-
31. 8. 2018 | Mladina 35 | Družba
Območni odbor Nove Slovenske zaveze Rovte je prejšnjo nedeljo, 26. avgusta, v Rovtah pripravil »spominsko mašo za domobrance in druge žrtve totalitarnih režimov«, ki ji je nato sledila spominska slovesnost ob 75. obletnici ustanovitve domobranstva. Slavnostni govornik je bil zgodovinar dr. Stane Granda, ki je teden prej v oddaji Intervju na TV Slovenija, kamor ga je povabil voditelj Jože Možina, sicer avtor Pričevalcev, dejal, da so si domobranci »najbolj prizadevali za to, da bi Slovence ohranili skupaj, da ne bi bili spet razdeljeni,« in so »zato iskali rešitev pri Nemcih, pri Italijanih, da bi ja Slovenci ostali vsaj pod enim okupatorjem, ker bi potem laže preživeli«.
-
31. 8. 2018 | Politika
Več si preberite v novi številki Mladine >> #Mladina35
-
31. 8. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V CSK France Prešeren bosta za ljubitelje underground elektronike poskrbela soustanovitelja organizacije 777music in rezidenta festivala Luxia in Lucky Left, v Pritličju se bo v okviru Poletnega celovečerca predstavil BLN, v klubu Monokel pa bosta v okviru Sindikata odklonskih entitet nastopili DJ-ki Noir in Kamasutra.
-
30. 8. 2018 | Družba
V spopadih po smrti 35-letnega Nemca kubanskega izvora v vzhodnonemškem mestu Chemnitz je bilo ranjenih 20 ljudi, med njimi tudi dva policista. Ovadbe so bile vložene proti 43 ljudem, 10 ljudi se mora zagovarjati zaradi prepovedanega Hitlerjevega pozdrava. Notranji minister dežele Saške Roland Wöller (CDU) po poročanju die Welt pravi, da to še niso dokončni podatki.
-
30. 8. 2018 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Več si preberite v jutrišnji izdaji Mladine. Avtor naslovnice je Tomaž Lavrič. #Mladina35 #Trumputin
-
30. 8. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo festival kratke zgodbe Novo mesto short, projekcijo dokumentarnega filma Monterey Pop, ljubljansko premiero drame Naš razred poljskega dramatika Tadeusza Słobodzianeka, ki temelji na resničnem dogodku, ki se je zgodil na Poljskem med 2. svetovno vojno, gostovanje Davida Hoyla s predstavo Diamant, v kateri je predstavljen pregled zgodovine gibanja za osvoboditev LGBT oseb v Veliki Britaniji od leta 1957 do danes.
-
29. 8. 2018 | Politika
Nova vlada naj bi postala operativna že v dveh tednih
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so danes podpisali koalicijski sporazum o sodelovanju v vladi v mandatu 2018-2022 pod vodstvom prvaka LMŠ Marjana Šarca. Ta je po podpisu ocenil, da bodo kljub naporom, ki jih čakajo in ne bodo lahki, naredili nekaj dobrega za Slovenijo in da ima vsak od njih iskren namen.
-
29. 8. 2018 | Družba
Manifest za Slovenijo, Alpe pa francoske
Izšla je nova knjiga Manifest za domovino, ki so jo napisali mladi generacije Z. No, tako vsaj trdijo tisti, ki so knjigo izdali. V resnici gre za projekt skrajnodesničarske skupine Generacija Identitete, ki že v napovednem videu, polnem homofobije, ksenofobije in nestrpnosti do različnih marginalnih skupin, pokaže svoje prave barve. Na svoji spletni strani se opirajo na članke portala Nova24TV, njihov cilj pa je, kot so zapisali v svojem opisu, da Slovenija ostane dežela Slovencev in Evropa kontinent Evropejcev. "Našim potomcem želimo zapustit državo v kateri bomo Slovenci še vedno predstavljali absolutno narodno večino," pravijo. Zveni znano? Za nekaj podobnega so se zavzemali tudi nacisti v tridesetih letih prejšnjega stoletja v Nemčiji.
-
29. 8. 2018 | Politika
Levica obsodila vmešavanje ameriške gospodarske zbornice
AmCham Slovenija, izpostava ameriške gospodarske zbornice pri nas, je na stranko Levica naslovil pismo, v katerem je pisalo, da so razočarani, ko spremljajo zapise v medijih, da je poslanka Levice Violeta Tomič na izredni seji Državnega zbora, v hramu demokracije, dejala, da je potrebno izločiti tiste subjekte in posameznike v državi, ki so "obremenjeni z AmCham Slovenija". Predstavnike Levice so ponovno povabili na srečanje, da bi se spoznali, obenem pa so jih obvestili, da so odziv poslali tudi medijem. Slednjim pa je svoj odgovor AmCham Sloveniji kasneje poslala tudi Levica, v katerem je poudarila, da se ne namerava zagovarjati pred zastopniki interesov multinacionalk.
-
29. 8. 2018 | Svet
Zakaj je hči Stevea Jobsa posthumno odpustila svojemu očetu
Lisa Brennan-Jobs (40 let) je napisala knjigo s spomini na svojega slavnega očeta ustanovitelja Appla Stevea Jobsa. Ko ji je povedal, da računalnika Apple Lisa ni poimenoval po njej, to po njenih besedah ni bila kruta laž majhni deklici, ampak jo je tako učil, da se ne sme »okoriščati z njegovimi zaslugami«. Ko ji v sobo ni hotel montirati radiatorja, ni bil trdosrčen, ampak ji je tako privzgojil »sistem vrednot«. Ko ji je na smrtni postelji rekel, da smrdi »kot stranišče«, to po njenih besedah ni bila sovražna kritika, ampak ji je tako samo pokazal »odkritost«.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Kultura
»Prvi letni shod slabo prilagojenih«
Če za Sindikat še niste slišali, niste edini. Gre za nekaj povsem novega, za novo odrsko platformo, ki želi združiti vse tiste, ki jih ne zanima le dogajanje na največjih, najelitnejših odrih gledaliških institucij, podprtih z javnimi sredstvi, in jih tudi ne zanima le dogajanje na neodvisnih odrih, ki se v vse težjih razmerah trudijo preživeti sami ali z drobtinicami, padlimi z mize, na kateri se razkosava proračunska pogača, temveč jih zanima tudi tisto gledališče, ki deluje bolj ali manj povsem v podtalju urbanih okolij, denimo v klubih na ljubljanski Metelkovi, in žal tudi skoraj povsem brez sredstev. To so projekti, ki si največkrat ne morejo privoščiti piarovcev in so v medijih skoraj povsem spregledani, kar pa je velika škoda, saj so mnogi od njihovih ustvarjalcev izjemno talentirani, kreativni, neposredni, ironični, subverzivni, angažirani. Izogibajo se populističnim klišejem, seksizmu, šovinizmu in ksenofobiji, si v vseh pogledih upajo iti »čez« in rušiti meje, ekscesi, golota in radikalna družbena kritika pa jim niso nič tujega, temveč nekaj najbolj naravnega.
-
29. 8. 2018 | Kultura
Zunanji pogled, ker pri nas kronično primanjkuje kritične refleksije umetniške produkcije
V Galeriji Društva likovnih umetnikov (Breg 22) Ljubljana bo danes, 29. avgusta ob 18.00 predavanje dr. Rya Dag Holmboa, teoretika moderne in sodobne umetnosti, ki bo pospremilo samostojno razstavo Wunderblock Luke Savića. Razstava je prva celovita samostojna predstavitev Savićeve umetniške prakse, kurirala pa jo je Hana Ostan Ožbolt. Dr. Holmboa sta umetnik in kuratorka razstave v Ljubljano povabila z željo, da bi ponudil dodaten, predvsem pa zunanji pogled na Savićevo prakso in razstavo, saj v našem prostoru kronično primanjkuje kritične refleksije umetniške produkcije.
-
28. 8. 2018 | Svet
To ni kolumna o Donaldu Trumpu, tudi o Paulu Manafortu, Michaelu Cohenu ali Robertu Muellerju ne. Nikakor tudi ni o Rudolphu Giulianiju. To je kolumna o zadevah, katerim ne posvečamo pozornosti, pa bi jo morali, v Guardianu piše Moustafa Bayoumi, profesor angleščine na Brooklyn College univerze v New Yorku.
-
28. 8. 2018 | Kultura
Poseben žanr poezije na ekranu, ki združuje besedilo, podobo in zvok
V Galeriji Vodnikove domačije Šiška bodo 30. avgusta, ob 20.00 odprli razstavo z naslovom Poezija potrebuje ogledalo, ki se na eni strani navezuje na pretekle razstavne projekte SCCA-Ljubljana, ki so povezovali literaturo in vizualno umetnost, drugo izhodišče pa je manifest Toma Konyvesa, pesnika in pionirja videopoezije, ki je videopoezijo označil kot poseben žanr poezije na ekranu, ki v novo estetsko izkušnjo združi besedilo, podobo in zvok. Sodelujejo: Nataša Berk & Anja Golob, Gorazd Krnc & Peter Semolič, Rene Puhar, Hana Repše, Miha Sagadin & Dejan Koban, Toni Soprano & David Bedrač, Tisa Neža Herlec, IGNORfestival, Stella Ivšek aka VJ 5237, Alenka Pirman in Small but dangers. Odprtje razstave bo spremljalo videomapiranje Stelle Ivšek aka VJ 5237.
-
27. 8. 2018 | Svet
Bo kdo sploh odgovarjal za ločevanje otrok od staršev?
Skupina okrog dvajset uradnikov se od sredine julija vsak teden sestane na agenciji za carine in varovanje meja v Washingtonu. Iščejo rešitve, kaj bi administracija predsednika ZDA Donalda Trumpa morala narediti potem, ko je propadla predsednikova politika ničelne tolerance do migrantov. Trump je z njo zahteval, da je treba kazensko preganjati vsakogar, ki protizakonito prestopi mejo ZDA. Na podlagi te zahteve so na meji od staršev ločili več kot 2500 otrok. Trump je s politiko ničelne tolerance želel spremeniti azilni sistem ZDA.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Kultura | TV
Čeprav bi kdo na prvi pogled mislil, da Jože Možina trpi za posledicami vseh preganjanj, ki jih je deležen v službi resnice, je jasno, da uživa kot že dolgo ne. Toliko pozornosti, toliko dobrih, klenih moških domoljubov, kot jih je to poletje pripeljal na nacionalko, jih zlepa nismo videli. In prav z vsemi se lahko igra svojo najljubšo igro, partizane in domobrance, pa čeprav za to temo morda sploh niso specializirani. Tako je bilo tudi v nedeljo, ko je pri njem gostoval dr. Stane Granda, ki se je sicer največ ukvarjal z dolenjskimi kmeti, novomeško škofijo in marčno revolucijo, a ga to ni ustavilo pri razpravljanju o drugi svetovni vojni na Slovenskem in širše.
-
27. 8. 2018 | Kultura
Ples je najbolj človeška umetnost
Med 29. avgustom in 1. septembrom bo v Murski Soboti potekal festival Front@ sodobnega plesa v produkciji Zavoda Flota, ki bo že trinajsto leto zapored gostil mednarodno uveljavljene in priznane ustvarjalce s področja sodobnega plesa. Podnaslov letošnjega festivala je Resno in zaresno, v štirih festivalskih dneh pa se bo zvrstilo 6 plesnih predstav iz Španije, Slovaške, Belgije, Italije, ZDA in Slovenije. Že tradicionalno se bodo na festivalu predstavili mladi nadarjeni plesalci z mednarodnega tekmovanja OPUS 1.
-
26. 8. 2018 | Politika
"Ste že slišali za najnovejši slovenski politični fiasko?" sprašujejo avtorji videa z naslovom Ko Janez ostane brez vlade, ki si ga lahko ogledate spodaj ali na tej spletni povezavi.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Uvodnik
Odnos do zdravstva je v Sloveniji histeričen. Histeričen je zato, ker se prek debate o zdravstvu zlahka dobiva točke. To velja za politiko, medije in vse, ki se radi malo promovirajo.
-
24. 8. 2018 | Kultura
Radio Slovenija poroča, da je v 94. letu starosti je umrl pesnik, romanopisec, publicist, prevajalec, novinar, urednik, član Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter nekdanji politik Ciril Zlobec. Zapušča nam izjemen pesniški opus, z njegovim odhodom pa se je poslovil še zadnji iz legendarne pesniške četverice, ki je leta 1953 izdala prelomno zbirko Pesmi štirih.
-
-
26. 8. 2018 | Svet
Umrl je John McCain, na svojem pogrebu ni želel Donalda Trumpa
V starosti 81 let je včeraj umrl ameriški republikanski senator John McCain, ki se je od julija lani boril z možganskim tumorjem, v petek pa je sporočil, da se je odločil prekiniti zdravljenje. "Senator John Sidney McCain III. je umrl 25. avgusta ob 16.28. Ko je umrl, so bili z njim njegova soproga Cindy in člani njune družine. Združenim državam Amerike je zvesto služil 60 let," so sporočili iz njegove pisarne.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Politika
V petek je Marjana Šarca podprlo 55 poslancev, dobil je en glas več, kot je pričakoval. Podpora, ki jo je zbral, je solidna; ko so poslanci leta 2012 Janeza Janšo v drugo potrdili za mandatarja, je dobil manj glasov, zgolj 51. Seveda to ne pomeni, da je bila druga Janševa vlada manj legitimna kot Šarčeva, mandatar postane tisti, ki v parlamentu zbere 46 ali več glasov. Legitimnosti premieru ne dajejo glasovi poslancev, odvisna je od načina vladanja, od politik, ki jih izvaja. Miro Cerar je po veliki volilni zmagi leta 2014 dobil 57 glasov podpore, pa je njegova vlada hitro izgubila podporo med volivci. Podobno je bilo pred desetimi leti, ko je Boruta Pahorja pri kandidaturi za mandatarja podprlo 59 poslancev, dobil je skoraj ustavno večino, a mu je vlada hitro začela razpadati. Niso bile krive samo objektivne okoliščine, kriza, gospodarski zlom, krivi so bili politiki sami, ministri in premier, ki preprosto niso znali vladati. Ni torej nepomembno, kdo vodi ministrske resorje, kakšne so njihove izkušnje, kolikšna je njihova politična moč, politični program, kdo so svetovalci. Ministrska posadka nakazuje, ali bo vlada uspešna ali ne.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Mojca Širok, novinarka in pisateljica
V dveh mesecih po oblikovanju nove italijanske vlade, ki jo sestavljata populistično Gibanje petih zvezd in skrajno desna Liga, se je na Apeninskem polotoku povečalo število napadov na priseljence iz afriških držav in na Rome. Med medijsko bolj izpostavljenimi je bil umor 29-letnega Soumaila Sacka, temnopoltega kmetijskega delavca po rodu iz Malija, ki je delal v Kalabriji. Julija je moški iz Vicenze z zračno puško streljal na migranta, o podobnih primerih so poročali tudi iz Caserte, Forlíja in Latine. Tudi v tuji javnosti je močno odmeval rasistični napad na 22-letno Daisy Osakue, temnopolto italijansko državno reprezentantko v atletiki, ki je skorajda oslepela zaradi drobca jajca, ki sta ji ga napadalca v Moncalieriju zalučala v oko. Sredi julija je nekdanji uslužbenec italijanskega senata z balkona svojega stanovanja ustrelil 14-mesečno romsko deklico, ki se je z mamo sprehajala po eni izmed ulic rimskega okrožja Centocelle. Ob tem napadu se je odzval predsednik Sergio Mattarella z besedami, da »Italija ne sme biti podobna ’Divjemu zahodu’, kjer lahko kdo kupi puško in ustreli enoletno deklico ter ji uniči zdravje in prihodnost«.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Vasica Podhom leži pred vhodom v alpsko sotesko Vintgar, eno najlepših naravnih znamenitosti v Sloveniji. Ob njej se razprostira pašnik, obdan z idiličnimi gozdovi, ki je vaščanom še posebej pri srcu. Tukaj lahko najdejo stik z naravo, se umirijo, opazujejo živino med pašo ali se odpravijo na sprehod po kateri od poti, ki peljejo skozi Vintgar ali pa proti Homu. Oziroma so vse to lahko počeli, dokler jim niso priljubljenega kotička ugrabili turisti. »Sedaj je med sezono poln avtomobilov, prikolic in kombijev, s katerimi prihajajo obiskovalci. Iz vozil odteka olje v podtalnico, od tam pa v reko Radovno, tla so polna smeti, ljudje opravljajo potrebo v grmovju od dvoriščih in celo pri vili Belar, ki je zaščitena kot kulturna dediščina ... Ljudje so živčni, narava trpi, vas poka po šivih,« našteva domačin Mitja Dolinar.
-
24. 8. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Pred Božidarjem bo nastopil DJ in producent Christian Kroupa, v K4 bo potekal after festivala Urbano dejanje, na katerem bodo za ples poskrbeli Ian F., Mayell, Tim Kern, Tzena. Levanael in Dacho, v Tolminu pa Halamoye Dance Festival 2018, na katerem bodo med drugim nastopili: Marko Nastić, Dave Manali, Sincronism, Mr. Gaux aka Margaux Jerome, DJ Aleksij.
-
23. 8. 2018 | Politika
Odhajajočega predsednika parlamenta, vodjo NSi Mateja Tonina, si bomo zapomnili po njegovi samovšečni oceni lastnega dela, sodeč po kateri je v dveh mesecih predsednikovanja z ekipo naredil več »kot prej v 4 letih mandata«. A pogled na spisek predlaganih reform in sprememb, ki jih je Tonin na zadnjem posvetu predsednikov poslanskih skupin poskušal uvrstiti na dnevne rede delovnih teles, kaže, da je bil pretežni del njegovega boja »sindikalne narave«.
-
23. 8. 2018 | Svet
Tudi britanski Guardian o nasilju slovenske policije nad begunci
V obširni reportaži iz bosanske Velike Kladuše je britanski Guardian opozoril na krutosti tako hrvaške kakor tudi slovenske policije pri ravnanju s prosilci za mednarodno zaščito. Pišejo, da nekaterim uspe priti do Slovenije, a jih nato naša policija nasilno vrne na Hrvaško, ta pa v Bosno in Hercegovino. Neka skupina Afganistancev, ki jih britanski časnik navaja, je povedala, jih je slovenska policija napadla s psmi preden jih je predala Hrvaški. "Pokazali so nam ugrize na kaži in raztrgane nahrbnike."
-
23. 8. 2018 | Svet
Bo Elon Musk uničil, kar je ustvaril?
Zvesti podporniki ga še vedno častijo. A ustanovitelj in prvi mož podjetja Tesla Elon Musk ne dobiva več pozitivnih velikih časopisnih naslovov, čeprav je v zadnjem času objavil kar nekaj novic o uspehih. Milijarder Musk je v težavah tudi zato, ker s svojimi sporočili, ki jih pošilja prek Twitterja ves čas povzroča ogorčenje. Ključna točka v pogovoru za New York Times je po oceni Alexa Daviesa v Wired bila njegova trditev, da se je pripravljen odpovedati položaju predsednika uprave podjetja Tesla.
-
23. 8. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo odprtje razstave Trude Johansen in Maruše Meglič, ki je nastala v sklopu medinstitucionalnega sodelovanja med Nordic Artists' Centre Dale in MGLC, 30. mednarodni glasbeni festival Noči v stari Ljubljani, ki ga bo odprl koncert Indijanskega orkestra tradicijskih glasbil iz Argentine in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, odprtje 21. festivala Mladi levi s predstavo Ves moj seks kanadskega avtorja Darrena O'Donnella in 21. festival mladih kultur Kunigunda, na katerem bodo nastopili: Demolition Group, Bitch Boys, Ten Volt Shock in Fuzz Orchestra.