• Izak Košir

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Družba

    Pregon zaradi enega džojnta

    Tožilce in policijo poleg zahtevnih zadev zelo obremenjujejo ovadbe zaradi nepomembnih stvari. Na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so se lani denimo ukvarjali s skoraj 8000 ovadbami, kar 65 odstotkov pa so jih zavrgli. Ogromno je ovadb za malenkosti, pri katerih je vrednost ukradenih stvari manjša od vrednosti papirja, na katerem je ovadba napisana. Zaradi majhne vrednosti jo zavržejo, a obravnavati jo morajo.

  • Vasja Jager

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Politika

    Zgodba o žalitvah in premajhnem nabiralniku

    Janez Janša je pravnomočno izgubil sodno bitko z novinarko Televizije Slovenija Evgenijo Carl, ki jo je bil na Twitterju skupaj s kolegico Mojco Pašek Šetinc označil za »odsluženo prostitutko«. Višje sodišče v Celju je zavrnilo njegovo pritožbo na odločitev velenjskega okrajnega sodišča. Sodba, na podlagi katere ji bo moral plačati 6000 evrov odškodnine, je torej pravnomočna.

  • Prodajmo banko, zaprimo državo in pojdimo pred Dunaj

    Dopolnitev ustavnega zakona o NLB pomeni nov brezupen korak slovenske politike pri reševanju tega meddržavnega gordijskega vozla. Sporne so tako njegova ustavnopravna vsebina kot tudi političnoekonomske, pravne in poslovne posledice. Ekonomska vojna in plenjenje premoženja na obeh straneh Slovenijo in Hrvaško samo oddaljujeta od končne možne rešitve, mednarodno pravni zapleti se povečujejo, oportunitetni in dejanski stroški možnih rešitev pa tudi. Ves sedanji zastavek in dolga zgodovina reševanja NLB od leta 1991 je seveda mednarodnopravno sporna, ekonomsko napačna in politično škodljiva. Dokazuje našo politično nezrelost in strokovno šibkost, zato bi zahtevala popolno revizijo in spremembo dosedanje strategije ukrepanja. Toda ne s političnimi krjavlji, ki so zaplete povzročili, ali novimi, ki bodo zaradi neukosti neumnosti samo poglabljali.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Uvodnik

    Štiri leta kasneje

    Z vidika državljanov je ponudba, ki bi jo morale danes prebivalcem te države dajati politične stranke, zelo preprosta: osredotočili se bomo na težave, ki jih imajo različne kategorije prebivalcev. In osnovni aksiom je zelo preprost: zagotovitev varnejših zaposlitev za mlade in javna stanovanjska politika na eni strani, na drugi strani povečanje zmogljivosti za starejše v domovih upokojencev in sodobnejših bivanjskih skupnostih ter zvišanje standarda oskrbe starostnikov z nego na domu in dodatno pomočjo. S tema dvema ukrepoma pa se razbremeni tudi srednja generacija, ki na eni strani zaradi spremenjenega načina dela in bivanja ne more več tako aktivno skrbeti za svoje starejše in še več – ne more finančno pomagati svojim otrokom, ki delajo v prekarnih razmerah in si ne morejo urediti normalnih možnosti bivanja.

  • Izak Košir

    30. 3. 2018  |  Politika

    Radio Mladina: Vasja Jager o tem, kako Janša kopira Trumpov propagandni model

    Pogovor je nastal na podlagi članka Janšalytica >> 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/421795404&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • N'toko

    30. 3. 2018  |  Družba

    Ko vedo samo novinarji Nova24TV

    Vrhunsko bizaren dan. Zjutraj me zbudi klic novinarke STA, ki preverja, če naj bi danes res deportirali Ahmada Šamija. In ji povem, da nič ne vem o tem, ampak sigurno ne more bit res, ker so ravno en teden nazaj na upravnem sodišču povedal, da ga Ministrstvo za notranje zadeve ne more dirat, preden ne izdajo odločbe o diskreciji, ki bi jo moral že nekaj mesecev nazaj, pa da morajo tudi v zvezi s potekom šestmesečnega roka izdat odločbo in mu zagotovit pravno varstvo. Pa novinarka pove, da so o tem poročali Nova24 TV in da je Ministrstvo potrdilo! Grem jst panično spraševat Šamija, pa mu nihče ni povedal nič, in grem preverit še enkrat pošto, pa ni tud tm nobenega obvestila. Na Pravno informacijskem centru, ki ga zastopa, tudi ne vedo nič. Vedo samo novinarji Nova24TV! WTF?

  • Janšalytica

    Sedemnajsti november 2015 je bil za slovensko državo izstopajoč dan. Takrat je namreč Slovenija formalno vstopila v vojno, čeprav ni nihče od uradnih predstavnikov tako poimenoval tega dejanja. Tedanji francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian je namreč na ta dan, bil je torek, nekaj dni po velikem terorističnem napadu v Parizu, v Bruslju zaprosil članice Evropske unije za vojaško pomoč. Vse države EU so k pozivu pristopile in se obvezale, da bodo sodelovale v francoskih vojaških operacijah v tujini in v boju proti Islamski državi.

  • Jure Trampuš  |  foto: Uroš Abram

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Politika

    Luka Mesec, koordinator Levice: Bliže so mi superge in puloverji kot Chejeva čepica

    Stranke, pravzaprav skupine, ki so se nekoč poimenovale Združena levica, so na prejšnjih državnozborskih volitvah nepričakovano prišle v parlament. Združeno levico je obkrožilo skoraj 54.000 volivcev, dobila je šest poslancev. Potem so se začele težave, nekateri člani koalicije ali skupin znotraj nje so bili nezadovoljni. V neko gibanje, ki je izšlo iz vstajniških vrenj, so projicirali lastna pričakovanja, ki pa jih stranka, poslanska skupina nista zadovoljili. Zato je počilo, nekateri so odšli, drugi oblikovali novo stranko Levica. Zdaj stojijo pred novo preizkušnjo, realno so edini, ki v slovenskem političnem prostoru pomenijo alternativo, a v naslednjih tednih bodo o tem morali prepričati tudi volivce.

  • Vesna Teržan

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Kultura

    Mirko Ilić: Vsak, ki se danes »okiti« s svastiko, posredno izraža pripadnost nacizmu

    Prejšnji petek dopoldne je množica mladenk in mladeničev čakala pred Mini teatrom na Križevniški ulici v Ljubljani in upala na kakšen prost sedež v gledališki dvorani. Bil je zadnji dan Festivala Hiša strpnosti in mlado občinstvo je po dobrem tednu filmskega, gledališkega in koncertnega programa čakalo še na predavanje Simboli sovraštva svetovno znanega grafičnega oblikovalca Mirka Ilića, ki se je rodil leta 1956 v Bijeljini (BiH), živel v Mariboru in Zagrebu ter v sedemdesetih letih postal pomemben avtor jugoslovanskega stripa; zdaj že tri desetletja živi in dela v New Yorku. A žal jih je veliko ostalo pred vrati, saj so njihovi vrstniki dvoranico zapolnili do zadnjega kotička.

  • Izak Košir

    30. 3. 2018  |  Mladina 13  |  Politika

    Kako potujejo laži

    Kdor »proizvaja« lažne novice, ve, da morajo biti napisane tako, da jih bodo uporabniki socialnih omrežij delili v prepričanju, da gre za resnično novico in ne za manipulacijo z jasnim ciljem.

  • Damjana Kolar

    30. 3. 2018  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam čez vikend? V Gala hali bo gostoval detroitski mojster flipov Tall Black Guy, na odru pa se mu bodo pridružili še .čunfa, Symann in Felis Catus. V K4 se bo predstavil Britanec InsideInfo, ki se je uveljavil kot eden najbolj unikatnih producentov na svetovni drum & bass sceni, na Gospodarskem razstavišču pa bo na festivalu Electric Poppy nastopil Afrojack, osmi najboljši DJ na DJ MAG lestvici, pridružile pa se mu bodo še druge zvezde elektronske glasbe: Avadox, Felice, Galoski, Jimmy Clash, Sasha Mikac, Ravitez, Tricky Gullivan.

  • IK, STA

    29. 3. 2018  |  Svet

    Seznam držav, ki bodo izgnale ruske diplomate

    Po napadu z živčnim plinom na dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo 4. marca v Veliki Britaniji, za kar naj bi bila odgovorna Rusija, se je vlada v Londonu odločila za izgon 23 ruskih diplomatov. Veliki Britaniji se je ta teden pridružilo še več držav. Spodaj je objavljen seznam s številom diplomatov za izgon.

  • Uredništvo

    29. 3. 2018  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    Več si preberite jutri v novi številki ... 

  • Damjana Kolar

    29. 3. 2018  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo razstavo Valovi: 50 let umetniškega delovanja Milenka Matanoviča, enega od ustanovnih članov skupine OHO, premiero predstave Gilgalovanje v režiji Tjaše Črnigoj, ki je nastala po motivih Epa o Gilgamešu, premiero avtorskega projekta 6 v režiji Žige Divjaka, ki je nastal po resničnih dogodkih, ki so se odvili februarja 2016 v Kranju, retrospektivno razstavo mariborske kiparke Vlaste Zorko, premiero restavriranih kratkih filmov Karpa Godine.

  • IK, STA

    28. 3. 2018  |  Družba

    Bo Ambasada Gavioli ponovno odprla svoja vrata?

    Kulturno in glasbeno društvo Katedrala luksuznih barv, ki ga predstavljata predsednik Gašper Ambrož ter podpredsednik Miha Markovič, si je postavilo velik izziv in zagnalo civilno iniciativo, s katero želi ponovno odpreti izolski klub Ambasada Gavioli, kjer se je zadnja, t.i. poslovilna zabava zgodila ob novem letu. Gavioli je od konca leta 2017 v lasti Elektro Turnšek nepremičnine, kjer bodo na entuziaste, ki so do zdaj zbrali dobrih 8000 evrov (za zagon pa jih potrebujejo vsaj 50.000) za sklep pogodbe čakali le do 1. aprila.

  • IK, STA

    28. 3. 2018  |  Svet

    Prvi obisk Kim Džong Una v tujini

    Kitajska je po skrivnostnem obisku visokega severnokorejskega predstavnika v Pekingu danes uradno potrdila, da je šlo za obisk severnokorejskega voditelja Kim Džong Una. Kot poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua, je bil Kim s soprogo Ri Sol-ju v Pekingu od nedelje do danes in je imel pogovore s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom.

  • Darja Kocbek

    28. 3. 2018  |  Svet

    Visoke menedžerske plače so dogovor med prijatelji

    Direktorji podjetij so bili vedno dobro plačani. V 60. in 70. letih prejšnjega stoletja so bile njihove plače 20- do 30-krat višje od plač običajnih delavcev, v zadnjih letih pa menedžerji zaslužijo 200- do 300-krat več od običajnih delavcev. Letna menedžerska plača 20 milijonov dolarjev je zdaj standard. Ni redkost, da menedžer v enem samem letu zasluži 40 ali 50 milijonov dolarjev. Makroekonomist Dean Baker na portalu Truthout piše, da je povečanje plač menedžerjev pomemben del zgodbe o povečanju neenakosti v zadnjih štirih desetletjih.

  • Damjana Kolar

    28. 3. 2018  |  Kultura

    Začenja se Orto Fest

    Od 29. marca do 28. aprila bo v ljubljanskem Orto Baru potekal že 19. festival Orto Fest, ki je v svoji zgodovini gostil že več kot 500 glasbenih skupin in izvajalcev. Gre za edinstven slovenski klubski festival, ki ki se lahko pohvali s tem, da so na njem nastopili številni pomembni domači izvjalci, kot tudi mnogi še neuveljavljeni. V devetnajstih letih ga je obiskalo več kot 76.000 ljudi, Na letošnjem festivalu bo nastopilo 21 domačih in 7 tujih glasbenih skupin in izvajalcev; med njimi tudi Laibach, Jinx, The Toasters, Klemen Klemen, Prismojeni profesorji bluesa.

  • Uredništvo

    27. 3. 2018  |  Politika

    Janez Janša dokončno izgubil proti Eugeniji Carl

    Predsednik SDS Janezu Janša ni uspel s pritožbo, s katero je zahteval, naj se pravdna zadeva, v kateri ga novinarka TV Slovenija Eugenija Carl toži zaradi žaljivega tvita, vrne v prejšnje stanje. Ker Janša na tožbo, s katero novinarka od njega terja 6.000 evrov, ni odgovoril, je sodišče izdalo zamudno sodbo. Vodja opozicije je nato želel dokazati, da nanjo ni odgovoril, ker sodnega pisanja ni prejel oz. mu ga vročevalec ni vročil in ima zato pravico do vrnitve v prejšnje stanje. Njegovim argumentom velenjsko sodišče ni pritrdilo, prav tako pa je njegovo pritožbo zdaj zavrnilo tudi višje sodišče v Celju.

  • Darja Kocbek

    27. 3. 2018  |  Družba

    Mladi Slovenci med najbolj vernimi v Evropi

    Študija, ki so jo objavili akademiki na univerzi St Mary's v Londonu in katoliškega inštituta Pariz, je pokazala, da Slovenija sodi med evropske države, kjer je najmanjši delež mladih v starosti med 16 in 29 let, povedal, da niso verni. Za verne se je opredelilo 38 odstotkov vprašanih. S tem deležem se je Slovenija uvrstila med države v Evropi, kjer je največji delež mladih vernih. Manj nevernih mladih kot v Sloveniji je le v Avstriji (37 odstotkov), Litvi (25 odstotkov) in na Poljskem (17 odstotkov). Na drugi strani je kar 91 odstotkov Britancev v starosti med 16 in 29 let izjavilo, da niso verni, z 80 odstotki jim sledijo Estonci, na tretjem mestu so s 75 odstotki Švedi.

  • IK, STA

    27. 3. 2018  |  Kultura

    "Slovenci v Italiji so letos pred velikimi izzivi"

    Prva slovenska zastava, ki jo je v začetku 90. let v vesolje ponesel astronavt slovenskega rodu Ronald Šega, je v hrambi pri slovenskih zamejcih v Italiji. Potem ko slovenska vlada ni izkazala zanimanja za odkup in podporo neodvisni umetnosti, kot si je zamislil Dragan Živadinov, je zastavo predal predstavnici Slovencev v senatu Tatjani Rojc.

  • Damjana Kolar

    27. 3. 2018  |  Kultura

    Avtoportret v času družbenih medijev

    V ljubljanski Galeriji Photon bodo 30. marca ob 19.00 odprli skupinsko razstavo z naslovom Onkraj sebe. Avtoportret v času družbenih medijev, ki sta jo pripravila kuratorja Dejan Sluga in Metka Zupanič. "Razstava se ukvarja s vprašanji relevantnosti avtoportreta - predvsem v medijih fotografije in videa - kot umetniškega motiva v času in kontekstu družbenih omrežij. Avtoportret lahko umetniki uporabljajo kot avtorefleksivno umetniško izpoved, kjer raziskujejo sami sebe in svoj odnos do družbe. Lahko pa fotografijo uporabljajo kot medij eksperimentiranja, preoblikovanja in manipuliranja z lastno podobo, pri čemer preizprašujejo ne le osebne, ampak predvsem družbeno relevantne teme."

  • Uredništvo

    26. 3. 2018  |  Politika

    Manica Janežič Ambrožič nova urednica informativnega programa TV Slovenija

    Manica Janežič Ambrožič je z današnjim dnem stopila v štiriletni mandat odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija. Podprlo jo je kar 70 odstotkov članov uredništva informativnega programa nacionalne televizije, na mesto odgovorne urednice pa jo je na predlog direktorice TV Slovenija v odhajanju Ljerke Bizilj imenoval Igor Kadunc, generalni direktor RTV Slovenija. Manica Janežuč Ambrožič je na mestu odgovorne urednice zamenjala v. d. odgovornega urednika Vanjo Vardjana.

  • IK, STA

    25. 3. 2018  |  Svet

    Policija prijela nekdanjega katalonskega voditelja Carlesa Puigdemonta

    Nemška policija je na meji z Dansko prijela bivšega katalonskega voditelja Carlesa Puigdemonta, je na Twitterju objavil Puigdemonstov odvetnik Jaume Alonso-Cuevillas. Nemška policija v Kielu je za agencijo dpa potrdila aretacijo. Puigdemont je bil na poti s Finske v Belgijo. Barcelonske ceste so danes že preplavile množice, ki zahtevajo Puigdemontovo izpustitev.

  • Darja Kocbek

    26. 3. 2018  |  Politika

    Ko kmetijske subvencije uničujejo ptice

    V Franciji se je število različnih vrst ptic v zadnjih petnajstih letih zmanjšalo za tretjino, število jerebic pa kar za 80 odstotkov. »Ptice na podeželju v Franciji izginjajo z vrtoglavo naglico,« sta po poročanju Reutersa v skupni izjavi opozorila nacionalni center za znanstvene raziskave in nacionalni prirodoslovni muzej.

  • Damjana Kolar

    26. 3. 2018  |  Kultura

    Mladi za mlade

    V Kinodvoru bo od 28. do 31. marca potekal 3. mednarodni filmski festival Kinotrip, ki ga ustvarjajo mladi za mlade, ki bo letos ponudil osem celovečernih filmov, štiri kratke filme in številne spremljevalne dejavnosti. Program so tudi letos izbrali mladi člani Kinotripovega filmskega kluba.

  • IK, STA

    24. 3. 2018  |  Politika

    Levica želi, da ljudje spet postanejo tovariši 

    Člani stranke Levica so na današnjem kongresu v Kinu Šiška v Ljubljani potrdili volilni program za državnozborske volitve in predstavili del kandidatne liste. Koordinator stranke Luka Mesec je v nagovoru povzel delo v iztekajočem se mandatu ter napovedal, da gredo na volitve s pokončnimi glavami, po še boljši rezultat, kot so ga dobili na prejšnjih.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    23. 3. 2018  |  Mladina 12  |  Uvodnik

    Obrisi prihodnje vlade

    Prva javnomnenjska anketa po odstopu premiera Mira Cerarja – in delala jo je verodostojna agencija Ninamedia za Dnevnik in RTV Slovenija – nakazuje, da bodo tokratne volitve drugačne. To sicer pravijo analitiki za vsake volitve, a nekaj pomembnih razlik je. Kljub kritičnosti javnosti tako do vladajoče politike kot do politike nasploh je v nasprotju z volitvami leta 2008, 2011 in 2014 v državi nekakšno mirno obdobje. Gospodarske razmere so stabilne, tudi v sami politiki se ne odvija kaj res ekscesnega. To močno vpliva na politično aktivnost prebivalstva in bo vplivalo tudi na volilno udeležbo. Seveda so volivci nezadovoljni, v tem trenutku tudi še šokirani zaradi premierovega odstopa, odločitev vlade, da zavestno ne poviša plač zaposlenim v javnem sektorju, še ni dobila svojega dejanskega odziva v javnosti, dejstvo, da ljudje ne čutijo gospodarske rasti v življenjskem standardu, v veliki meri vpliva na opredeljevanje do domnevnih uspehov vlade in ekonomije. Dejansko jih jezi, ko se politiki hvalijo z gospodarsko rastjo, saj je večina ne občuti v meri, kot jo želijo predstaviti politiki. Pri čemer so se plače politikov dejansko povečale, saj je vlada že lani sprostila najvišje plače v javnem sektorju in z davčnimi olajšavami za najbolje plačane še razbremenila lastne dohodke.

  • Izak Košir

    23. 3. 2018  |  Družba

    Radio Mladina: Staš Zgonik o drogah v ljubljanski kanalizaciji

    Pogovor je nastal na podlagi članka Informirani izločki, ki ga lahko preberete v novi številki Mladine in tudi na spletu >>

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/417557708&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false