-
10. 7. 2018 | Družba
»Če si zdrav, te področje duševnega zdravja ne zanima«
Specialistka klinične psihologije in psihoterapevtka dr. Polona Matjan Štuhec že več kot trideset let pomaga ljudem v duševni stiski. Med njenimi pacienti so tudi mnogi uspešni poslovneži, zdravniki, sodniki in novinarji. Duševna stiska pač ne diskriminira – ne po spolu, starosti, uspešnosti v poklicu, ne po debelini denarnice. Pravi, da je pot do duševnega zdravja navadno zelo naporna in lahko traja leta. Srečnežev, ki so popolna duševno zdravi je zgolj peščica, večina pa nas je na kontinuumu. Med slednjimi so tudi psihologi in psihoterapevti, kajti »zelo zdravi ljudje delajo kaj drugega«. »Če si zdrav, te to področje ne zanima, saj ga sam ne potrebuješ,« pravi Polona Matjan Štuhec.
-
10. 7. 2018 | Kultura
V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani je do 4. novembra na ogled skupinska razstava z naslovom Nebeška bitja. Ne človek ne žival, ki nas opozarja na to, da smo ljudje kot tudi živali produkt dolgotrajne zgodovine različnih uporov in pobegov iz danih okoliščin. Kustosinji razstave: Zdenka Badovinac in Bojana Piškur.
-
9. 7. 2018 | Družba
Kljub temu, da so zaprosili za azil, so jih slovenski policisti predali Hrvaški
Nevladni organizaciji Amnesty International Slovenije in PIC sta po poročanju Dnevnika ugotovili, da v Beli krajini policisti prisilno zavračajo prosilce za azil. To je po mednarodnem pravu prepovedano, zato sta UNHCR in varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer že začela preiskovati dogajanje.
-
9. 7. 2018 | Družba
Kako je javni interes postal grda beseda
Specializacija ni posledica tega, da prinaša širšo korist za družbo, ampak tega, ker omogoča ustvarjanje dobičkov. Namesto, da bi znanost in izobraževanje določala, kakšna bi morala biti ekonomija, ekonomija določa, kakšna naj bosta znanost in izobraževanje. Najslabše je, da se ljudem, ki si ne morejo več zamisliti drugačnega sveta, prodaja propaganda, da živijo v »najboljšem od vseh svetov«, je za portal H-Alter povedal Antonio Šiber, znanstveni svetnik na inštitutu za fiziko v Zagrebu.
-
9. 7. 2018 | Družba
»Slovenija spada med območja, kjer temperatura raste hitreje od svetovnega povprečja«
Andreja Velkavrha poznamo kot vremenarja, tistega s televizije, ki se malo nasmeji in zvečer pove, kaj nas čaka naslednji dan. A Andrej Velkavrh je tudi veliko več, predvsem ima rad naravo, ljudi in opozarja, da način življenja, kot ga živimo danes, vodi v propad. »Ljudje smo preveč aktivni, preveč smo učinkoviti, v bistvu bi morali manj delati, manj proizvajati, živeti v večjem sozvočju z naravo in sami s seboj,« pravi v pogovoru za posebno številko Mladine Intervju 2018.
-
9. 7. 2018 | Kultura
V Ljutomeru bo od 10. do 14. julija potekal Grossmannov festival fantastičnega filma in vina, od leta 2010 član Evropske federacije festivalov fantastičnega filma (EFFFF), ki bo že štirinajsto leto zapored predstavil nekatere najboljše žanrske filme minulega leta. V okviru festivala bodo tudi tokrat potekale vinske degustacije in bogat spremeljevalni program s subkulturno tržnico, performansi, predstavitvami žanskih knjig, razstavami in delavnicami, ki ponujajo aktivno sodelovanje obiskovalcev (Mala delavnica groze, Mala delavnica maske in posebnih učinkov, delavnica filmskega bojevanja, delavnica igralske improvizacije, Grossmannove zombarije za otroke).
-
6. 7. 2018 | Mladina 27 | Uvodnik
Na prvi pogled deluje logično. V imenu varovanja okolja države spodbujajo nakup in uporabo električnih vozil. Najprej s subvencijo, ki znaša do 7500 evrov pri nakupu vozila. Denarja sicer ne daje država, ampak ga v sklad prispevajo vsi, ki uporabljajo klasična vozila na bencin in dizel ter uporabniki elektrike: v ceni litra dizelskega goriva znaša ta prispevek 0,8 centa, od litra bencina uporabniki prispevajo 0,73 centa, 0,8 centa pa gre v sklad tudi od vsake kilovatne ure električne energije. Seveda električne avtomobile kupujejo najbogatejši, torej dejansko vsi subvencioniramo tiste, ki imajo že tako ali tako več. A zadeva ima logiko: bogatejši zmorejo in so pripravljeni kupovati dražja vozila, krog električnih vozil se tako širi, zato pada cena in električni avtomobili postajajo vse bolj množični, z množičnostjo cenejši, s tem pa dostopni vsem, kar zagotavlja postopen prehod družb na električna vozila in v bolj čisto okolje prihodnosti.
-
6. 7. 2018 | Politika
Radio Mladina: Bog živi koalicijo
Pogovor z novinarjem Mladine Borutom Mekino je nastal na podlagi članka Prevzetnost in naivnost, ki si ga lahko preberete v 27. številki Mladine >>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/468058533&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
-
6. 7. 2018 | Mladina 27 | Politika
»Bog živi Slovenijo,« je dejal novi predsednik državnega zbora Matej Tonin ob zaključku govora po izvolitvi na ustanovni seji parlamenta. A za Novo Slovenijo, stranko »krščanskih demokratov«, velja isto vprašanje, ki smo ga v zadnjem obdobju postavljali tudi Rimskokatoliški cerkvi (RKC): ali res sledi krščanskemu izročilu zavzemanja za šibkejše, ponižane in izkoriščane, ali res pozna evangelij – ali pa nemara veruje v lažnega boga, Mamona? Kar je pred letom dni pater Branko Cestnik dejal za RKC, velja tudi za NSi: »Kako da smo se tako zlahka predali bogu Mamonu, torej lažnemu bogu denarja, da smo celo kršili prvo zapoved, veruj v enega Boga, da smo začeli verovati v denar bolj kot v Boga samega?«
-
6. 7. 2018 | Mladina 27 | Politika
Violeta Bulc, evropska komisarka
Pred evropsko komisarko za promet Violeto Bulc je zadnje leto petletnega mandata, strategijo razvoja prometa v Evropski uniji, ki jo je zastavila, pa bodo morali izvajati in nadgrajevati še številni njeni nasledniki, saj sega vse do leta 2050. Do takrat bi se moral v skladu z njeno vizijo promet dokončno očistiti, avtomobil kot simbol individualne svobode pa oditi na smetišče zgodovine.
-
6. 7. 2018 | Mladina 27 | Kultura
Tiha revolucionarka: Ivana Kobilca
Ob stoletnici Narodne galerije so postavili na ogled razstavo Ivane Kobilce (1861–1926), slikarke, katere dela so med obiskovalci galerije najbolj priljubljena. Razstavljenih je 140 del, med njimi so nekatera, pridobljena iz zasebnih zbirk in tujine, na ogled prvič. Kakšna ženska je bila Ivana Kobilca, ki se je že v času življenja v neprizanesljivem 19. stoletju uspela postaviti ob bok moškim – v izrazito moškem poklicu? Kakšno je bilo življenje ženske, ki si je, razpeta med Dunajem, Münchnom, Parizom, Sarajevom, Ljubljano in Berlinom, sama služila kruh?
-
6. 7. 2018 | Politika
Kulturniki smo maja 2018 v sklopu predvolilnega dogajanja oblikovali kampanjo Čas je za kulturo in umetnost, kjer smo bodoče predstavnike ljudstva skušali opozoriti, da je področje kulture v nezavidljivem položaju, ki ga je nujno treba pričeti reševati. V ta namen smo se poenotili okoli štirih ključnih točk, za katere smo pričakovali in še vedno pričakujemo, da bodo predstavljale temelj delovanja bodoče vlade. Dober mesec po volitvah se kažejo prvi obrisi koalicije, politiki pa že govorijo o nekaterih prednostnih nalogah. Govori se o zdravstvu, čakalnih vrstah, gospodarstvu, ustanavljanju novih ministrstev in drugih temah, želeli pa bi si, da bi se tudi o kulturi. Naj zato spomnimo, da je bila prva točka, okoli katere smo se poenotili kulturniki, zbrani v kampanji Čas je za kulturo in umetnost, postavljanje kulture na primerno mesto v družbi. Zato opozarjamo naše bodoče odločevalce, da je kultura v zadnjih letih in nemara celo desetletjih doživljala dovolj degradacije in terjamo, da se prične o kulturi, tudi v političnih krogih, razpravljati resno, da se predstavi strategijo razvoja področja kot celote in da se s tem končno doseže pozitiven razvojni premik.
-
6. 7. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Priporočamo 116. edicijo serialke Zeleno sonce, na katerem bodo nastopili hrvaški duo DJ Pips in DJ SoulBrother SlipMat in domači rezident Udo Brenner, 24-urni plesni dogodek v Bovcu, kjer se bo na dveh plesiščih predstavilo več kot 20 DJ-ev, 5. Woodland, kjer bo na treh odrih gostovalo 20 domačih in tujih DJ-ev.
-
6. 7. 2018 | Mladina 27 | Družba
Twitter je vedno poln izjav, v katerih pride na plano resnična osebnost javni oseb, denimo politikov in političnih vojščakov. Včasih se trudijo biti duhoviti, pa jim ne uspe, spet drugič želijo kaj poudariti, a jim kaj hitro odnese vajeti iz rok. Še posebej, ko se nato na njihove izjave prilepijo sledilci in poobjavljajo objavljene cvetke.
-
5. 7. 2018 | Družba
Prostovoljno suženjstvo ali zaposlitev?
Ne, to ni še en kliše o tem, kako kapitalizem zasužnjuje delavce, ki v svojem življenju nimajo druge izbire, kot da delajo za golo preživetveno plačo. Ta pogosto uporabljena marksistična metafora na eni strani podcenjuje svobodo odločitve, ki jo omogoča zaposlitev, na drugi strani pa zlorablja nesvobodo, v katero je bilo samo v Ameriki nasilno vrženih okrog 10 milijonov ljudi. To je raje zgodba o tem, da je zaposlitvena pogodba enaka suženjski pogodbi, prostovoljni različici suženjstva – enaka ne v tisti grdi dejanskosti, ki je prakso zaznamovala, temveč v temeljnih načelih, ki obe instituciji določajo.
-
5. 7. 2018 | Družba
Novinarji imajo pravico do svobode govora v zasebni komunikaciji
Vodstvo RTV Slovenija je 27. marca 2018 za svoje zaposlene objavilo posebno »Izjavo o odgovornem javnem ravnanju sodelavcev RTV Slovenija«, s katero je posebej opozorilo na poklicna merila in načela novinarske etike, ki v 21. členu zapovedujejo, da »novinarji, uredniki in drugi ustvarjalci radijskih in televizijskih programov s svojim javnim in političnim delovanjem, z dejavnostmi v prostem času, z zasebnimi posli in finančnimi interesi ne smejo zlorabiti položaja v RTV Slovenija, škodovati natančnosti, nepristranskosti in verodostojnosti programov RTV Slovenija, ogrožati ugleda in dobrega imena posameznikov ali celotnega javnega zavoda ter zaupanja poslušalcev in gledalcev v vsebino programov RTV Slovenija.« To so pred kratkim na nacionalki poslali v javnost, ker so se na družabnih omrežjih pojavili zapisi, kjer to osnovno vodilo delovanja vseh zaposlenih na RTV Slovenija naj ne bi bilo upoštevano. Slednje so označili za primer ravnanja, ki ni v čast novinarstvu in zaposlednim na RTV Slovenija.
-
5. 7. 2018 | Svet
Večina Amerike še vedno podpira pravico do splava
Predsednik ZDA Donald Trump je napovedal, da bo v ponedeljek sporočil ime kandidata ali kandidatke za položaj devetega člana vrhovnega sodišča ZDA, potem ko je sodnik Anthony Kennedy napovedal odstop. Večina Američanov si po anketi medija Politico želi, da Kennedyjev naslednik podpira pravico do splava in istospolne poroke.
-
5. 7. 2018 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Več si lahko preberete jutri v novi številki Mladine! Naslovnico je zakrivil Tomaž Lavrič, nagrajenec Prešernovega sklada.
-
5. 7. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo razstavo Eke Vogelnik, ki obsega 35 let njenega delovanja v gledališču, koncert madžarskega pianista Petra Benceja, razstavo ob 20. letnici delovanja Hiše kulture Pivka, koncert kanadskega kitarskega dvojca Japandroids, 19. Kreativni tabor Sajeta, ki bo ponudil 19 koncertov in performansov, kreativne delavnice, otroški program, predavanja in debate ter filmske projekcije.
-
4. 7. 2018 | Svet
Facebook ni edini problem Silicijeve doline
Družba Facebook je v zadnjih mesecih tarča kritik zaradi zbiranja in posredovanja osebnih podatkov svojih uporabnikov. Preiskava podjetja, ki je posledica teh kritik, je zelo upravičena, vendar pa preostalim tehnološkim podjetjem v Silicijevi dolini ne gre gledati skozi prste, v New York Timesu piše Dipayan Ghosh, svetovalec administracije prejšnjega predsednika ZDA Baracka Obame za tehnologijo in ekonomijo ter nekdanji svetovalec Facebooka za zasebnost in javnost.
-
4. 7. 2018 | Kultura
Med 6. in 13. julijem bo na Ptuju potekal 16. festival sodobne likovne umetnosti Art Stays. Letošnja edicija z naslovom Fragile/Krhko, je posvečena krhkosti likovnih materialov, razdrobljenosti, procesom časa ali trenutka, ki spremeni lastnosti stvari, situacij in čustev. Ukvarja se s krhkimi odnosi v sodobni družbi, socialno, kulturno in politično zgodovino, kot tudi s človeško identiteto. Na trgih in v zgodovinskih stavbah Ptuja se bodo predstavili umetniki, ki ustvarjajo v različnih medijih: slikarstvo, kiparstvo, fotografija, instalacije, video, performans in glasba.
-
4. 7. 2018 | Kultura
"Kaj bo peščica tistih, ki drži vse niti, s svojo močjo, denarjem, oblastjo?"
V obrazložitvi Borštnikovega prstana za življenjsko delo, ki ga je igralka Saša Pavček prejela lani, so jo označili za žalostnega klovna. In res ima igralka, pa tudi pesnica in dramatičarka Saša Pavček razloge tako za smeh kakor za jok. A kljub vsemu danes ne dvomi, da je našla svoj mir. Čeprav živi v času, ki je do umetnikov vse prej kot prijazen.
-
3. 7. 2018 | Svet
Nova zvezda demokratske stranke prihaja iz delavskega razreda
V ZDA imajo novo politično zvezdo. To je 28-letna Alexandria Ocasio-Cortez, ki je na preliminarnih kongresnih volitvah demokratske stranke v New Yorku premagala dolgoletnega kongresnika Josepha Crowleyja. Še pred letom dni je po poročanju Guardiana mešala koktejle v baru Flats Fix na Manhattnu. V predvolilnem oglasu pravi, da ženske, kot je ona, običajno ne kandidirajo. Sama ni le kandidirala, ampak tudi zmagala.
-
3. 7. 2018 | Družba
"Smo SDK, tožilstvo, inšpekcija, politična stranka in policija obenem"
Sindikati so še edina družbena sila, ki sistematično skrbi za vse bolj okrnjene delavske pravice. Od lanske jeseni največjo slovensko centralo, Zvezo svobodnih sindikatov (ZSSS), vodi 56-letna pravnica Lidija Jerkič, ki je na tem položaju zamenjala neuničljivega Dušana Semoliča. Toda Jerkičeva je že dokazala, da je nalogi kos, pod njenim vodstvom pa sindikati prehajajo na naslednjo stopnjo svojega razvoja.
-
3. 7. 2018 | Kultura
Spomin, zgodovina, ruševine, minljivost, utopije in distopije
V ljubljanski galeriji DLUL bo od 4. do 29. julija na ogled razstava del Suzane Brborović in Uroša Weinbergerja z naslovom Matrika, ki jo je kurirala dr. Nadja Gnamuš. "Preteklost in prihodnost sta prepleteni in vpeti v matriko predvidljivih, pa tudi povsem nepričakovanih interakcij in povezav. Teme, ki naslavljajo spomin, zgodovino, ruševine, minljivost, utopije in distopije, so zavzele tudi področje umetnosti. V to območje vstopa tudi umetniška praksa Suzane Brborović in Uroša Weinbergerja. Dotika se vizualizacije kolektivnega spomina in tematizira metaforične, pa tudi fizične kraje, kjer se je preteklost vtisnila v zavest sedanjosti (Brborović) in kjer se z zgodovino zaznamovano občutje sodobnosti projicira v napoved jutrišnjega dne (Weinberger)."
-
2. 7. 2018 | Politika
V Šarčevi stranki Pahorja prosili, naj z odločitvijo o mandatarju počaka do petka
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je predsednika republike Boruta Pahorja na današnjem pogovoru prosil, naj z odločitvijo o predlogu za mandatarskega kandidata počaka do petka in takrat opravi še en krog pogovorov. Takrat bodo v LMŠ vedeli več, je pojasnil glede koalicijskih pogovorov šestih strank pod vodstvom LMŠ.
-
2. 7. 2018 | Družba
"Nadzorovani centri za migrante bi lahko bili problematični"
Po dogovoru EU o migracijah je slišati opozorila ob predlogu vzpostavitve nadzorovanih centrov za obravnavo migrantov. Direktorici Mirovnega inštituta Neži Kogovšek Šalamon se zdi namestitev v tak center, četudi je prostovoljna, problematična, če bo gibanje ljudem omejeno in bo pridržanje pogoj za obravnavo prošnje za mednarodno zaščito.
-
2. 7. 2018 | Družba
Zmagovalci svetovnega prvenstva
Svetovno nogometno prvenstvo se je prevesilo v sklepno fazo tekmovanja, polovica ekip je po skupinskem delu zapustila prvenstvo, preostale države pa lahko še vedno upajo na končni uspeh. Kljub temu, da razplet na igrišču še ni poznan, pa lahko iz dogajanja okoli mundiala razberemo, kdo je pravi zmagovalec. Nenazadnje, nogometno prvenstvo je le reprodukcija družbenega, političnega in finančnega stanja sveta. Gre za refleksijo odnosov med državami oz. nogometnimi reprezentancami, kjer ima zahod še vedno dominantno vlogo. Prav ta vloga pa je tesno povezana s pravim zmagovalcem prvenstva.
-
2. 7. 2018 | Družba
»Skrb zbujajoče je, da je na zadnjih volitvah glasovalo le 12 odstotkov mladih do 30. leta«
Slovenska pisarna Zagovornika načela enakosti je pretekli teden v Ljubljani gostila konferenco, ki sta jo organizirala Evropska mreža zagovornikov načela enakosti Equinet in Evropski mladinski forum. Tema konference je bila diskriminacija mladih, ki je po mnenju organizatorjev še posebej problematična, ko nastopa v povezavi z drugimi osebnimi okoliščinami, kot so spol, narodnost, invalidnost. spolna usmerjenost, družbeni položaj, premoženjsko stanje ali katera koli drugo osebna okoliščina.