelje. Če neka sprememba virusu prinese pomembno prednost, lahko hitro prevzame primat in se razširi med prebivalstvom. V primeru virusa SARS-CoV-2 se to trenutno dogaja na več koncih sveta hkrati. Vsaj ena od teh novih različic virusa je že dosegla tudi Slovenijo.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Dva leva

    Madžarski sev

    »Madžarski premier Viktor Orbán je zavrnil kritike glede stanja demokracije na Madžarskem. Zatrdil je, da je demokracija na Madžarskem ravno tako kvalitetna kot v Italiji ali Nemčiji in izpolnjuje vse evropske standarde na tem področju ... Na Madžarskem se po Orbánovih besedah borijo za intelektualno suverenost, saj se krščansko-konservativno dojemanje demokracije razlikuje od liberalnega.«
    — Viktor Orbán na Blejskem strateškem forumu o stanju demokracije na Madžarskem (STA, 31. 8. 2020)

  • Stanka Prodnik

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Kultura  |  TV

    Vlada se trudi, Pahor pa tudi

    Televizije Slovenija človek res ne razume. Ima najboljšo opremo, največje studie, veliko režiserjev in realizatorjev, znanje in tehniko torej, a kako ji uspe postaviti predsednika republike (spet) pred stekleno steno v kompleksu Brdo? Kako se ji lahko zgodi, da celoten intervju sliko reže čez Pahorjevo ramo črni okvir okna? In še ta stol, na katerega so ga posadili, predsednika. Namenjen je sedenju za mizo, zato je bila Pahorjeva drža hecna. No, nič bolje pa nista bila videti niti novinarja – kakšen kader je to, da Igorju E. Bergantu med intervjujem gleda iz glave pol čebelnjaka?

  • N'toko

    N'toko

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Žive meje

    Revolucija od zgoraj

    Savdska Arabija ni doživela arabske pomladi tako, kot so jo druge države v regiji. Ni bilo dovolj množičnih revolucionarnih gibanj, da bi bila okostenela država od spodaj prisiljena v prenovo. Toda po interpretaciji zahodnih medijev naj bi središče islamskega konservativizma vseeno doživelo nekakšno revolucijo, ki naj ne bi prišla iz ulic, ampak kar iz kraljevih dvorov – njen vodja pa ni bil nihče drug kot ošabni princ Mohamed bin Salman. Ta je namreč zadnja leta potoval po svetu in šarmiral zahodne »opinion makerje« (predvsem pa investitorje) s svojimi naprednjaškimi projekti. »Naša država se spreminja! Gradili bomo mesta prihodnosti, ki bodo nova središča znanosti, umetnosti in kulture!« Zapravil je milijarde dolarjev za megalomanske PR-kampanje, s katerimi je prepričeval Zahod, da je v zatohli teokraciji zapihal svež veter.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Hrvaška

    Moja prijateljica Mira Furlan

    Hodiva po Zagrebu, pod krošnjami visokih platan na Zrinjevcu, začelo je naletavati. Nataknem si kapo, ona spretno potegne izpod plašča konec šala in si ga omota okoli glave. Gleda me nasmejanih oči. Primeva se pod roko, srečni, ker sva spet skupaj, se smejiva kot kakšni smrklji, kakor da si nisva na pleča naložili že toliko let, prežetih s tegobami, nevarnimi grožnjami malignega nacionalizma, bolečimi medijskimi napadi, ki mejijo na linč, zaradi česar se je ona odločila za negotovo izseljenstvo, sama pa sem se umaknila v nemara udobnejše notranje pregnanstvo.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Kolumna

    Sveta polomija

    Razmerje med slovensko katoliško cerkvijo (KC) in politiko je nezdravo. Politika ima cerkev za pomembno, z njo koketira in ne potegne jasne črte med njo in državo. Nečista zveza se je začela že z denacionalizacijo, ki je cerkvi v naravi vrnila tudi fevdalno premoženje. Finančno polomijo mariborske škofije je politika obsodila šele za Vatikanom in tudi pedofilske afere bi brez Vatikana pometla pod preprogo.

  • Pia Nikolič

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Kultura

    Kam so šli vsi Štajerci?

    Elitna stanovanja, modri inšpektor, jazz club, umori in posnetki Maribora iz zraka zaznamujejo novo slovensko nadaljevanko Primeri inšpektorja Vrenka, ki je posneta po domači knjižni uspešnici in jo v povprečju na teden spremlja okoli 330 tisoč gledalcev. S tem je najbolj gledana nedeljska večerna televizijska vsebina in prekaša tudi gledanost lanske uspešnice Jezero, ki je bila prav tako posneta po velikem domačem prodajnem knjižnem hitu kriminalnega žanra. Nova nadaljevanka je torej umeščena v Maribor, a če ne bi Vrenko vsake toliko omenil parka Trije ribniki in njegov pomočnik ideje, da se bosta s punco preselila v Avstrijo, ali pa, če ne bi vsake toliko videli Glavnega trga ali katere druge ulice v središču Maribora, tega sploh ne bi vedeli. Iz govora igralcev namreč ni mogoče razbrati, kam je zgodba umeščena, saj skoraj vsi govorijo knjižni pogovorni jezik.

  • Staš Zgonik

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Družba

    Učinek liberalizacije

    Minevajo štirje meseci, odkar je vlada napovedala dokončno liberalizacijo trga naftnih derivatov, kar je pomenilo konec državnega nadzora nad cenami teh na vseh bencinskih servisih po državi. Vse od pomladi do konca septembra je cena za oboje, bencin in dizelsko gorivo, vztrajala pri evru za liter. Natančneje, s prilagajanjem trošarin je ceno pri enem evru vzdrževala vlada. Od septembra se trošarine niso spreminjale.

  • Lara Paukovič

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Družba

    Iskanje izgubljenega časa

    Če ste se januarja kdaj znašli na Tivolski cesti v Ljubljani, ko je zaslon digitalne ure, pritrjen na rob strehe nekdanje bencinske črpalke, danes Fotopubovega projektnega prostora, kazal šest ničel (00:00:00), potem tam najverjetneje ne bi smeli biti. Na digitalni uri, umetniški instalaciji avtorja s psevdonimom name:, so ničle vidne samo med policijsko uro, ko gibanje na prostem ni dovoljeno, razen če spadate med nujne primere ali izjeme. Ob šestih zjutraj se ura ponovno aktivira in začne odštevati ure, minute in sekunde do devete zvečer, takrat preide v ničle in krog ponovi zjutraj – tako je vsak dan že od 31. decembra lani in bo ostalo, dokler policijska ura ne bo odpravljena.

  • Vesna Teržan

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Kultura

    Modri ptič, ki je široko razprostrl krila

    »V mojem razumevanju je gledališče vedno izrazito družbeno in izrazito angažirano. To je tako rekoč njegovo bistvo,« je prepričan gledališki režiser Tomi Janežič, letošnji prejemnik nagrade Prešernovega sklada, najvišje nagrade, ki jo naša država podeljuje za dosežke v umetnosti. Ne le sedaj, v tem kritičnem družbenem trenutku, ampak vedno potrebujemo angažirano gledališče. Gledališče je zmeraj politično angažirano, čeprav ne nujno vedno tudi eksplicitno dnevnopolitično. In ker je v zadnjih desetih mesecih prav politika tista, ki je pri nas gledališčnikom povsem onemogočila delo, ne bi bilo prav, da bi jim tudi na tem mestu ponovno odžrla prostor in pozornost. V usodnem letu 2020 so gledališča lahko svoja vrata odprla le v juniju in septembru, vendar zaradi epidemioloških razmer pod izjemno strogimi merili delovanja, zaradi česar so predstave, v katere so vložili veliko truda, igrali pred skoraj praznimi dvoranami. Od oktobra do danes, torej v glavni gledališki sezoni, so gledališča spet že mesece zaprta. Pa vendar, kaj za gledališče kot institucijo in za gledališko umetnost kot tako pomeni večmesečna popolna cezura, ta strašni premolk? »Verjamem, no, ali pa upam, da bo tako, kot je bilo skozi zgodovino: gledališče se bo vrnilo sveže in začelo pisati novo poglavje,« je optimističen.

  • Gregor Kocijančič

    29. 1. 2021  |  Mladina 4  |  Kultura

    Nostalgija po prihodnosti

    »Zakaj bi čakal na nebesa, če si jih lahko naredim sam,« se je pred leti - v pomladi svojih srednješolskih let – vprašal Marko Lorger, enaindvajsetletni pevec in producent, ki ustvarja pod imenom Nomark. Ustanovil je platformo Aseben (ime je vzvratni zapis besede Nebesa), ki je nekje na presečišču med spletno založbo, glasbenim kolektivom in igričarsko skupnostjo: Nebesa so kraj, kjer v harmoniji živijo spletni memi, igričarstvo in pop glasba jutrišnjega dne.

  • Uredništvo

    28. 1. 2021  |  Politika

    Naslovnica jutrišnje Mladine: KORONSKI DODATKI

    Jutri izide nova Mladina! Naslovnico sta zakrivila nagrajenec Prešernovega sklada in naš hišni karikaturist Tomaž Lavrič (ilustracija) in Damjan Ilić (oblikovanje). V 4. letošnji številki si boste lahko v naslovni temi (KORONSKI DODATKI) prebrali o tem, zakaj so izbrani javni uslužbenci prejeli vsak po več tisoč evrov dodatkov zaradi epidemije. #Mladina4

  • JAVNO PISMO

    28. 1. 2021  |  Politika

    Skupnost Afričanov v Sloveniji pričakuje kazensko ovadbo zoper Normo Korošec 

    Dne 20. januarja 2021 je bila na televizijskem programu TV3 predvajana oddaja Faktor z naslovom »FAKTOR #519: KDO SE BOJI SVOBODE GOVORA (dr. Boštjan M. Turk, Tino Mamić)« pod vodstvom Norme Brščič in odgovornega urednika Tomaža Taškarja.

  • Monika Weiss

    28. 1. 2021  |  Politika

    Vizjakov projekt na sodišču

    Društvo za preučevanje rib Slovenije (DPRS) je na Upravno sodišče RS vložilo tožbo, s katero spodbija odločitev vlade glede projekta hidroelektrarne Mokrice. Vlada je namreč decembra lani investitorjem dovolila prevlado javne koristi energetike nad javno koristjo ohranjanja narave. DPRS sodišču predlaga tudi izdajo začasne odredbe, ki bo onemogočila kakršnekoli posege v naravo do končne razsodbe sodišča.

  • Uredništvo

    28. 1. 2021  |  Družba

    Nova Janševa metla?

    "Grah Whatmough ni eden od Janševih vojščakov in morda celo iskreno misli, kot je navada pri kadrih SMC, da se bo Janševi hegemoniji spretno izognil. Vendar je premier, ki RTV Slovenija dojema kot zasebni fevd, takoj po glasovanju 'označil teritorij'. Na navedbe v televizijskem Dnevniku, ki so bile do Janše kritične, se je odzval s pripombo, da upa, da bo 'nova metla' popravila lažnivo poročanje."

  • IK, STA

    28. 1. 2021  |  Politika

    Slovenija brez napredka v boju s korupcijo

    Indeks zaznave korupcije (CPI) za lani, ki ga je danes objavila nevladna organizacija Transparency International, kaže, da se je Slovenija med 180 državami z oceno 60 tako kot leta 2019 uvrstila na 35. mesto. Znova je pod povprečjem članic EU (64 točk) in članic OECD (67 točk), medtem ko že od leta 2012 ne beleži napredka na indeksu.

  • IK, STA

    27. 1. 2021  |  Politika

    Matej Tonin bo neuradno postal tudi minister za zdravje

    Po neuradnih informacijah bo obrambni minister Matej Tonin s prihodnjim ponedeljkom od premierja Janeza Janše prevzel vodenje ministrstva za zdravje, poroča portal 24 ur. Tonin naj bi zdravstveno ministrstvo prav tako vodil začasno, ob tem pa ostal tudi obrambni minister. Pred njim je resor od odstopa Tomaža Gantarja vodil premier Janez Janša.

  • IK, STA

    27. 1. 2021  |  Politika

    »Lahko pripeljemo še sto kandidatov za mandatarja«

    V LMŠ se zavzemajo za čim prejšnjo ponovno vložitev konstruktivne nezaupnice. Če ne bo vložena pred odločanjem o interpelaciji ministra Janeza Ciglerja Kralja, pa se bo na glasovanju o slednji pokazalo, koliko glasov ima dejansko opozicija, pravi prvak LMŠ Marjan Šarec. Za LMŠ je ključno, da se to razjasni in ugotovi, kdo je na kateri strani.

  • JAVNO PISMO

    28. 1. 2021  |  Politika

    Natečaj je najbolj transparentna in najbolj demokratična oblika odločanja 

    Konec decembra 2020 je Ministrstvo za javno upravo dalo v javno obravnavo osnutek predloga sprememb Zakona o javnem naročanju (ZJN-3, EVA: 2020-3130-0004), ki predvideva ukinitev obveze arhitekturnih (projektnih) natečajev za javne investicije. Ti so bili doslej v skladu s tretjim odstavkom 100. člena ZJN-3 obvezni za javne investicije v novogradnjo javnih objektov, katerih investicijska vrednost presega 2.5 milijonov evrov, ter za vse gradnje na lokacijah, kjer izvedbo natečaja zahteva prostorski akt.

  • IK, STA

    27. 1. 2021  |  Svet

    »Zavračamo logiko, da kdor prvi pride, prvi melje. To morda deluje pri mesarju.«

    Evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides je v Bruslju odločno zavrnila stališče družbe AstraZeneca, da imajo pri dobavi cepiva prednost tisti, ki so ga prej naročili. "Zavračamo logiko, da kdor prvi pride, prvi melje. To morda deluje pri mesarju v soseščini, ne pa pri pogodbah," je ponazorila.

  • Uredništvo

    28. 1. 2021  |  Politika

    »Če bi bile razmere normalne, Karla Erjavca ne bi podprl«

    "Bom zelo iskreno povedal. Če bi bile razmere normalne, Karla Erjavca ne bi podprl, ker bi rekel, da mandatarstvo pripada nam kot stranki z največ poslanci v opoziciji. Ampak tega nisem nikoli zahteval, ker ne želim poslušati, kako je moj ego kriv, da se ne moremo sestaviti. Zato sem se odrekel funkciji mandatarja. Ker je bil Erjavec sprejemljiv za vse druge in ker je, odkar se je vrnil, ko so ga njegovi prosili, ker drugega pač nimajo in bi se mu morali zahvaliti, naredil vse, kar je rekel, smo ga podprli. V tej vladi ne bo bistveno, kdo bo mandatar, saj bo to prehodna vlada. V bistvu pa je glede na število poslancev, ki jih ima, Erjavec tehnični mandatar s politično podporo."

  • DK, STA

    28. 1. 2021  |  Družba

    »Cepljenje z odmerkoma različnih cepiv ni priporočljivo«

    V navodilih izvajalcem cepljenja proti covidu-19 je poudarjeno, da morata biti oba odmerka cepiv istega proizvajalca. Čeprav sta cepivi, ki imata doslej v EU pogojno dovoljenje, mRNK cepivi in vsebujeta enako gensko informacijo, njuno kombiniranje ni priporočljivo, saj bi lahko zmanjšali učinkovitost, pravi Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo.

  • DK, STA

    28. 1. 2021  |  Družba

    Večina meni, da so podnebne spremembe globalna kriza, čeprav smo sredi pandemije

    Združeni narodi so sporočili, da so rezultati največje javnomnenjske raziskave o podnebnih spremembah doslej pokazali, da skoraj dve tretjini ljudi po svetu podnebne spremembe dojema kot globalno krizo. Ugotovili so tudi, da ima hitro ukrepanje proti podnebnim spremembam ima široko podporo med ljudmi.

  • Uredništvo

    27. 1. 2021  |  Politika

    New York Times: »Populistični voditelj Janša začel kulturno vojno«

    Populistični voditelj začel kulturno vojno, začenši z muzeji. Tako je naslov članka v današnjem uglednem ameriškem časniku The New York Times, v katerem novinar Alex Marshall opisuje, kako je Janševa vlada zamenjala direktorje številnih pomembnih ustanov. V članku Marshall Janšo primerja z zdaj že nekdanjim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom ter opozarja, da je slovenski premier znan po napadih na politične nasprotnike in medije prek spleta. 

  • IK, STA

    28. 1. 2021  |  Svet

    VIDEO: Protesti ob skoraj popolni prepovedi pravice do splava

    Na Poljskem je v sredo začela veljati sodba ustavnega sodišča o skoraj popolni prepovedi umetne prekinitve nosečnosti, kar je sprožilo proteste po vsej državi. Kljub omejitvam, ki so v veljavi z namenom preprečevanja širjenja novega koronavirusa, se je na ulicah zbralo več kot 400 tisoč ljudi. 

  • IK, STA

    27. 1. 2021  |  Politika

    Pahor: »Zlasti tisti, ki imamo javno besedo, se moramo vzdržati žalitev«

    Predsednik republike Borut Pahor je ob današnji položitvi venca na judovskem pokopališču v Dolgi vasi opozoril, da so v zadnjih letih sovražni govor, nestrpnost in celo hujskanje k nasilju postali vse preveč normalen del našega življenja, kar je po njegovem nezaslišano, ter pozval k ohranitvi strpnosti in svobodomiselnosti.

  • IK, STA

    28. 1. 2021  |  Svet

    Ameriška vlada svari pred nevarnostjo napadov domačih desničarskih skrajnežev

    Ministrstvo za domovinsko varnost ZDA je v sredo izdalo opozorilo pred nevarnostjo terorističnih napadov domačih desničarskih skrajnežev, ki nasprotujejo novi vladi demokrata Josepha Bidna. 

  • Uredništvo

    27. 1. 2021  |  Politika

    »Seja študentskega zbora naj bi po želji vodstva potekala brez videoprenosa v živo«

    Uprava in uredništvo Radia Študent (RŠ) sta danes objavila javno pismo, ki sta ga naslovila Od izničenja k izčrpavanju in krčenju obsega delovanja. V sporočilu za javnost vodstvo Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) pozivajo k odprtju četrtkove seje za študentsko in širšo javnost, saj so prepričani, da je to prvi korak k večji demokratičnosti in povrnitvi zaupanja javnosti v študentsko organiziranje pod okriljem ŠOU.