-
15. 11. 2020 | Svet
V nekaterih hrvaških mestih božično-novoletni sejmi vseeno bodo
V Zagrebu in na Reki bodo tudi letos organizirali božično-novoletne sejme, ki bodo potekali od konca novembra do začetka januarja. Zaradi nevarnosti širjenja novega koronavirusa bo tokrat nekoliko manj spremljevalnih prireditev. Zmanjšali so tudi število sejemskih hišk in stojnic, ki bodo na več različnih mestnih lokacijah.
-
15. 11. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Nine Medved iz zbirke Drseči svet.
-
14. 11. 2020 | Politika
»Tožbo SDS proti ugledni javni osebnosti razumemo kot pritisk«
Do poravnave med stranko SDS ter sociologom in politologom Rudijem Rizmanom v primeru odškodninske tožbe SDS zaradi Rizmanovih izjav o financiranju stranke iz tujine ni prišlo. Postopek pred sodiščem se bo nadaljeval predvidoma decembra, ko naj bi zaslišali Rizmana ter predsednika vlade in SDS Janeza Janšo, je danes poročal Dnevnik.
-
14. 11. 2020 | Družba
V grosupeljskih gozdovih si domačini ob večerih pripovedujejo zgodbo narodnega heroja slovenske osvoboditve, ki ga je globoka država l. 2014 strpala v zapor, da mu je lahko le nekaj tednov zatem ukradla volitve. Zgodba je poetična: protagonist je sklenil svoj politični krog, kjer ga je začel, torej v zaporu. A to ni volilna prevara stoletja.
-
14. 11. 2020 | Družba
FOTOGALERIJA: »Maršal Twito« dobil svojo razstavo
Predstavniki vseslovenskega protestniškega gibanja so namesto petkovega protesta včeraj pripravili ulično razstavo, na kateri je jasno in nazorno predstavljena škoda, ki jo (tako v Sloveniji kot v mednarodnem prostoru) povzroča Janez Janša s svojim neodgovornim delovanjem na Twitterju. V Ljubljani in še nekaterih drugih slovenskih mestih (Mariboru, Celju, Izoli, Kopru, Slovenskih Konjicah, Slovenj Gradcu, Radovljici, Sežani, Mengšu in Piranu) so razobesili plakate z nekaterimi odmevnimi tviti Janeza Janše in jih pospremili s komentarji o njihovi neprimernosti.
-
14. 11. 2020 | Politika
Hojs: »Moja napadalnost do medijev se je potencirala prejšnji četrtek na protestih«
"Moja napadalnost do medijev se je potencirala oziroma izrazila prejšnji četrtek na protestih, ko sem jasno povedal, da morajo del odgovornosti nase prevzeti tudi mediji. Prej jih nikoli nisem intenzivno kritiziral. Navsezadnje sem se vseskozi odzival njihovim vabilom in pojasnjeval stvari. Nikoli nisem nikomur zaprl vrat. Sam se medijem ne izogibam in mislim, da je prav, da jim pojasnjujemo stvari. Je pa res, da se zgodi, in ne tako redko, da smo zlorabljeni v tem, kar povemo, in se povedano obrne."
-
14. 11. 2020 | Politika
Včeraj je zagrebško sodišče na prvi stopnji obsodilo nekdanjega hrvaškega premierja in predsednika HDZ Iva Sanaderja na osem let zapora zaradi odtujitve več milijonov evrov iz javnih podjetij preko oglaševalske agencije Fimi-media. Kot krivo so spoznali tudi vladajočo hrvaško stranko HDZ. Gre za sodbo na ponovljenem sojenju v primeru Fimi-media.
-
14. 11. 2020 | Politika
»Oblast je od vsega začetka, vsakega, ki se ne strinja z njo, razglasila za lažnivca«
"Vlada ni poskrbela za tisto, za kar bi vsaka vlada, ki misli resno s pripravami na drugi val, poskrbela. In poskrbela bi tako, da bi bili ljudje njen zaveznik v boju zoper virus. Vendar zaveznika ne pridobiš tako, da ga strašiš in mu ukazuješ."
-
14. 11. 2020 | Politika
»Nobenih dokazov ni o volilnih prevarah«
Ameriški organizaciji, ki skrbita za varnost volitev, sta zatrdili, da ni nobenih dokazov o volilnih prevarah ali o tem, da bi bile glasovnice izgubljene ali spremenjene. Predsednik ZDA Donald Trump izida volitev še vedno ne priznava. "Nobenega dokaza ni, da bi bili glasovi izbrisani ali izgubljeni ali da bi bile volitve kakorkoli kompromitirane. Zavedamo se, da obstajajo številne neutemeljene trditve in napačne informacije, ampak lahko zagotovimo, da imate lahko polno zaupanje v varnost in poštenost volitev," sta sporočila Izvršni odbor sveta za vladno usklajevanje volilne infrastrukture (GCC) in Svet za sektorsko usklajevanje volilne infrastrukture (SCC) ter dodala, da so bile tokratne volitve najbolj varne v ameriški zgodovini.
-
14. 11. 2020 | Svet
Filmska akademija izključila Romana Polanskega
Francoska filmska akademija, ki podeljuje cezarje, je iz svojih vrst izključila 87-letnega francosko-poljskega režiserja Romana Polanskega. Izključitev je odziv na mesec dni dolg spor glede Polanskega, spremlja pa jo še izključitev 17 drugih oseb, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Akademija je po uradni dolžnosti k odhodu nagovorila tudi druge člane, skupaj pa so jih izključili 18. Med njimi so Costa Gavras, ki je režiral film Amen (2002), Regis Wargnier, režiser filma Indokina (1992) in Thomas Langmann, producent filma Umetnik (2011).
-
14. 11. 2020 | Svet
Nekdanji predsednik ZDA Barack Obama je napisal svojo tretjo knjigo spominov z naslovom Obljubljena dežela, ki bo izšla 17. novembra. V njej na 768 straneh opisuje svoje življenje od otroštva do konca prvega predsedniškega mandata leta 2013. Obama v knjigi izraža prepričanje, da je njegova izvolitev leta 2008 sprožila val bridkih zamer med nasprotniki, ki so gnale republikansko obstrukcijo in povsem spremenile stranko, ki jo sedaj obvladuje Donald Trump.
-
14. 11. 2020 | Kultura
Na prvem programu TV Slovenija bo danes ob 22.45 na ogled italijansko-francoski film Dogman v režiji Mattea Garroneja, znanega po filmih Gomorra in Resničnost. Navdih za film je režiser dobil ob brutalnem dogodku, ki je v osemdesetih letih polnil strani italijanske črne kronike.
-
14. 11. 2020 | Politika
Božiček bo obiskal otroke kljub pandemiji
Božiček nosi masko in lahko potuje po svetu, saj ima za to posebno dovoljenje, je sporočil italijanski premier Giuseppe Conte, ki skuša otrokom pregnati strahove, da jih zaradi ukrepov v pandemiji covida-19 Božiček letos ne bo mogel obiskati. "Božiček mi je zagotovil, da že ima mednarodno potrdilo za potovanje: Lahko potuje povsod in deli darila vsem otrokom sveta," je na Facebooku zapisal Giuseppe Conte.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Uvodnik
Počasi se bo sestavila slika o vzrokih, ki so Slovenijo pripeljali na vrh lestvice držav po številu v epidemiji umrlih na milijon prebivalcev. In bolj ko se bo slika izrisovala, resneje bo treba začeti govoriti o odgovornosti za to, da je Slovenija tako zavozila spopad z epidemijo. Govorimo o kazenski odgovornosti odločevalcev, ljudi, ki sedijo v vladi.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Konec poletja, 30. avgusta, ko je bilo širjenje koronavirusa še pod nekakšnim nadzorom, dnevni prirast okuženih bolnikov pa se je šele približeval številki 50, je na nekem povsem običajnem družinskem kosilu v stik z virusom covid-19 prišla štiričlanska družina. Zgodilo se ni nič posebnega, a obstajala je velika možnost, da je virus preskočil tudi med njih.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
»Potrebno večino, dovolj poslancev, ki bi zamenjali koalicijo, imamo«
Jože P. Damijan je danes eden najbolj citiranih slovenskih ekonomistov, pa tudi kandidat štirih opozicijskih strank, Levice, SAB, SD in LMŠ, za mandatarja nove vlade. Štiri stranke, združene v Koaliciji ustavnega loka (KUL), imajo skupaj 39 poslanskih glasov. Za prevzem oblasti, to je za konstruktivno nezaupnico, jih torej potrebujejo še dodatnih sedem. V koaliciji zato računajo na glasove poslancev stranke DeSUS in še vsaj na tri glasove stranke SMC. Prvi poskus prevzema izvršne oblasti bi se lahko zgodil že sredi naslednjega meseca, verjetno po kongresu stranke DeSUS.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Policijska ura ni enaka policijski uri
Ustavno sodišče je v zadnjem času prejelo dve pobudi za presojo ustavnosti omejitev gibanja, ki jih vlada izreka na podlagi zakona o nalezljivih boleznih. Obe sta vključevali tudi predlog za začasno zadržanje izvajanja policijske ure, torej začasno razveljavitev tega ukrepa. Ustavni sodniki policijske ure niso razveljavili, je pa mite in »resnice« o policijski uri v odklonilnem ločenem mnenju razblinila ena izmed dveh sodnic, ki sta glasovali za začasno odredbo, dr. Špelca Mežnar.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Pretekli četrtek so bili v Ljubljani protivladni protesti. Letele so granitne kocke, bakle, petarde, protestniki so brezsramno izzivali policijo in tudi napadali tako policiste kot civiliste, novinarje, fotografe. Take prizore lahko spremljamo v nekaterih evropskih mestih, v Sloveniji pa jih doslej, z izjemo enega ali dveh dogodkov na vseslovenskih ljudskih vstajah v letih 2012 in 2013, nismo videli. Protivladni protesti sicer potekajo že pol leta povsem brez nasilja. Zakaj je bilo tokrat drugače?
-
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Družba
V soboto, 7. novembra, je TV Slovenija predvajala oddajo z naslovom Odločitev, prireditev ob 30. obletnici odločitve za plebiscit v Poljčah. Med oddajo je čez zaslon večkrat brzel zapis, da je »oddaja nastala v produkciji VSO in ne izraža mnenja TV Slovenija«.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Muzej slovenskih osamosvojiteljev
Vlada je pretekli teden tik pred potrditvijo rebalansa proračuna vanj vključila še majhno spremembo z ministrstva za kulturo, ki je s prerazporeditvijo našlo sredstva za ustanovitev novega muzeja – Muzeja osamosvojitve.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Svet
Ameriško farmacevtsko podjetje Pfizer je ta teden objavilo, da cepivo proti covid-19, ki so ga razvili v sodelovanju z nemškim podjetjem BioNTech, kaže izjemno obetavne rezultate in naj bi nudilo vsaj 90-odstotno zaščito ob zanemarljivih stranskih učinkih. Sklicujejo se na vmesne rezultate tretje faze kliničnega testiranja, s katero so začeli julija.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Peter Jambrek, dolgoletni ideolog stranke SDS, je po zaslugi velikodušnosti ideoloških somišljenikov v resorju za visoko šolstvo v letih 2004–2008 prišel do akreditacij – in koncesij – za svoje zasebne fakultete, ki so nato v Novi Gorici ustanovile zasebno Novo univerzo. Fakultete, ki so danes vključene v Novo univerzo – Evropska pravna fakulteta, Fakulteta za državne in evropske študije in Fakulteta za slovenske in mednarodne študije – so doslej od države dobile že preko 20 milijonov evrov koncesij. A dotok teh sredstev je zdaj pod vprašajem in že prihodnje leto bi se Nova univerza utegnila hudo postarati.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Da bo na izide ameriških volitev treba počakati več dni, če ne celo tednov, je bilo jasno tako rekoč vsem. Na to so opozarjali že od samega začetka. Slovenski premier Janez Janša je kljub temu neslavno odigral vlogo preroka in na Twitterju zmago pripisal Donaldu Trumpu, čeprav do takrat zvezne države v ZDA še niso preštele dovolj glasovnic, da bi lahko napovedale končni izid.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Svet
ZDA na volitvah niso odločale le o predsedniku. Med pogostejšimi je bilo na volilnih lističih tudi vprašanje legalizacije drog, pri čemer se je pokazala sprememba v javnem mnenju.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Vlada je oktobra izpeljala še zadnji korak pri deregulaciji cen naftnih derivatov. Zdaj lahko trgovci sami prosto določajo, koliko stane liter goriva.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Kultura | TV
Kako sta Možina in Omerza odkrila nekaj, česar Stanovnik ni skrival
Pri svojih 70 letih bi bil lahko Igor Omerza zadovoljen upokojenec. Ni imel slabe kariere. V prejšnjem režimu je bil direktor malega podjetja MikroAda, ki ga je ustanovila ZSMS, država pa mu je dovolila, da služi z uvozom računalnikov (v tem podjetju je bil zaposlen tudi Janez Janša). Omerza je takrat sodeloval z Mladino, bil je tudi ustanovni član Odbora za varstvo človekovih pravic. Po prvih volitvah je postal direktor Službe družbenega knjigovodstva (a se je funkcije hitro naveličal). Leta 1992 je bil v državni zbor izvoljen na listi Demokratske stranke (skupaj z I. Bavčarjem, J. Kacinom in D. Ruplom). Leta 1994 se je stranka združila v veliko LDS in tako so se spet vrnili na oblast, Janezu Janši pa so se odrekli, ko je moral zaradi afere Depala vas zapustiti mesto obrambnega ministra. Omerza je leta 1997 postal še podžupan pri ljubljanski županji Viki Potočnik.
-
13. 11. 2020 | Politika
Twitter z opozorilom označil tudi Janšev tvit
Družbeno omrežje Twitter je do srede z opozorilom, da gre za sporno ali varljivo vsebino, opremilo okoli 300.000 objav v povezavi z volitvami v ZDA. Opozorila pa nameravajo dodajati tudi v prihodnje, so v četrtek sporočili iz Twitterja.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Kultura
Šah je v popularni kulturi navadno prikazan na precej banalen način, ki nima dosti zveze z dejansko igro. Morda vidimo nekaj potez, kjer lik, ki naj bi bil posebej prekanjen (detektiv, znanstvenik, manipulativni bad guy), kar naenkrat žrtvuje kraljico in potegne šah mat iz nemogoče situacije, po možnosti s potezo, ki nima nobenega smisla ali pa celo sploh ni mogoča. Problem je jasen: če bi se dejansko poglobili v samo igro, to ne bi bilo filmsko zanimivo, kar pomeni, da ima zgolj nepomembno simbolno vlogo, saj vsi vedo, da naj bi šah igrali pametni ljudje.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Po koncu jesenskih počitnic so se šolarji v Avstriji kljub ustavljanju javnega življenja vrnili v šole. Doma so ostali zgolj srednješolci. Zanje se je začel pouk na daljavo. Šolski minister Heinz Fassmann je, kot je poročal časnik Der Standard, na novinarski konferenci izrazil prepričanje, da gre za sorazmeren ukrep. »Srednješolci so z vidika širjenja okužb pomembnejši dejavnik, poleg tega pa se lažje učijo na daljavo in ne potrebujejo nenehne navzočnosti odraslih.«